5510 Sayılı Kanunda Yer Alan Yüzde 5? lik İşveren Primi Desteği.

5510 sayılı Kanunda yer alan yüzde 5?lik işveren primi desteğiyle ilgili beklenen uygulama genelgesi çıktı fakat 5510 sayılı kanun türünün (Kanun türleri 5 karakterli) başına 1 mi? 0 sıfırmı gelcek hala açıklık gelmemiş.Paylaşımlarınızı bekliyorum...Gerçi kanun maddesi e-bildirge üzerinden hala kullanıcılara açılmışta değil ama en azından uygulamayı bilelim istedim...Saygılar

Ynt: 5510 sayılı Kanunda yer alan yüzde 5?lik işveren primi desteği.

ssk ile yaptığım görüşmelerde 05510 nolu kanun nosunun doğru olduğu söylendi. Fakat halen sitede çalışmalar devam etmekteymiş.

Ynt: 5510 Sayılı Kanunda Yer Alan Yüzde 5? lik İşveren Primi Desteği.

Günaydın arkadaşlar,
İşyeri dosyalarımdan birinde 2 adet taşeronum borcunu ödemediği ve taşeronun borcundan işverende sorumlu olduğu için 4.671,00 YTL.borç görünmekte.
Yalnız ekranda 5510 sayılı kanunu seçtiğimde bildirge verirken uyarı vermedi.Şu durumda benim ne yapmam gerekiyor.Acilen yardım ederseniz sevinirim.

Ha birde dipnot ssk ile konuştuğumda sistem size otomatik uyarı vermediyse onaylayın dedi Ne yapmam lazım?????

xml dosyanız kanunno dahilinde olmadığı zaman da kanuno=00000 şeklinde idi. o yüzden kanunno 5510 olması gerektiği durumunda da 05510 yazabilirsiniz.

xml şablonunda o sahanın enaz 5 enfazla 5 karakter olacağı belirtiliyor

xml tablomda 05510 olarak gönderim yaptım zaten.Ama sistem 05510 kanunu seçtiğimde borcum olduğu halde uyarı vermiyor. Bu koşullarda onaylarsam daha sonra ceza gelicek:(

evet kabul ediyor ama sorasında cezası geliyor..

benimde bi sorunum var yardımcı olursanız sevinirim..
biz tahakkukları erken yaptırdıgımız icin 05510 dan haberimiz yoktu ve %5 lik indirim uygulamasını yapmadık.. simdide mükellefler sürekli arıyor..
forum da uzunca bi yazı var onu okudum eskisini iptal edip yeni bildirge düzenliyip tekrar sisteme girilmeli diyor..
bunu ssk ya gidip mi yaptırmalıyız yoksa yine netten mi eger netten ise sisteme girmek bugün nerdeyse imkansız..
nasıl yapabiliriz bunu bu ay içinde mi yapmamız lazım.. önümüzdeki günlerde düzeltip önümüzdeki aya mahsup yapamazmıyız?
acil yardım lütfen!!!

Eski bildirgenizi internetten iptal edip, 5510 a göre tekrar asıl bildirgenizi göndereceksiniz, sistem şu an çalışmıyor ama sabah açıktı, tekrar denemenizde fayda var

ferrarisinisatanmuhasebci ' Alıntı:
evet kabul ediyor ama sorasında cezası geliyor..

benimde bi sorunum var yardımcı olursanız sevinirim..
biz tahakkukları erken yaptırdıgımız icin 05510 dan haberimiz yoktu ve %5 lik indirim uygulamasını yapmadık.. simdide mükellefler sürekli arıyor..
forum da uzunca bi yazı var onu okudum eskisini iptal edip yeni bildirge düzenliyip tekrar sisteme girilmeli diyor..
bunu ssk ya gidip mi yaptırmalıyız yoksa yine netten mi eger netten ise sisteme girmek bugün nerdeyse imkansız..
nasıl yapabiliriz bunu bu ay içinde mi yapmamız lazım.. önümüzdeki günlerde düzeltip önümüzdeki aya mahsup yapamazmıyız?
acil yardım lütfen!!!

Yani % 5 lik indirimden hiç faydalanmadan eski haliyle bildirge göndermem gerekiyor.Çok teşekkür ederim.
Arkadaşlar siteyi sürekli açık tutun, ben hala giriyorum.Yani sistem tamamen kapalı değil.Hiç aralıksız devam ederseniz girebilirsiniz.

borcu oldugu için zaten %5 den yararlanamıcaksın ve cezasıyla geri alıcaklar..
söylediginiz gibi normal bildirge verin %5 lik talepte hiç bulunmayın...

İşte işin enteresan tarafı sistem kabul ediyo borcum olduğu halde:))))
Neyse yinede teşekkür ederim çabalarınız için.

bu olay tamamen sacmalık
birincisi 01.01.2009 dan itibaren baslamaması..
ikincisi %5 de sorması lazım senin su kdr borcun var yararlanamazsın indrimden ama direk alıp sora bizi ugrastırması da ne demek oluyor..

Aynen öyle.Yani ben şimdi ona aldanıp onaylamış olsam yarın cezai duruma çarptırılıcam ve bu işveren tarafından benim maaşımdan kesilecek.
En güseli hiç riske etmemek durumu.Sakın aldanmayın.
Herşeyi geçtim ilgili SSK dosyamızın bulunduğu müdürlüğü arıyorum e-bildirge servisi ben bilmem deyip işveren serwisine aktarıyor.İŞveren serviside fırçayı basıyor benim bilgim olmaz diyor.Yani sallamasyon.
Sonrasında herhangi bir müdürlüğü arıyayım diyorum ordaki ilgiliye borcum oldğu halde onaylarsam ceza gelicek değilmi diyorum ilgilide bişey olmaz onaylayın siz bizi dinleyin deyip kapatıyor.
Çok büyük saçmalık.

komedi kimse ne yapılcagını bilmiyor..
kendini akıllı sanan mükellefimizin biride gidio sigortaya tahakkukları iptal ettiriyor ve yenisini netten göndercegimizi sölediler diyor..
simdi de tutusmus durumda cünkü ssk ya girilmiyor..
bu arada ssk ya gidip sorduk bu benim sorunumla ilgili bu ay içinde yani bugün eski tahakkukları iptal edip tekrar %5 liğe göre tahakkuk almam gerekiyormus.. bölelikle eski tahakkuklar yatırılmıs olsa bile önümüzdeki ay otomatik olarak tutardan düşücekmiş...
ama bunu yapmak icin sitenin cok iyi calısması gerekiyor...

Çok haklısınız. Bütün bunlar alt yapı olmadan yasa çıkarmanın sonucu.

SGK Bursa'da müdür yrd. yığılmaya sunduğu çare;" Bu düzeltmeleri önümüzdeki ayda yapsanız olur. Memurları sık boğaz etmeyin. (Hatalı kayıtları biz yaptık ya.) 10. ay için aralıkta iptal/ek verirsiniz, fazla ödediğinizi de bir sonraki ödemenizden mahsup ettirirsiniz." (Süresinden sonra verilecek ek için ipc kesileceğinden haberi yok galiba.)

izmirde farklı ege bölgesi ya ondan sanırım ;D bizede önümüzdeki aya kalırsa hiç bir şey yapılamıcagını söylediler..
bugün kaçtane iptal edip tekrar 05510 dan gönderdik gönderdik...

nane ' Alıntı:
SGK Bursa'da müdür yrd. yığılmaya sunduğu çare;" Bu düzeltmeleri önümüzdeki ayda yapsanız olur. Memurları sık boğaz etmeyin. (Hatalı kayıtları biz yaptık ya.) 10. ay için aralıkta iptal/ek verirsiniz, fazla ödediğinizi de bir sonraki ödemenizden mahsup ettirirsiniz." (Süresinden sonra verilecek ek için ipc kesileceğinden haberi yok galiba.)

İPC kesilmeyecektir.

21 Kasım 2008 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 27061

Sosyal Güvenlik Kurumundan:

SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

.
.
.

MADDE 8 ? Aynı Yönetmeliğin 110 uncu maddesinin altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

(6) Daha önce belge türü veya kanun numarası hatalı seçilerek Kuruma verilmiş aylık prim ve hizmet belgelerine ilişkin düzeltme amaçlı olarak yasal süresi dışında verilen aylık prim ve hizmet belgelerinin, belgede kayıtlı sigortalılar ve bu sigortalıların prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazanç tutarı aynı olmak kaydıyla, incelemeye gerek kalmaksızın işleme alınır. Bu amaçla verilen aylık prim ve hizmet belgelerine idarî para cezası uygulanmaz.

23 Kasım 2008 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 27063

Sosyal Güvenlik Kurumundan:

AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNİN SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA

VERİLMESİNE VE PRİMLERİN ÖDENME SÜRELERİNE DAİR USUL

VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞDE DEŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ
....
...
...
...
MADDE 5 ? Aynı Tebliğin ?2.2.2- Yasal süresi dışında Kuruma verilecek/gönderilecek olan aylık prim ve hizmet belgeleri? başlıklı bölümünün ikinci paragrafı aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı bölümdeki Örnek 2- metinden çıkartılmıştır.

?Yasal süresi geçirildikten sonra Kuruma verilen asıl ve ek nitelikteki aylık prim ve hizmet belgeleri;

? Defter tutmakla yükümlü olanlarca düzenlenmiş ise;

Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarına ilişkin olarak düzenlenmiş olanların, ilişkin olduğu yıl içinde,

Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin olarak düzenlenmiş olanların, yasal olarak verilmesi gereken ayın sonundan başlayarak üç ay içinde,

Kuruma verilmiş ve belgede kayıtlı sigortalıların işe giriş bildirgelerinin yasal süresi içinde verilmiş olması halinde, aksine yapılmış bir tespitin de bulunmaması kaydıyla işleme alınır.

? Defter tutmakla yükümlü olmayanlarca düzenlenmiş ise;

Yasal olarak verilmesi gereken ayın sonundan başlayarak üç ay içinde verilmiş olması halinde Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurları tarafından yapılacak incelemeye göre işleme konulup konulmayacağı karara bağlanır.?

bizim anladıgımız aralık ayı içinde, sigortalıların prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazanç tutarı aynı olmak kaydıyla düzeltmeleri yapıp mahsup hakkımızı kazanıcagımızdır...

Yamanın yamasının yaması gibi tebliğ/yönetmelik çıkarılınca ...
Not: Mali tatil nedeniyle uzama süresinde verilen bildirime bile ipc kesiliyor. Sonra uğraş dur.