fonradar

5084 sayılı teşvikle ilgili !!!

• Konbuyu başlatan SMMM FATİH
  • Başlangıç tarihi
S

SMMM FATİH

Ziyaretçi
Merhaba,
İşletmemiz 5084 sayılı teşvikten faydalanmaktadır. Ocak ayında işletmede faaliyetin durması nedeniyle işçiler 15 gün ücretsiz izne ayrılacaktır. Ocak ayında 15 gün çalışan işçiler için teşvikten faydalanabilir miyiz? teşviğe bir zararı oluyor mu?
Ayrıca işçilerin bir kısmı yıllık izne çıkmaktadır. Yıllık izinde ödenen ücretler içinde 5084 sayılı teşvikten faydalanabilir miyiz?

Bu konuda yasalarda bir yazı bulamadım. Çok acil cevap lazım. Teşekkürler.

Ynt: 5084 sayılı teşvikle ilgili !!!

Bilen yok mu????

Bu konu hakkında bilgisi olanlardan cevap bekliyorum.

Sayın SMMM Fatih
5084 sayılı kanunda işçi sayısında bir sınırlama yoktu. 1 işçi olsa bile teşvikten faydalanabiliyordu. Dolayısıyla 15 gün için teşvikten faydalanabilirsiniz.

Tabii bu arada teşviğin 1 yıl uzaması lazım. :)

Yıllık izinli işçileri 5084 kapsamında teşvikten faydalandırabiliyor muyuz?

Sayın FATİH
5510 sayılı Kanun gereği 2008 EKİM ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinden başlanılarak yıllık ücretli izin sürelerinden de kısa vadeli sigorta kolları primi kesileceğinden yıllık ücretli izin kısmı aylık prim hizmet listesinden kaldırılmıştır. Budan hareketle teşvikten faydalanılabilir sonucuna ulaşıyorum.

Sayın Rıza Özbek
5084 sayılı kanunda işçilerin fiilen çalışma şartı aranıyor. İşçiler yıllık izindeyken ücretleri alıyorlar fakat fiilen çalışma yapılmıyor. Bu nedenle bir sakınca olur mu?
Mesala 18-29 yaş teşviğinde yıllık izinler teşvik dışı bırakılmıştır. 5084 de de böyle bir durum var mı?

Bu konuda uygulama yapan yok mu???

Sayın SMMM Fatih
5084 sayılı kanunda 4447 deki uygulama yok.

5084 sayılı yasada 30 gün çalışma zorunluluğu yok e bildirge hazırlarken yada xml oluşturursanız sistem kendisi bunu gün bazında ayarlayacaktır. ama vergi hesaplamasında unutmayın gün bazında kendiniz hesaplayacaksınız.