320 Kur Farkı Muhasebeleştirme

ugurcadir

Tanınmış Üye
Merhabalar 320 Kur Farkı muhasebeleştirme konusunda fikirlerinizi almak istiyorum. Normal olarak 320 kur farkı giderlerinde 656 Kambiyo zararları hesabını kullanıyordum. Bir arkadaşım yanlış olduğunu 780'ın kullanılması gerektirdiğini söyledi. Bunu söylerken 780 "İşletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi amacıyla borçlanılan tutarlarla ilgili faiz, kur farkları, komisyon vb. giderlerin izlendiği hesaptır." tanımını gerekçe göstererek söyledi. Doğrusu 780 mi dir yoksa 656 mı? Yardımlarınızı rica ediyorum.

Son düzenleme:
sayın ugurcadir ;
İşletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi amacıyla borçlanılan tutarlarla ilgili faiz, kur farkları, komisyon vb. giderlerin izlendiği hesaptır."
cümlesini iyi tahlil etmek gerek ,
''İşletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi amacıyla borçlanılan tutar'' burada ayrımı şöyle yapabiliriz.
tekstil firmamızın olduğunu düşün faaliyetlerimi yürütebilmem için makina almam gerek bunun içinde döviz kredisi çektim işte bu kredinin kur farkı 780 hesapta takip edilir.
aynı firma nakit sıkıntısından dolayı müşterine borçlarını ödeyebilmek için döviz kredisi çekerse bu kredinin kur farkı 656 hesapta takip edilir.
ve ya yurt dışı müşterin var ve mal sattın , o carinin kur farkı yine 656 da takip edilir.

656 ile 780 arasındaki fark

merhabalar 320 kur farkı muhasebeleştirme konusunda fikirlerinizi almak istiyorum. Normal olarak 320 kur farkı giderlerinde 656 kambiyo zararları hesabını kullanıyordum. Bir arkadaşım yanlış olduğunu 780'ın kullanılması gerektirdiğini söyledi. Bunu söylerken 780 "işletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi amacıyla borçlanılan tutarlarla ilgili faiz, kur farkları, komisyon vb. Giderlerin izlendiği hesaptır." tanımını gerekçe göstererek söyledi. Doğrusu 780 mi dir yoksa 656 mı? Yardımlarınızı rica ediyorum.

656 hesap döviz kur işlemlerinin tümü ile ilgili'dir

780 hesap ise finansman giderleri dediği üzere bankalardan kullanılmış dövizli işlemler ile ilgili firmanın finansal işlerini ve faaliyine devam edebilmesi için kullanılan hesaptır

haliyle sizin 656 nolu hesabı kullanmanız doğrudur...

sayın ugurcadir ;
İşletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi amacıyla borçlanılan tutarlarla ilgili faiz, kur farkları, komisyon vb. giderlerin izlendiği hesaptır."
cümlesini iyi tahlil etmek gerek ,
''İşletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi amacıyla borçlanılan tutar'' burada ayrımı şöyle yapabiliriz.
tekstil firmamızın olduğunu düşün faaliyetlerimi yürütebilmem için makina almam gerek bunun içinde döviz kredisi çektim işte bu kredinin kur farkı 780 hesapta takip edilir.
aynı firma nakit sıkıntısından dolayı müşterine borçlarını ödeyebilmek için döviz kredisi çekerse bu kredinin kur farkı 656 hesapta takip edilir.
ve ya yurt dışı müşterin var ve mal sattın , o carinin kur farkı yine 656 da takip edilir.

sayın i.Yildizz ;

İlk olarak teşekkür ederim. yurtdışı müşterisine sattığım zaman 120 kullandığımdan dolayı benim borçlandığım bir tutar olmuyor,Benim sıkıntım Yurtdışından malzeme aldığım zaman ortaya çıkıyor. Dediğiniz gibi cümleyi iyi analiz etmek gerekiyor. "İşletme faaliyetlerinin aksamadan sürdürülebilmesi amacıyla borçlanılan tutar" Bunun içine mal alımından doğan Ticari alacaklar,Verdiğimiz çekler,Ortaklardan aldığımız paraları sokabiliriz. Bana da girmemesini sağlayacak aksi bir madde yazı varmı o gerekmekte.

656 hesap döviz kur işlemlerinin tümü ile ilgili'dir

780 hesap ise finansman giderleri dediği üzere bankalardan kullanılmış dövizli işlemler ile ilgili firmanın finansal işlerini ve faaliyine devam edebilmesi için kullanılan hesaptır

haliyle sizin 656 nolu hesabı kullanmanız doğrudur...

Sayın efsane694;

Yorumunuz için teşekkür ederim.Bende 656 Taraftarıyım ama Karşı taraf kanıt olarak bana "Muhasebe sistemi uygulama tebliği'ni" sunuyor. Bir kanun maddesine dayandırmam gerekmekte

"İşletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi amacıyla borçlanılan tutarlarla ilgili faiz, kur farkları, komisyon vb. giderlerin izlendiği hesaptır."

Cümleyi iyi analiz etmek gerekir.

"İşletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi amacıyla borçlanılan" cümlesi şunu ifade ediyor bana göre:
"İşletme faaliyeti" zaten firmanın alım satım işlemleridir, yani ticari işletmenin ana unsurudur. Alım-satım işlemleri de; yurt içi ve yurtdışı her türlü mal ve hizmetin ticareti ile uğraşmak, bunlara tedarik ve teslim etmektir. Bu işlemler zaten işletmenin ana faaliyetidir.

Karşı tarafın bahsettiği "işletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi" ifadesi ise; yukarıda yazdığım işletme faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi için, yani mal satın alabilmek için (paran yoksa kredi kullanırsın örneğin) katlandığın maliyetlerden kaynaklı kur farkını ifade ediyor.

Yani;
İşletme faaliyeti: 120 - 320'li hesaplar >>>> 646 - 656
İşletme faaliyetlerinin gerçekleşebilmesi için borçlanılan rakamlar: 300-400 hesaplar tarzı >>>> 780 hesaplarda izlenmelidir.

Bir not belirteyim, kredi kullanmadınız fakat borcunuzu da vaktinde ödeyemediniz. Karşı taraf ise size buna istinaden bir vade farkı faturası kesti, buna istinaden de bir kur farkı oluştu ise; burada özün önceliği ve işlemin niteliği devreye girer ve söz konusu kur farkı için bu durumda 780 hesap kullanılabilir. Yani körü körüne 120-320 hesap 300-400 hesap ayrımı yapmak yerine, bazı durumlarda belirttiğim şekilde istisnai uygulamalar olabilir.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Arkadaşınıza kanun maddesi vermeniz gerekir ise, deyiniz ki o maddeyi kendisi yanlış yorumlamakta...

Sayın tktvlkn,
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Konu ile ilgili olarak 2 büyük ustanın Tek düzen hesap planı kitaplarını bile inceledim. Nalan Akdoğan 656 derken, Rüknettin Kumkale hocamız 656 hesabın Muhasebe sistemi uygulama tebliğini örnek göstererek "Kambiyo zararlarının izlendiği hesaptır.(Borçlanma ile ilgili kur farkları bu hesaba alınmaz.Finansman giderleri olarak muhasebeleştirilir.)" maddesini öne sürmüş kitabında ve 780 atılacağını ileri sürmüştür. Hatta ilgili kitabında Kasa,banka mevcutları ile alacakların kur farkında 656 kullanılır borçların ise 780 kullanılır demiş. Rüknettin hoca açıklama ve yorumları beni bir hayli kararsız kıldı.

Sayın Arkadaşlar,

TDHP uygulamasını hazırlayan kişiler arasında bulunur Sn. Nalan Akdoğan ve Sn. Bülent Üstünel. Her ikisi de konunun mimarıdır diyebiliriz. Şimdi önce 656 hesabın açıklamasına bakalım.

656. KAMBİYO ZARARLARI (-)
Kambiyo zararlarının izlendiği hesaptır. (Borçlanma ile ilgili kur farkları bu hesaba alınmaz, finansman gideri olarak muhasebeleştirilir.)

İşleyişi :
Kambiyo işlemlerinden doğan zararlar bu hesaba borç yazılır."

Yani ! sayılı tebliğ amacı açıkça ortaya koymuş. Burada Kambiyo işlemi kavramını açıklamakta yarar var; "Yabancı para ile yapılan işlemler" bunların ilgili dönemlerdeki değerlemelerinden kaynaklanan işlemlerdir kambiyo işlemleri.

Kural bu olduğu için tersi de olmalı tabiki; dolayısıyla

646. KAMBİYO KÂRLARI
Kambiyo kârlarının izlendiği hesaptır. (İhracatla ilgili dönem içinde ortaya çıkan kur farkları bu hesaba değil, "601- YURT DIŞI SATIŞLAR" hesabına aktarılır.)

TDHP 1 sayılı tebliğde yer almıştır. Yani hem artış hem azalış iki ayrı hesaba konu edilmiş.

gelelim 780 hesaba;

780. Finansman Giderleri Hesabı :
İşletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi amacıyla borçlanılan tutarlarla ilgili faiz, kur farkları, komisyon ve benzeri giderler bu hesaba borç kaydedilir.

Buradaki açıklama ise doğrudan "Kredi Borçlanmasına" bağlıdır. Yani Bankalar yada Kredilendirme kuruluşlarından alacağınız finansman kaynaklarının giderleri ( faiz ve bağlı vergiler) bu hesaba alınır. ( Varsa imalata pay verilecek işlemler ayrı o zaman 781 hesap da kullanılır. Kredinin dövize endeksli artış azalışı da bu hesaba dayalı olarak gelişir ve doğal olarak da +/- olarak çalışır. ) Bu konudaki tek açık 780 hesabın kur farklarından dolayı ters bakiyeye dönme ihtimalidir. Uygulamalar bu nedenle yıl sonu bakiyesinin doğru görülebilmesi için ayrı bir alt hesap açılması gerekliliğini göstermiştir. Ve ters bakiyeler doğası gereği ( esasen kambiyo geliridir ) 646 hesaba aktarımını zorunlu kılmıştır.

TDHP'nın yaklaşımına kısaca bir göz atmış olduk. Benim yaklaşımım ise Kredinin ve Kredilerin ( Yabancı Para) değerlemeleri tekniğinin yada döviz hesaplarının değerleme tekniğinin VUK esasından farklı bir uygulamaya dönüştürülmüş olması nedeniyle "Kambiyo Değerleme Farklarının" 646 / 656 hesaplarda kullanılmasını daha doğru göstermektedir. Burada başka ince farklı detaylar olmasına rağmen oraya girmiyorum.

120 / 320 - 100 / 101 / 102 / 103 hesaplarla ilgili tüm kambiyo farklarının 646 / 656 hesaplar nezdinde kayda alınmasını gerektirdiğini aslında çok da eleştirilir bir yanı bulunmadığını söyleyebilirim. ( Finansman Gider Kısıtlaması işlemleri uygulanır hale gelene kadar. )

Sayın ksimkesyan,

Size 1e1 katılıyorum. Nalan hoca 656 açıklarkan parantez içinde krediler hariç olarak not yazmıştır. Ama Rüknettin hocanın açıklaması da çok mantıklı geliyor.

Sayın ugurcadır,

TDHP yapısı 2 sayılı tebliğden sonra hiç değişmedi. Ancak Vergi yasaları değişti ve dolaylı olarak bazı işlemlerin yapısı da değişti. Acı ama gerçek "Çeklere Reeskont" çıktı. TDHP mantığına da TTK mantığına da aykırı. Vadeli hesapların faiz geliri ve değerleme tekniği de değişti....vs. Hal böyle olunca işin çehresi değişiyor. Akla yatkın TDHP ruhuna uygun işlemler silsilesi de yaratmak gerekiyor. Yazdıklarım bu çerçevedeydi. Rüknettin beyin kitabına bakmadım ancak belirttiğim gibi ve bunca yıllık tecrübem "Özün Önceliği" prensibini de gözönüne alırsam bir önceki yazdıklarım gibi davranıyor ve öneriyorum. Gerisi herkesin kendi tercihi.