4 Mart 2006 Smmm Staja Başlama Sınav Soruları

Şu reeskontla ilgili soruya ben de özün önceliği dedim... Kesin cevap nedir, bilen var mı??

Ariyet kullandırma sözleşmesi...

Bu arada bizde de hesap makinesi kullanmak yasaktı, hatta adamın biri gelip anadolu üniversitenden fax geldi hes. mak. kullanımı yasaktır diye bilgi verdi....

Buna rağmen sınavda ikilik yapıldıysa bu sınav iptal edilsin... Kimsenin başkasının hakkını yemesine izin verilmesin...

Sevgili syrus reeskont sorusunun cevabı ihtiyatlılık. Hesap makinesi olayına gelince bu sınavı iptal edecek cesareti bu sınavı düzenleyenlerde ben göremiyorum. Eğer böyle birşey yaparlarsa kendi tutarsızlıklarını ve zayıflıklarını ortaya koymuş olurlar.

Arkadaşlar iş kazasını bildirme süresi en geç 2 iş günüdür. 4857 sayılı iş kanununun 77.maddesinin 3.paragrafı...

MADDE 77. - İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak, işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdürler.

İşverenler işyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyulup uyulmadığını denetlemek, işçileri karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gerekli tedbirler, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği eğitimini vermek zorundadırlar. Yapılacak eğitimin usul ve esasları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

İşverenler işyerlerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalığını en geç iki iş günü içinde yazı ile ilgili bölge müdürlüğüne bildirmek zorundadırlar.

Bu bölümde ve iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tüzük ve yönetmeliklerde yer alan hükümler işyerindeki çıraklara ve stajyerlere de uygulanır.

Yurtdışı satışlarından dolayı sağlanan kur farkı da ilgili gelir hesabına dahil edilir. Yani hesap 601-yurtdışı satışlar'dır.

ufuk kardeş zabıtaya bildirme süresi derhal dir
soruda zabıtaya bildirme süresini soruyor.

O soruda zabıta kelimesini hiç hatırlamıyorum. Öyleyse -ki dediğinie göre öyledir- bir soru gitti demektir. Sağol uyarın için

YORUM

ARKADAŞLAR YORUM YAPTIKÇA YENİ CEVAPLAR ÇIKIYO. İSTERSENİZ 17 MART I BEKLEYELİM. SINAV SONUÇLARI 17 MARTTA BELLİ OLUYO SANIRIM

Ben hala yurt dışı satışlar sorusuna ve amortisman sorusuna takıldım...
Niye böyle muallakta olan kafa karıştırıcı sorular soruyorlar?
Amaç bilgiyi ölçmek mi yoksa eleme yapmak mı?
Ayrıca niye cevap anahtarları yayınlanmıyor?
Bu arada başaabş noktasını kaç buldunuz?

BAŞABAŞ

başabaş noktası 500,000

reeskont sorusu özün önceliği (çünkü soruda vadeli çeklerin alacak senetleri gibi işleme alınmasının nedenini soruyordu.eğer bunu belirtmeseydi cevap dönemsellik olurdu. ihtiyatlılık kesin değil reeskont bir karşılık değildir.)

soruda zabıta geçiyordu cevap derhal..

sınava ankara gazi iibf eski bina 3. katta305TE girdim hesap mak. kullanılmadı.

kur farkı sorusu yurtdışı satışlar olacak.

Ben de marmara üniversitesinde girdim sınava... Hesap makinesi önce kullandırmıyorlardı daha sonra bizim sınava giriş belgesinde yazıyor... ve benzeri şeyler söylememiz durumunda salon başkanı müsaade etmiş...ve biz de kullandık.
Yalnız o zabıta kelimesini nasıl atladım hala inanamıyorum.başabaş noktasını içeren sorunun cevabını da ben 600.000.- olarak işaretledim. 500.000 bin iken sadece maliyeti karşılıyordu ve hatırladığım kadarıyla başabaş noktası karın olduğu noktaydı.

Ben de marmara üni. de girdim ama salona biri gelip anadolu ün. den fax geldi hes. mak. kullanılmayacak olanlar kaldırsın dedi yani kullanılmadı...

Başabaş noktası toplam maliyet=toplam satış
kara geçmesi beklenmez
ben de 500.000 yaptım

çeklerde reeskont da özün önceliği dedim hala öyle düşünüyorum fakat bununla ilgili verilen cevapların çoğu dönemsellik ve ihtiyatlılık arasında geçiyor.

Peki neden yurt dışı satışlar, yabancı paralarda kur farkı kullanılır diye biliyorum!!!

thatslife 17 martı bekleyelim de nasıl? bu süre geçmez ki... neyse inşallah hakeden herkes kazanır. Başarılar;

Arkadaşlar sizinde fark ettiğiniz gibi bir sorunun iki yanıtı var. Daha önceki sınavlara girenler bilirler kafalarına göre 5k diye birşey uydurmuşlardı. Yine aynısını yapıyorlar. Mesela Ariyet sözleşmesi tam uc noktada olan bir sözleşmedir. Şöyleki hocam ariyet sözleşmesini bir saklama sözleşmesi olarak anlatmıştı. Vedia sözleşmesiyle arasındaki fark ariyette bulunduran kişinin dilerse kullanma yetkisi var istemesse kullanmadan malı saklıyıp aynen geri vermesi gerekiyor. Yani buradan çıkan sonuç bizim bildiğimiz doğrular diğil tesmer doğru saydığı doğrular önemli. Böyle bir ortamda tartışıp bilgilerimizi paylaşmak ve sorunlarımızı dile getirmek çok önemli. Bu sınavın iptal olma olasılığı var. Sizinde tahmin edeceğiniz gibi hesap makinesi yüzünden. Benim okulumda çok rahat kullandık kimse sesini çıkarmadı.

Dumandan kardeş bunlar adamı çileden çıkartır ya... öyle çok soru var ki o soruları istedileri tarafa çekip dediğin gibi o cevabı doğru sayabilirler. Örneğin; kurumlar vergisi, reeskont, yurtdışı satışlar; ariyet... bu sınıvadan 60 alırım diye düşünüyordum ama şimdi endişeliyim.

ufuk' Alıntı:
sevgili syrus yurtdışı satışlardan kaynaklanan kur farkları hakkında bir çok yazı mevcut. Arzu edersen bu linke de bakabilirsin.
http://www.alomaliye.com/talha_apak_ihracat_bedelleri.htm
bir tane de ben ekliyeyim

Kod:
2 SIRA NO' LU MUHASEBE SİSTEMİ UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ 
Resmi Gazete No 21790 
Resmi Gazete Tarihi 16/12/1993 
...................
12. "646. KAMBİYO KÂRLARI 
Kambiyo kârlarının izlendiği hesaptır. (İhracatla ilgili dönem içinde ortaya çıkan kur farkları bu hesaba değil, "601- YURT DIŞI SATIŞLAR" hesabına aktarılır.) 
.............

benim kafamda çok karışık arkadaşlar 60 alırmıyım almazmıyım kafam iyice ??????? dolu
ama şuda bir gerçek hesap makinası olayı sınavımı kötü yönde etkiledi
önce moral bozukluğu sonra acizlikten dolayı soru kaçırmalar
neyse bekleyelim bakalım ...