4 Mart 2006 Smmm Staja Başlama Sınav Soruları

yurt dışından bankaya para gelirse..
102/120 olmazmı kayıt. 602- yazanlar neden böyle yazdı 602 diğer gelirlerin kodu.

köpekli soru

köpekli bir soru vardı. Onun teslim yeri neresi. Cins borcu olduğu için bodrum olması gerekiyor. Şüpeli ticari alacaklar sorusunun cevabına gelince alacaklı tarafın 644 konusu kalmayan karşılıklar olması gerekiyor.

602 olmaz kambiyo karı olur. Sebebi ise fatura daha önceden kesilmiş. Bu ödemenin geliş kaydı. Doları değerleme yapıp banka hesabına alıyosun.

..

eğer teslim yeri belirtilmemişse teslim yeri borçlunun ikametgahıdır.
konusu kalmayan karşılıklar olacak sorunun cevabı..

benim sorduğum şu soru yurt dışından para geliyordu bankaya bazı arkadaşlar 602 diye bişey yazmış..senin bahsettiğin farklı bi soru...

kenan kardeşim senin sorduğun sorunun cevabı şu şekilde olur
102. Bankalar
120.ALıcılar
646 kambiyo karı olur

dövizden kur farkından kaynaklanan fark kambiyo karına atılır. burda kur değerlemesi yapılıyor. Odanın eğitim cd sinde 602 atılır yazıyor. Ama oradaki örnek satış anında yapıldığı için öyle olur.

..

arkadaşlar benim sınava girdiğim yerde hesap makinaası kullandırılmadı.galiba bazı yerlerde kullandırılmış...

hesap makinesi

Bizim okulda kullanıldı. Hocalara sordular hatta yoksa gidin alın dediler. Bazıları dışarı çıkıp aldı. Bazı arkadaşlarıma kullandırmadırlar. Başka okullarda da kullananlar oldu.

Kdv de yükümlü yaptım. Kdv nin tanımında mal teslim eden veye hizmet sunan kişi verginin yükümlüsüdür diyor.

Kanun maddesini aynen kopyalıyorum.

İKİNCİ BÖLÜM
Mükellef ve Vergi Sorumlusu

Mükellef

Madde No 8 - 1. Katma Değer Vergisinin Mükellefi:

a) Mal teslimi ve hizmet ifası hallerinde bu işleri yapanlar,

Re: ""

kenan1984' Alıntı:
KDV DE SATICININ DURUMU NEDİR?

VERGİ TAŞIYICISI MI?
VERGİ YÜKÜMLÜSÜ MÜ?

.....................................................................................................

forum kuralı' Alıntı:
Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade edecek şekilde seçmeniz gerekiyor. Konu başlığı açarken ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanılmamalıdır. Ayrıca yardım, acil, lütfen, kişiye özel gibi başlıklar açmak yasaktır. Bu başlıkları açan kullanıcılar uyarılacaktır ve açtığı konu silinecektir. Bu kuralın 2. bir ihlali söz konusu olursa moderatörler tarafından üyelik iptali yapılabilir.

Lütfen forum kurallarını okuyalım

ARİYET SÖZLEŞMESİNİN KESİN CEVABI : KULLANDIRMA SÖZLEŞMESİ
DÖVİZDEN EDİNİLEN KAR: KAMBİYO KARI( 602 İLE ALAKASI YOK)

arkadaşlar takas sorusunun cevabını ve bide köpek ile ilgili soruda köpeğin buluduğu yer mi yoksa borçlu ikametgahı mı? kesin olanlar lütfen

şu reeskont olayını ben de dönemsellik demiştim (kesin düşünerek) ama ihtiyatlılık mış doğru cvb. (ne alaka)
Hesap makinesi için se, böyle sistemsiz bir kuruluş da sınava giriyoruz. Dicek bi kelime bulamıyorum

Reeskont dönemsellikten başka birşey olamaz. tutarlılık tahakkuklarda olur. bundan eminim. Tutarlılık diyenler neden bunu diyor açıklarsa sevinirim.

çek görüldüğünde ödenen bir kambiyo senedi. normal bir senet gibi reeskont uygulanması
özün önceliği ile ilgilidir

Derhal Kardeş
kesin doğru uygulamalı yaptığım bi iş kitaptanda okudum

duran varlıkların devamlı sermayeye oranı ile ilgili sorunun cvb neydi acaba