435 /1 Gereği Tasfiye Halinde A.Ş ye Mahkemece Atanan Kayyumun Aklanamaması Hk

merhabalar ,

mahkemece a.ş ye atanan kayyum , genel kurulun 500 kabul 500 red oyu ile (ne aklanmamış ne de ) aklanamamış durumda iken , oluşan hukuki durumla ilgili (belge veya) bilginiz var mıdır ?

herkese kolay gelsin

Ynt: 435 /1 Gereği Tasfiye Halinde A.Ş ye Mahkemece Atanan Kayyumun Aklanamaması Hk

kimsece bilinmeyen bir durummuş sanırım :(

Ynt: 435 /1 Gereği Tasfiye Halinde A.Ş ye Mahkemece Atanan Kayyumun Aklanamaması Hk

Böyle bir hukuki durum olmaz. Aklama (ibra ) diğer kararlar gibi katılanların çoğunluğu ile alınır. 500/500 ise aklama gerçekleşmez.

Teşekkürler

kayyım'ın ( kayyum değil ) genel kurulda ibra edilmemesi veya 500'e 500 oyla ortada kalması durumunu tam olarak değerlendirebilmemiz için mahkemenin kararında kayyım'ın hangi yetkiler ile atandığına bakmak lazım.Yönetim veya Denetim kayyımı olarak atanması durumlarında sonuç tamamen farklı olacaktır.Ancak sizin sorunuzdan kişinin yönetim kayyımı olarak atandığı sonucunu çıkarabiliriz.yani tam yetkili olarak ( imza yetkisi de verilmesi sureti ile ) atanmış gibi görünüyor.kayyım'ın mahkemece verilen yetkiye göre hareket etmesi gerekir , burada tam bir fikir beyan edebilmemiz için sizin daha fazla bilgi vermeniz gerektiğini düşünüyorum.olay komple değerlendirilmeli yoksa yanlış beyanda bulunabilme riski söz konusu.iyi günler.

Sayın Moderatör ; size konu ile ilgili internetten almış olduğum bir alıntıyı gönderiyorum.
Ben kayyım olarak biliyorum ve aşağıda da açıklaması var.Takdiri size bırakıyorum.Bir çok hukuk kitaplarında da kayyım olarak adlandırılıyor.Yorumunu siz yapın lütfen sayın moderatör.Ayrıca yaptığım yorumda nerede yanlış değerlendirme yaptığımı bana izah edebilirseniz ben de doğrusunu öğrenir ve size minnettar kalırım.
saygılarımla ,

" KAYYIM
Arapça "ka-ve-me" kökünden "kayyâm ve kayyûm" mübâlağalı ism-i fâil olup, başlangıcı ve benzeri olmayan, kendi zâtıyla ayakta duran anlamında, Cenab-ı Hakk'ın isimlerindendir. Aynı kökten "kayyım", sıfat-ı müşebbehe olup, sözlükte; bir malın idaresini veya belirli bir işin yapılmasını üzerine alan yahut bu iş için tayin edilen kimse, değerli olan her şey, dosdoğru iş gibi anlamlara gelir.

Kayyım kelimesi, daha sonra, bir vakfın mütevellisi veya mütevelli yanında bir memur, bir hayır kurumunun müdürü gibi her türlü işler için kullanılır oldu. Diğer yandan gâibin mallarını korumak, başkalarında olan haklarını almak ve mallarında usûlüne göre tasarrufta bulunmak üzere hâkim tarafından tayin edilen kimseye de kayyım denir.

Hamdi DÖNDÜREN "

Sn. Bilgiç

Siz öncelikle benim verdiğim Türk dil Kurumu linkindeki sözlüğe bir zahmet bakınız.
Kelime arapça olup, Kayyım hali de vardır .Sanırım isim. Ancak hukuk dilinde KAYYUM olarak geçmektedir.

"KAYYUM, Cami ve mescidde malları koruyan kimse. Belli durumlarda malı idare ile görevlendirilen kimse. Mala nezarette bulunan. MK MD. 376 VD"

İbra içinde ttk aş maddelerine bakınız.

Ayrıca en önemli hukuk sitesi sözlüğü aşağıda linkte bakınız;

http://www.hukuki.net/hukuk_sozlugu.asp?psearch=kayyum&Submit=ARA!