fonradar

500 Doların Altında Serbest Bölgeye Fatura Kesilmesi

• Konbuyu başlatan Brooklyn
  • Başlangıç tarihi
B

Brooklyn

Ziyaretçi
Serbest Bölgeler Kanunu
Kanun No: 3218

Madde 8- Serbest Bölge ile Türkiye'nin diğer yerleri arasında yapılacak ticaret, dış ticaret rejimine tabidir. Serbest bölge ile diğer ülkeler ve serbest bölgeler arasında dış ticaret rejimi uygulanmaz.

Bedeli 500 ABD dolarının altında olan Türkiye mahreçli mallar isteğe bağlı olarak ihracat işlemine tabi tutulmayabilir.
-------------------------------------------------------------

kanun maddesindeki "isteğe bağlı" ibaresi yüzünden 500 doların altında kesilecek faturada KDV hesaplanıp hesaplanmayacağı konusunda tereddütte kaldım.
konu ile ilgili tebliğ-sirkü-makale araması da yaptırdım ancak istediğim gibi bir açıklama bulamadım.

yardımcı olursanız sevinirim...

Brooklyn' Alıntı:
Serbest Bölgeler Kanunu
Kanun No: 3218

Madde 8- Serbest Bölge ile Türkiye'nin diğer yerleri arasında yapılacak ticaret, dış ticaret rejimine tabidir. Serbest bölge ile diğer ülkeler ve serbest bölgeler arasında dış ticaret rejimi uygulanmaz.

Bedeli 500 ABD dolarının altında olan Türkiye mahreçli mallar isteğe bağlı olarak ihracat işlemine tabi tutulmayabilir.
-------------------------------------------------------------

kanun maddesindeki "isteğe bağlı" ibaresi yüzünden 500 doların altında kesilecek faturada KDV hesaplanıp hesaplanmayacağı konusunda tereddütte kaldım.
konu ile ilgili tebliğ-sirkü-makale araması da yaptırdım ancak istediğim gibi bir açıklama bulamadım.

yardımcı olursanız sevinirim...

sAYIN FORUMDAŞ

SENİNDE YAZINDA BELİRTTİĞİN GİBİ SERB.BÖLGELERE 500.-USD ALTINDAKİ RAKAMLAR İHRACAT SAYILMIYOR YANİ G.Ç.B DOLDURMAYACAKSIN K.D.V İSE MUAF

ferhat' Alıntı:
sAYIN FORUMDAŞ

SENİNDE YAZINDA BELİRTTİĞİN GİBİ SERB.BÖLGELERE 500.-USD ALTINDAKİ RAKAMLAR İHRACAT SAYILMIYOR YANİ G.Ç.B DOLDURMAYACAKSIN K.D.V İSE MUAF

öncelikle teşekkürler,

GÇB hazırlanmayacak, ok, bu konuda hemfikiriz.

KDV muaflığı konusu ise çelişkili, çevremdeki bazı üstadlara göre 500 doların altında kesilecek fatura için KDV hesaplanması gerektiği konusunda görüşler var.
kimine göre KDV hesaplanacak, kimine göre ise MUAF.

bu yüzden konu ile ilgili dayanak teşkil edecek tebliğ-mükteza vb. arayışındayım yada serbest bölgeye 500 doların altında fatura kesmiş ve kesmekte olan forumdaşların yardımlarını bekliyorum.