30.06 Sonrası 648-658 Hesapların Muhasebe Kaydı

Saygıdeğer üstadlar. İkinci geçici vergi döneminde tebliğ öncesi enflasyon uyarlaması yapılan firmaların kayıtlarına dokunmadık malum. Peki şimdi 648-658 nolu hesaplarda görünen tutarları yıl sonuna kadar nasıl takip etmeliyiz.
Ben tebliğ tarihine
---658 (A)
--------950 01 VUK 563 Gereği Enflasyon Zararı (B)
şeklinde kayıt yaptım.
Hatalı veya eksik midir değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

Saygıdeğer üstadlar. İkinci geçici vergi döneminde tebliğ öncesi enflasyon uyarlaması yapılan firmaların kayıtlarına dokunmadık malum. Peki şimdi 648-658 nolu hesaplarda görünen tutarları yıl sonuna kadar nasıl takip etmeliyiz.
Ben tebliğ tarihine
---658 (A)
--------950 01 VUK 563 Gereği Enflasyon Zararı (B)
şeklinde kayıt yaptım.
Hatalı veya eksik midir değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.
Merhaba bu maddeniz hatalıdır.
Öncelikle 30/06 sonrasında düzeltmesi yapılmış beyanlar için kaydi anlamda ne şekilde bir düzeltme yapılacağı henüz açıklanmamıştır. Bazıları "ters kayıt"tan bahsetmektedir ama bu da şuan muallakta olan bir konudur. O yüzden şimdilik bu hesaplara dokunmayın derim.
Kaldı ki 9'lu nazım hesaplar herhangi bir hesapla karşılıklı çalışmaz.Nazım hesaplar izleme hesabıdır ve kendileri arasında çalışır. 950-951 , 900-901 gibi.. Yani fişin borcuna bir nazım hesap girilmişse, alacağına da bir nazım hesap girilir. Yıl sonunda bu hesaplar ters çalıştırılarak kapatılır. Çünkü sadece "izleme" amaçlı kullanılan hesaplardır.
Yukarıdaki maddeyi yaptığınızı farzedin, 658'i kapattınız peki 950 nasıl kapanacak? Bunun için ne düşünüyorsunuz mesela?

O nedenle şimdilik kayıtlara dokunmayın ve bekleyin derim.

Tahsin bey gruplarda karşıma çıkmıştı bu tarz bir örnek belki de çok dikkatli okumadım bilemiyorum bende yanlış anlamış olabilirim ama zaten bu konuda biraz acemiyim ilk defa nazım hesap kullandım zaten onuda yanlış kullanmışım bilgilendirmeniz için ayrıca teşekkür ederim. İlerleyen zamanlarda tam tersi işlem yaparak yeniden 6 grubuna alınır diye düşünmüştüm ama baştan aşağı yanlış oluyormuş. Tavsiyeniz üzerine beklemeye devam ediyorum o zaman

Luca alttaki gibi güncelleme yapmış bunu uygulamak ne kadar doğru ne kadar yanlış fikrim yok.

"Yapılan güncelleme ile;

Muhasebe > Yeniden Değerleme/Enf.Düz. > Yapılmış Düzeltmeler (Mizan) başlığı eklenmiş olup bu ekranda Enf.Düz./Ters Mahsup Oluştur özelliği getirilmiştir. Düzeltme beyannamesi veren 50 Milyon TL altı brüt satış hasılatı veya kuyum altın işleri ile iştigal olmayan mükelleflerin uygulamış olduğu düzeltme kayıtlarını silmeden ters kayıt oluşturarak Enf.Düz. öncesi haline getirebilirsiniz. Bu işlem ile düzeltme kayıtlarının mahsubu yapılmaktadır. Fiş tarihi otomatik 01.07.2024 olarak getirilir fakat müdahale edebilirsiniz.

Muhasebe > Yeniden Değerleme/Enf.Düz. > Sabit Kıymet Enflasyon Düzeltmesi İşlemleri > Yapılmış Düzeltmeler alanına Enf.Düz./Ters Mahsup Oluştur özelliği getirilmiştir. Düzeltme beyannamesi veren 50 Milyon TL altı brüt satış hasılatı veya kuyum altın işleri ile iştigal olmayan mükelleflerin uygulamış olduğu düzeltme kayıtlarını silmeden ters kayıt oluşturarak Enf.Düz. öncesi haline getirebilirsiniz. Bu işlemde Enf.Düzeltme Farklarını temizleme için seçenek eklenmiştir. (Fişleri terse kapattıktan sonra enflasyon muhasebesi temizleme işlemi yap) Seçenek işaretlendiğinde kartlardaki Alış Bedeli ve Toplam Birikmiş Amortisman Değeri, Değerleme Öncesi Rakamlara getirilecektir."

Luca alttaki gibi güncelleme yapmış bunu uygulamak ne kadar doğru ne kadar yanlış fikrim yok.

"Yapılan güncelleme ile;

Muhasebe > Yeniden Değerleme/Enf.Düz. > Yapılmış Düzeltmeler (Mizan) başlığı eklenmiş olup bu ekranda Enf.Düz./Ters Mahsup Oluştur özelliği getirilmiştir. Düzeltme beyannamesi veren 50 Milyon TL altı brüt satış hasılatı veya kuyum altın işleri ile iştigal olmayan mükelleflerin uygulamış olduğu düzeltme kayıtlarını silmeden ters kayıt oluşturarak Enf.Düz. öncesi haline getirebilirsiniz. Bu işlem ile düzeltme kayıtlarının mahsubu yapılmaktadır. Fiş tarihi otomatik 01.07.2024 olarak getirilir fakat müdahale edebilirsiniz.

Muhasebe > Yeniden Değerleme/Enf.Düz. > Sabit Kıymet Enflasyon Düzeltmesi İşlemleri > Yapılmış Düzeltmeler alanına Enf.Düz./Ters Mahsup Oluştur özelliği getirilmiştir. Düzeltme beyannamesi veren 50 Milyon TL altı brüt satış hasılatı veya kuyum altın işleri ile iştigal olmayan mükelleflerin uygulamış olduğu düzeltme kayıtlarını silmeden ters kayıt oluşturarak Enf.Düz. öncesi haline getirebilirsiniz. Bu işlemde Enf.Düzeltme Farklarını temizleme için seçenek eklenmiştir. (Fişleri terse kapattıktan sonra enflasyon muhasebesi temizleme işlemi yap) Seçenek işaretlendiğinde kartlardaki Alış Bedeli ve Toplam Birikmiş Amortisman Değeri, Değerleme Öncesi Rakamlara getirilecektir."
İyi de ters kayıtla ilgili genel "ortak bir görüş" mü oluştu ki Luca bile ters kayıta olumlu yaklaşıp düzeltme konusunda duyurular yapıyor.Bunu anlamakta zorlanıyorum.

Tahsin bey gruplarda karşıma çıkmıştı bu tarz bir örnek belki de çok dikkatli okumadım bilemiyorum bende yanlış anlamış olabilirim ama zaten bu konuda biraz acemiyim ilk defa nazım hesap kullandım zaten onuda yanlış kullanmışım bilgilendirmeniz için ayrıca teşekkür ederim. İlerleyen zamanlarda tam tersi işlem yaparak yeniden 6 grubuna alınır diye düşünmüştüm ama baştan aşağı yanlış oluyormuş. Tavsiyeniz üzerine beklemeye devam ediyorum o zaman
Bu madde örneğini gruplara hangi akıllı atmış bilemiyorum.
Ters kayıt yapılacaksa eğer, 658 hesabı 698 hesabının virmanlaması sebebiyle oluşmuştur, haliyle tekrar 698 hesabına geri gider.698 hesabı da diğer bilanço hesaplarının farklarının toplandığı hesaplardır.Bu hesapta tekrar o hesaplarla ters çalışır ve sonuçta tüm hesaplar ilk haline dönüşür.

Sevgili formdaslarim
Bu hesaplarin nasil kapatacaginizi yazmadan once Tahsin ustadimiz hakli. Neden? Once aciklamasini yapayim. Sonra soruya geceyim.
1-Nazim hesapla Gelir Tabllasu yada bilanco hesaplari kapatilmaz. Yapsaniz bile bilancoyu borc alacak tutturamazsiniz. Zaten Nazim hesaplar bilgi icin kullanilir. Yani unutmamak icin aldiginiz not gibi dusunun.
2- Sevgili formdaslarim 648 ve 658 hesaplar su sekilde duzeltilecek.
Hatirlarsaniz buninla ilgili son tebligde 648 hesabi gelire yazdik. Daha sonra beyanname uzerinde 350-Indirimler sutununa yazarak indirim konusu yaptik. 658 hesabida K.K.E.G yaparak beyanname uzerinde kar’a ilave ettik.

648 ve 658 hesaplar icin yine olustuklari andan yilsonuna kadar ayni islem yapilacak. Yilsonunds her iki hesap 690 hesabin borcuna ve alacagina islenecek ve beyanname uzerinde yukarida saydigim sekilde islem yapilarak kapatilacaktir