6 İş Günü Hk

Merhaba firma beni 18 ekimde yazılı sundukları il değişikliği teklifini yazılı olarak kabul etmediğim için 26 ekim tarihinde işten çıkardı. İş yeri haftasonu da çalışılan bir yer. Kanunda haftasonu çalışılan yerlerde bu günler de iş günü sayılır diyor. 6 iş günü geçmiş sayılır mı?

İşe iade için dava açtım. Ancak kazansam da işveren 4 maaş ceza ödeyip başlatmayabilir. Ancak iş akdini fesh etme süreleri olan 6 iş günü geçmişse tekrar almak zorunda kalırlar mı? 6 iş günü geçmişse sözleşme feshi geçersiz olup devam ediyor gibi mi değerlendirilir ?

Yorumlarınız içi şimdiden Teşekkürler

Herhangi bir şey gibi kabul edilir durumu yok.
Sözleşmeniz feshedilmiş, devamında işe iade davası açıp kazanırsanız, feshin geçersizliğine karar verilir, işe başlatılmanız gerekir.
İşveren , İşe başlatmama hakkını kullanırsa da yasal olarak ödemesi gereken tazminatlarınızı +boşta geçen süre için 4 aylık ücreti + işe iade davası kararında belirtilmiş olan işe başlatmama tazminatını ödemesi gerekir.

desteğinize ihtiyacım var.

kimya firmasında çalışıyorum şehir dışına 1 bidon ambarla malzeme gönderdim, fatura ve irsaliyesi ile beraber
fakat müşteri malzemeyi kabul etmemiş ve aynı ambarla geri göndermiş.Ambar firması malzemeyi de faturayı firmamıza teslim etmedi. ambar firması kapandıgından dolayı malzeme ve fatura ortada yok

teşekkürler

Merhaba firma beni 18 ekimde yazılı sundukları il değişikliği teklifini yazılı olarak kabul etmediğim için 26 ekim tarihinde işten çıkardı. İş yeri haftasonu da çalışılan bir yer. Kanunda haftasonu çalışılan yerlerde bu günler de iş günü sayılır diyor. 6 iş günü geçmiş sayılır mı?

İşe iade için dava açtım. Ancak kazansam da işveren 4 maaş ceza ödeyip başlatmayabilir. Ancak iş akdini fesh etme süreleri olan 6 iş günü geçmişse tekrar almak zorunda kalırlar mı? 6 iş günü geçmişse sözleşme feshi geçersiz olup devam ediyor gibi mi değerlendirilir ?

Yorumlarınız içi şimdiden Teşekkürler
bu olaya ilişkin M.22 de belirtilen "altı iş günü"ibaresi,
M.26 da ki(altı iş günü"gibi) hak düşürücü süre niteliğinde midir?

desteğinize ihtiyacım var.

kimya firmasında çalışıyorum şehir dışına 1 bidon ambarla malzeme gönderdim, fatura ve irsaliyesi ile beraber
fakat müşteri malzemeyi kabul etmemiş ve aynı ambarla geri göndermiş.Ambar firması malzemeyi de faturayı firmamıza teslim etmedi. ambar firması kapandıgından dolayı malzeme ve fatura ortada yok

teşekkürler
iletinizi,
ilgisi gereği diğer yani uygun mevzuat bölümlerinde açmalısınız(ticaret-muhasebe gibi)

Aslında tam olarak sorduğum bu hak düşürücü ise geri almak zorunda kalır mı firma
İşveren;
çalışmak istemediği insanla çalışmak zorunda bırakılamaz. Tıpkı , işçinin çalışmak istemediği bir işyerinde çalışmasına zorlayacak bir imkan olmadığı gibi.
Çalışmak istemiyorsa, sözleşmeyi fesheder, 6 güne uymadı, haklı veya geçerli sebebi yoktu gibi sonuçların bir etkisi olamaz.
Sonuçlarına katlanmak kaydıyla dilediği gibi davranabilir.
Nedir sonucu? İşe iade davası kararında belirtildiği üzere kıdem-ihbar tazminatı, işe başlatmama tazminatı ödemektir katlanması gereken sadece.