4 Gün Dolu-4 Gün Boş Mesai Problemi

Merhaba Arkadaşlar

Bir konuda değerli fikirlerinizi almak istiyorum. Ben bir GSM firmasının taşeronunda ofiste çalışıyorum. 4 Gün işe gidip 4 gün izin yapıyorum. Bayram, resmi tatil ne nasıl denk gelirse çalışıyorum. Bu 4 günde yemek molası dahi vermeden 12 saat çalışıyorum ama kanunen 11 saat baz alındığı için mesai çizelgesine 11 saat işaretleniyor. 30 Günde 15 gün işe gittiğim için 15*11=165 saat aylık çalışmam görünüyor.

Resmi tatillerdeki fazla mesai hakkım nedir acaba benim?

Öncelikle İş kanunun 44. maddesi gereği işveren ile ulusal bayram ve genel tatil günlerinde iş yerlerinde çalışılıp çalışmayacağınız hususunda bir anlaşmaya varıp varmadığınız önemlidir. Eğer aranızda böyle bir anlaşma var ise İş Kanunu’nun 47. maddesi uyarınca, ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde tatil yapmayarak çalışmış iseniz ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücretiniz ödenmesi gerekmektedir. İşvereniniz ile görüşüp bu alacağınızı talep edebilirsiniz; sıklıkla görüleceği üzere işvereninizin bu alacağınızı reddetmesi üzerine İş Mahkemesine Alacak Davası açabilirsiniz.
İyi günler

Ek;
Güya sizin haftalık çalışma şeklinize göre,
İşveren o günler zaten sizin çalışmanız gereken günler idi hak etmezsin diyemez.
Bu çalışmalarınız karşılığı ücretleri talep edebilirsiniz,ancak bazı işverenler bu talebinizi,hak arayışı içine girmenizi,dava açmanızı hoş karşılamaz!
Dikkat ediniz,
olaki işverenle çekişme içine girebilirsiniz.

yemek molası dahi vermeden 12 saat çalışıyorum ama kanunen 11 saat baz alındığı için mesai çizelgesine 11 saat işaretleniyor.

12 saat içinde hiç tuvalete bile gitmediğiniz, hiç yemek yemediğiniz anlamına gelir bu dediğiniz, gerçekten öyle mi? Yemek , tuvalet vb ihtiyaçlar için bile zaman ayrılmıyor mu?

Hafta tatili ve resmi tatillerdeki çalıştığınız günler için +1günlük ücret ödenmesi gerekir. İşverenden talep edin bakalım ne diyecekler.

Ek;
Güya sizin haftalık çalışma şeklinize göre,
İşveren o günler zaten sizin çalışmanız gereken günler idi hak etmezsin diyemez.
Bu çalışmalarınız karşılığı ücretleri talep edebilirsiniz,ancak bazı işverenler bu talebinizi,hak arayışı içine girmenizi,dava açmanızı hoş karşılamaz!
Dikkat ediniz,
olaki işverenle çekişme içine girebilirsiniz.
Not.
Bayram ve genel tatil günlerinde çalıştığınızı iddia ediyorsanız,gerektiğinde bunun ispatı tarafınıza ait olacaktır.

Resmi tatil ve hafta tatillerinde ister o hafta eksik çalışın ister çalışmayın fazla mesai ödemesi vermek zorunda, Dava yolunu seçerseniz ileride ispat size düşüyor.

Resmi tatil ve hafta tatillerinde ister o hafta eksik çalışın ister çalışmayın fazla mesai ödemesi vermek zorunda, Dava yolunu seçerseniz ileride ispat size düşüyor.
Bu durumda ödenen fazla çalışma ücreti olamaz çünkü haftalık çalışma süresi sşılmadığı için fazla çalışma durumu yoktur.
Fazla çalışma ücreti, fazla süreyle çalışma ücreti, resmi veya hafta tatilinde çalışma ücretleri farklıdır.
Çalışma süresi haftalık en fazla 45 saat olarak belirlenmiştir iş kanununda buna göre de saat ücreti aylık ücret / 225 saat = x tl dir.
Fazla çalışma ücreti ; haftalık yasal çalışma süresi olan 45 saati aşan çalışma süreleri için ödenir ve normal saat ücretinin 50% arttırılması ile hesaplanır, yani saat ücretinin 1,5 katıdır fazla çalışma ücreti.
Fazla süreli çalışma ücreti: Haftalık çalışma süresinin sözleşme ile 45 saatin altında belirlendiği durumlarda( örneğin 40 saat haftalık çalışma) , belirlenen çalışma süresini aşan ama yasal süre olan 45 saatin altında kalan çalışma süreleri için ödenen ücrettir ve saat ücretinin 25% arttırılması ile hesaplanır, yani saat ücretinin 1,5 katı fazla süreli çalışma ücreti saat ücretidir.
Genel-resmi-hafta tatili ücreti; o gün çalışma olmadan , sanki çalışma yapılmış gibi ödenen 1 günlük ücrettir. O günlerde çalışma yapılmışsa, o günkü çalışmanın ücretlendirmesi de 1 günlük ek ücret ödemesi şeklinde yapılır. Yani hafta tatili pazar günü olan çalışan için örneğin, pazartesi çalışma ile ne kadar ücrete hak kazanılıyorsa, pazar yapılan çalışmada da aynı günlük ücrete hak kazanılır.