%5 İndirim Muhtasarı Etkiler mi?

accountmanager

Katkı Sunan Üye
Merhaba. Kullandığım bordro programı henüz güncellemeyi yapmamış. Eski duruma göre yaptığım bordro tahakkuku gelir vergisini ve damga vergisi etkiler mi ?

Ynt: %5 indirim muhtasarı etkiler mi?

Bordroyu elle veya excell ile yap görürsün. Programlara bu kadar bağımlı olmayalım. Neyin nasıl olduğunu nereden ne kesildiğinin bilinci ile çalışalım.

İşveren piriminden olduğuna göre etkilemez.

nane ' Alıntı:
Bordroyu elle veya excell ile yap görürsün. Programlara bu kadar bağımlı olmayalım. Neyin nasıl olduğunu nereden ne kesildiğinin bilinci ile çalışalım.

Nasıl bağımlı olmayalım ? Kaç tane şirketin onlarca personeli var. Bana bu hizmeti sunan bir program varken elle neden hesaplama yapayım? Sizin söylediğiniz mantığa göre yevmiye defterini de hala elle yazıyor olmamız lazım. Burda sorulan soruya "şöyle yap görürsün" şeklinde cevap vermek hiç hoş bir usul değil...

Demek istediğimi yanlış anlamışsın. Programcılarda hata yapabilir veya bir yerlere girilmesi gereken parametre ekleyebilir.(Yıllık izinde iş kazası primi hesaplanması gibi.) Neyi nasıl hesapladığının mantığına ve bilgisine sahip olursan olabilecek hatanın farkına varabilirsin.

Ynt: %5 İndirim Muhtasarı Etkiler mi?

Yapacağın muhtasarı kesinlikle etkilemez. Çünkü % 5'lik hazine indirimi işverenin ödeyeceği SSK Priminden yapılacak.

Bordrodaki vergilerin aynı kalır.

Bu %5 lik indirimide KKEG olarak nazım hesaplara işleyecegiz

nane ' Alıntı:
Demek istediğimi yanlış anlamışsın. Programcılarda hata yapabilir veya bir yerlere girilmesi gereken parametre ekleyebilir.(Yıllık izinde iş kazası primi hesaplanması gibi.) Neyi nasıl hesapladığının mantığına ve bilgisine sahip olursan olabilecek hatanın farkına varabilirsin.

Arkadaşa katılıyorum. ve dediği gibi programda yap ama nasıl yapıldığını bilki kontrolde hatayı gör
Çünkü, birçok kişi sadece program ile bordro hazırlıyor ve bunun kontrolü olmadan programı kabul ediyor.ben bir çoğuna bunun nasıl hesaplıyorsunuz dedim ve cevap içler acısı bilmiyorum ki, zaten program hesaplıyor diyor.

FATİH PESEN ' Alıntı:
Bu %5 lik indirimide KKEG olarak nazım hesaplara işleyecegiz

Sayın Fatih Pesen, ilgili kanun maddesi ve genelge hazinenin karşıladığı %5lik indirimi eğer ödemediyseniz gider olarak kabul etmiyorki kanunen kabul edilmeyen gider olarak yazasınız.
Eğer prim borcunuzu süresinde ödeyip indirimden yararlandıysanız. İndirim yararlandığınız 5 lirayı ilgili gider ve 361 hesaptan ters kayıtla kaldırmanız yeterli olacaktır. Velev ki borcunuzu süresinde ödemediniz, %5 indirimden yararlanamayacığınız için ilgili gider hesabında 361 hesapta borcunuz kalacak.
Ör: gider hesabını Genel Yön.Gid. kabul edersek, bendeki rakamlarla vereyim
1- 31.10.2008 bordro tahakkuku
360... Gelir Vergisi 114,08
770... Brüt Ücret 1379,42
770... İşveren Prim payı 275,90
770... işsizlik İşveren Payı 27,58
360... Gelir Vergisi 175,88
360... D.V. 8,28
361... SSK Prim 469,02
361... İşsizlik Prim 41,38
335 veya ilgili hesap 1102,42

Ödeme yapılıp %5 indirimden yararlandıysanız,