4-a / 4-b olmak

bir şirkette 4-a lı olarak çalışmaktayım ve başka 3 firmadada küçük hisselerle ortaklıgım var ( bir tanesinde yonetim kurulu başkan yardımcılıgı diğer ikisinde yonetim kurul uyesiyim tabi bunlar hep kagıt ustunde :) )

sorum : normalde 4-a lı olarak çalıştıgım şirkette eger 1 gun dahi olsa ara verilirse bagkurlu olacagımı biliyorum nitekim gecen sene 2010 yılı agustos ayında yanlıslıkla 2 gun ara verildi. Lakin e-devlet şifremle giriyorum 4b lı olarak kayıtım gozukmuyo bunu baglı bulundugum sgk ya ilettim sözlü olarak onlarda net cevap veremedi salaga yat gibi bosver anlamında cevaplar aldım bildiğimiz gibi kişiler gidici kurumlar kalıcıdır.bu konuda ilerde başım agrırmı ne yapmam lazım.

Ynt: 4-a / 4-b olmak

Demek ki tespit edememiş kurum ama tespit ederse yönetim kuruluna katılış tarihinizden itibaren borç çıkarırlar.(2008 tarihinden sonrası için).

Ama bildiğim kadarı ile yönetim kurulunda olan biri Bağkur olma zorunluluğu var.Başka yerde sigortalı olsa bile.

lrtysh ' Alıntı:
Demek ki tespit edememiş kurum ama tespit ederse yönetim kuruluna katılış tarihinizden itibaren borç çıkarırlar.(2008 tarihinden sonrası için).

Ama bildiğim kadarı ile yönetim kurulunda olan biri Bağkur olma zorunluluğu var.Başka yerde sigortalı olsa bile.

2008 den sonra boslugum sadece 2010 yılı agustosiçinde 2 gun ( yani 4alı olarak calıosrken cıkıs olunca 4beli olunuyo 4 alı calısmaya baslayana kadar ) şimdilik 2 gun bagkur borcum olmus oluyo galiba cevabınıza gore

peki diyelim tespit edemedi ilk etapta devlet sonra 4 alı olarak calıstıgım firmadan su an ayrıldım farzedelim ve uzun sure 4 alı olarak calısmayacagım işsizlik maaşı alabilme oranım nedir devlet bu 4 b liğimi tespit edemesse

4 alı olarak calıstıgım firmadan su an ayrıldım farzedelim ve uzun sure 4 alı olarak calısmayacagım işsizlik maaşı alabilme oranım nedir devlet bu 4 b liğimi tespit edemesse
Kendiniz ayrılırsanız ,ihtimal sıfır;
işveren tarafından feshedilirse, ihtimal %50 ( ya fark edilir yada edilmez)
Fark edilmez ve işsizlik maaşı alırsanız, 4b liğiniz farkedildiğinde, kurumun aldığınız miktarı faiziyle birlikte geri isteme ihtimali, %100

+
2010' da verdiğiniz 2 gün aradan itibaren BağKur' lusunuzdur.Taki 6111 sayılı kanun ile yapılan değişikliğe kadar.
01.03.2011 tarihinden itibaren Ssk' lılığınız şirket ortağı olmanıza rağmen devam eder, BağKur' lu olmanıza gerek yok.Ssk, Bağkur' u keser.Boşluk bıraktığınız tarihler arasında Bağkurlu olursunuz sadece.

Yönetim kurulunda olan kişiler zorunlu olarak Bağkurlu olmak zorunda değil mi ???

Eğer bu şekilde ise gün boşluğu olsun olmasın 2008'den sonrası için borçlu görünmesi gerekmiyor mu ???