fonradar

5/10 Kdv Tevkifatının Karşı Taraf Adına Ödenmesi

Arkadaşlar Merhaba,

Bildiğiniz üzere, 14.04.2012 Tarih ve 28264 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 117 Seri No'lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği'nin 3.2.3 bölümünde, yine aynı tebliğin 3.1.2/b ayırımında sayılanlara karşı ifa edilen makine, teçhizat, demirbaş ve taşıtlara ait tadil, bakım ve onarım hizmetlerinde alıcılar tarafından 5/10 oranında Kdv tevkifatı uygulanacaktır maddesi yer almaktadır.

Buna istinaden, 3.1.2/b ayırımında yer alan bir müşterimize düzenlemiş olduğumuz 5/10 tevkifatlı fatura ile ilgili, daha önce hiç karşılaşmadığım bir taleple karşılaştım. Şöyle ki; (Rakamlar varsayımsaldır)

Matrah....................1,000.-
Kdv %18 ...................180.-
5/10 Tevkifat.............(90).-
Genel Toplam............1,090.-

Müşteri tevkif etmesi gereken kdv'nin bizim tarafımızdan vergi dairesine ödenmesini, alınan makbuzun kendilerine iletilmesini ister. Bunu takiben müşteri ödemesini 1,090 tl değil, 1,180 tl yapacağını belirtmektedir.

Böyle bir uygulamayı hayatımda ilk defa duymuş biri olarak, sizlere sormak isterim. Var mıdır böyle birşey? Varsa ne yapmalıyım?

Bildiğim kadarıyla, 3.1.2/b ayırımında yer alan kurum ve kuruluşlar tevkif ettikleri kdv yi beyan etmiyor, gelir yazıyor. Yanılıyorsam lütfen beni düzeltin.

Böyle bir durumla daha önce karşılaşmış arkadaşların değerli yardımlarını rica eder, saygılar sunarım.

İlk defa böyle bir şey duyuyorum. Vergi sorumlusu sizin müşteriniz, tevkifat yapmakla, tevkif ettiği vergiyi vergi dairesine beyan etmek ve ödemekle yükümlü olan da sizin müşteriniz. Adı üstünde vergi sorumlusu.

VUK md.8;

"Vergi sorumlusu, verginin ödenmesi bakımından, alacaklı vergi dairesine karşı muhatap olan kişidir."

Ayrıca bir düzeltme tevkifat yapan alıcı tevkif ettiği KDV'yi gelir yazmaz, 2 Nolu beyanname ile beyan eder, 1 nolu beyanname de indirim konusu yapar.

Evet, gelir hesaplarına aktarma olayı tamamen farklı bir konu ile ilgiliymiş, yanlış söylemişim.
Teşekkür ederim cevabınız için.