%5 Kurumlar Vergisi İndiriminde Geçmiş Dönem Tarhiyatı

Üyelik
30 May 2007
Mesajlar
90
Konum
izmir
Merhabalar,
Mükellefim 2018 yılından bu yana %5 Kurumlar Vergisi indiriminden yararlanıyor. 2019 yılı vergi incelemesi 2022 yılında tarhiyatla neticelendi ve mükellef dava açtı. Vergi kesinleşmediği için 2021 yılında da indirimden yararlanıyor.
Davanın mükellef aleyhine sonuçlanması durumunda;
- 7338 Say.Kanun öncesindeki mevzuata mı bakılır? (2019 ve 2020 yılları için yararlanılan indirimler iptal mi edilir?)
- Kesinleşme tarihi 2022 veya sonrasında olacağı için 7338 Say.Kanuna göre mi hareket edilir? (Sonradan şartların ihlali oluşması durumunda indirim iptal edilmez.)
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,822
Konum
İSTANBUL
Sayin gunizi

% 5 lik KVK indiriminden faydalanmak icin

-İndirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son iki yıla ait vergi beyannamelerinin kanuni süresi içerisinde verilmiş ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin de kanuni süresi içerisinde ödenmiş olması.

- İndirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son iki yıl içerisinde haklarında beyana tabi vergi türleri itibarıyla ikmalen, re’sen veya idarece yapılmış bir tarhiyat bulunmaması.

-Vergi indiriminin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile önceki dört takvim yılında kaçakçılık suçu fiillerinin işlenmemiş olması.

Hukumleri amirdir

Mufellefiniz dava acti ise vergi kesinlesmedigi icin yararlanmaya devam eder. Ancak dava mukellefiniz aleyhine sonuclanirsa


Indirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son iki yılda herhangi bir vergiye ilişkin beyanın gerçek durumu yansıtmadığının, indirimden yararlanıldıktan sonra tespiti üzerine, yapılan tarhiyatların kesinleşmesi halinde de yine indirim nedeniyle alınmayan vergiler vergi ziyaı cezası uygulanmaksızın mükelleften istenilecektir.
 
Üst