4447 sayılı kanun ve musasebe kaydı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan dolap
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

dolap

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar sigorta tahakkukunda 4447 sayılı kanundan kaynaklanan indirimin muhasebe kaydını nasıl yapıyorsunuz? Teşekkürler..

Ynt: 4447 sayılı kanun ve musasebe kaydı

Cevap verecek kimse yok mu arkadaşlar? %5'lik indirimin kaydında da bir uzlaşma sağlanamadı.Herkes kendi bildiği, kendisine mantıklı gelen bir yolla kayıt tutuyor. Bu konuyla ilgili olan bütün forumu okudum.Ama benim kafamda da netleşmiş bir fikir yok. Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

Hayır uzlaşma sağlandı.Forumda bununla ilgili bir sürü yaorum okuyabilirsiniz. % 5 lik indirim 5510 sayılı kanunda yer alır.
Ücret tahakkukunu normal yapıyorsunuz.361 i indirimsiz şekilde alacaklandırıyorsunuz.Öderken ödediğiniz kısım kadar 361 i borçlandırıyorsunuz.Aradaki indirim farkını da 602 ye atıyorsunuz.Kafanızı karıştıran neresi olmuştur?

Forumu okudum tabii ki.Ama 602 de uzlaşılmadı diye biliyorum.Çoğu kişi 602 nin uygun olmayacağı düşüncesinde. Aslında ben de öyle düşünüyorum ama ne derece doğrudur bilemiyorum. Bir de 4447 ve 5510 indirimlerinin işlenmesi bakımından farklılık yok değil mi? Yani siz 5510 daki indirimi 602 nolu hesaba atıyorsanız 4447 deki indirimi de o hesaba atıyorsunuz değil mi? başka bir forumda 602ye ya da 770 in alacağına atılır diye yazıyordu.Ben şu anda bu indirimleri 770 in alacağına atıyorum.Bir problem olur mu?

4447 sayılı kanundan yararlanan firmam yok.Ama olsa da yine de 602 kullanırdım.Bende ilk zamanlar 770 in alacağına atıyordum ama gider hesabının sürekli alacak çalışması sorun teşkil edeceğinden 602 uygulamaya karar verdim.Senede bir defa alacaklı çalışsa olur da sürekli alacağa kayıt yapılması doğru olmayabilir.Saygılar.

twolf ' Alıntı:
4447 sayılı kanundan yararlanan firmam yok.Ama olsa da yine de 602 kullanırdım.Bende ilk zamanlar 770 in alacağına atıyordum ama gider hesabının sürekli alacak çalışması sorun teşkil edeceğinden 602 uygulamaya karar verdim.Senede bir defa alacaklı çalışsa olur da sürekli alacağa kayıt yapılması doğru olmayabilir.Saygılar.

Aktif karakterli hesaplara devamlı ve düzenli olarak pasif kayıt yapılması netlik standardına aykırıdır.

Yani sayın ngroy siz 770 in alacağına işlenmesini onaylıyormusunuz onaylamıyor musunuz?

Sağlanan bir devlet yardımıdır. Dolayısıyla 602 Hs.En uygun Hesaptır..

770 in alacağı olmaz, en uygunu 602 nolu hesaptır. 770 in alacağına atılması zaten THP ye uygun değil.

Birçok kişi de 602 nin uygun olmayacağı düşüncesinde. 770 in alacağına işlemenin de kimisine göre sakıncası var kimisine göre yok:((

Ben aktif karakterli masraf hesaplarına ancak arizi olarak pasif kayıt yapılabileceğini savunuyorum.

Daha öncede forumda bu tartışıldı.
Bence 602/679 hesaplar kullanılmalıdır.

602 uygun. Kimsenin de 602/679 kullanımına ilişkin ceza keseceği sanmam, ama iş THP ye uygunluksa, yasayı yazanlar THP nin bu duruma nasıl baktığından bi haber. 770 e ters kayıt bana çok tuhaf geliyor, örneklendirelim, mal almışsınız, malı üretime sokmuşsunuz bir süre durmuş, sonra yok ben aslında bunu üretime sokmadım deyip 710 a ters kayıt yapıyorsunuz ve bunu sürekli yapıyorsunuz.

Ama bu mal hesabı değil gider hesabı. İşverenenin payına önce toplam gider yazılıp işveren ödeme yapıp indirimden yararlanınca da o tutarı alacaklandırmak bana daha mantıklı geliyor.Tabii benim görüşüm budur.