540 Hesap Muhasebe Kaydı ?

merhaba
daha önce 540 hesabı
590
------ 540
------ 570
yaparak tamamlıyorduk

ama şuan 590 hesabımız yok malum enflasyon muhasebesi sayeseinde, hepsini 698 a çuvalşayıp oradan da 570 e attık
şimbi ben geçen senin karından ayırdığım yasal yedekler için nasıl bir muhasebe kaydı yapacağım

570 e dokunamaıyorum malum vergiye tabi , ne yapacağız anlamadım, saçma sapan işlerle uğraşıp duruyoruz

merhaba
daha önce 540 hesabı
590
------ 540
------ 570
yaparak tamamlıyorduk

ama şuan 590 hesabımız yok malum enflasyon muhasebesi sayeseinde, hepsini 698 a çuvalşayıp oradan da 570 e attık
şimbi ben geçen senin karından ayırdığım yasal yedekler için nasıl bir muhasebe kaydı yapacağım

570 e dokunamaıyorum malum vergiye tabi , ne yapacağız anlamadım, saçma sapan işlerle uğraşıp duruyoruz
Sayin m044010

570 e dokunamaıyorum malum vergiye tabi , ne yapacağız anlamadım, saçma sapan işlerle uğraşıp duruyoruz :)

Valla haklisin

540 hesabataki parayla ilgili sunlari yapabilirsin. ( Aslinda o isletmenin sigortasidir. Kardan ayirdigina gore ''Yedek Akce'dir onlar)

1- Bilanco da kalabilir. Sorun olmaz.

2- Sermayeye ilave edebilirsin

3- Ortaklara dagitabilirsin

4- Zarari karsilayabilirsin ( Enflasyondan kaynaklanan Zararlar haric)

Bence kalsin. Ileride karar verirsin

Sayın Ferhat hocam,
580.Enflasyondan kaynaklı zarar 502 nolu hesapla mahsup edildi.. 580 in içinde sadece 2022 yılı öncesi geçmiş yıllar zararları ve 2023 yılı dönem zararı kaldı.. 2.donem geçici vergi döneminde (inşallah olmaz) enflasyon düzeltmesini bu hesaba yapacakmiyiz. 698 ile sıfırlanan 580 ve 591 yine bilanço da duruyor. Enflasyondan kaynaklı zarar olmadığından yinede düzeltme yapılacak mı

Sayın Ferhat hocam,
580.Enflasyondan kaynaklı zarar 502 nolu hesapla mahsup edildi.. 580 in içinde sadece 2022 yılı öncesi geçmiş yıllar zararları ve 2023 yılı dönem zararı kaldı.. 2.donem geçici vergi döneminde (inşallah olmaz) enflasyon düzeltmesini bu hesaba yapacakmiyiz. 698 ile sıfırlanan 580 ve 591 yine bilanço da duruyor. Enflasyondan kaynaklı zarar olmadığından yinede düzeltme yapılacak mı
580.Enflasyondan kaynaklı zarar 502 nolu hesapla mahsup edildi..

Dogru

580 in içinde sadece 2022 yılı öncesi geçmiş yıllar zararları ve 2023 yılı dönem zararı kaldı.

Dogru

2.donem geçici vergi döneminde (inşallah olmaz) enflasyon düzeltmesini bu hesaba yapacakmiyiz.

bununla ilgili bir teblig gormedim. Ilk donem icin uygulanmayacak dendi

698 ile sıfırlanan 580 ve 591 yine bilanço da duruyor. Enflasyondan kaynaklı zarar olmadığından yinede düzeltme yapılacak mı

bu hesaplarda bekleyecek

benim sormak istediğim 540 hesapla ne yapacağım değil aslında,
2023 yılı karından yasal yedek ayıracağım, bunun muhasebe kaydını nasıl yapaacağız, 540 hesabın karşına hangi hesabı yazacağız, önceden malum 590 hesapdan mahsup ediyorduk, artık açılış fişimizde 590 hesap yok ki nasıl bir kayıt yapacağız?

benim sormak istediğim 540 hesapla ne yapacağım değil aslında,
2023 yılı karından yasal yedek ayıracağım, bunun muhasebe kaydını nasıl yapaacağız, 540 hesabın karşına hangi hesabı yazacağız, önceden malum 590 hesapdan mahsup ediyorduk, artık açılış fişimizde 590 hesap yok ki nasıl bir kayıt yapacağız?
570 hesaptan ayirabilirsin. Sorun olmaz. Zira yedek akce ayirmak demek baska hesap nakletmek degil. Ancak 540 hesaba yedek ayirip ordan ortaklara vergisiz dagitim yapamazsin