6111 ortaklardan alacakların düzeltilmesi

6111 den faydalanarak ortaklardan alacaklar hesabının düzeltilmesi ardından sermaye artırımı yapmak neden gerekiyor bilgisi olan var mı?

Ynt: 6111 ortaklardan alacakların düzeltilmesi

6111 den faydalanarak ortaklardan alacaklar hesabının düzeltilmesi ardından sermaye artırımı yapmak neden gerekiyor bilgisi olan var mı?

sadece görüştür;

sanırım yapılan tüm işlemler kkeg hesabına atılınca malum o da tivari karı etkileyecektir. tabi sonuçta özkaynak yetersizliğine sebep olursa ; sermaye artırımı gerekebilecektir.

gerçi bu sermaye artırımı ; önümüzdeki senelerde yine karşımıza gelecek. işte basel ıı deki derecelendirmeler; yeni ttk ; ve hatta örtülü transfer bildiirmleri daha bi denetim altına alınacağını düşündüğüm için ; malum makul bir sermaye artırımı hiçte fena olmayabilri.

Cevabınız için çok teşekkürler.Peki sormak istediğim birşey daha var ;kkeg kaydından sonra şirket sermayesinin negatif duruma düşme ihtimali sebebiyle sermaye artırımı gerek dediniz ya,bu noktada sermayenin dönem net karından artırılması fark edermi?yani ortaklardan alacaklar zaten yapılanma ile sıfırlanıyor neticede diymi??

Selamlar
6111'de böyle bir gereklilik okumadım.5811'le karıştırıyor olabilir misiniz?Bunda varlık barışı matrahı sermayeye ilave edilmek zorundaydı.6111'de böyle bir zorunluluk yok.
Saygılar

twolf ' Alıntı:
Selamlar
6111'de böyle bir gereklilik okumadım.5811'le karıştırıyor olabilir misiniz?Bunda varlık barışı matrahı sermayeye ilave edilmek zorundaydı.6111'de böyle bir zorunluluk yok.
Saygılar
+1

selamlar,
Öncelikle cevabınız için teşekkürler.Evet 6111'den bahsediyorum ama esasen ''böyle bir gereklilik var mı?'' diye foruma yazmadan önce araştırma yaptım ve karşıma sürekli asağıdaki metin çıktı.Bu sebeple ''neden gerekli'' diyerek sorumu düzelttim.siz gerek olmadığını mı düşünüyorsunuz acaba??

''Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan gerek kasa mevcudu olsun gerekse ortaklardan olan net
alacak tutarları olsun bunların düzeltilmesi halinde, düzeltilen bu tutarların kanunun ön gördüğü şekilde (eğer gerçekten karşılığının girdiği hesap bilinemiyorsa) kanunen kabul edilmeyen gider olarak dikkate alınacak olması (KKEG) bu işlemleri yapacak olan bilanço esasına göre defter tutan kurumlar vergisi mükelleflerinin sermaye yapılarını sıfır veya negatif durumlara düşürebileceğinden, sermaye artırımı zorunlu hale gelecektir. Aksi takdirde, sermayenin bu duruma gelmesi, Türk Ticaret Kanunu (TTK) açısından sıkıntılar gündeme getireceği gibi vergi kanunları açısından da işletmeye alınan en küçük borç tutarının dahi örtülü sermaye muamelesin muhatap olacağı kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla, bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için mevzuat açısından en kısa sürede önlem alınması gerekmektedir.''

Selamlar.
Belirttiğiniz açıklama sadece bir öngörü ve yorumdur.
Zaten yorum sonunda bir talep vardır.
Bu uygulamanın zorunlu olması ayrıdır,işlem sonucunda özsermayenin alacağı son şekil nedeniyle sermaye artırımına ihtiyaçı duyulması ihtimali ayrıdır.Önce bu ayırımı yapmak lazım.Ayrıca yorumda da
"bu işlemleri yapacak olan bilanço esasına göre defter tutan kurumlar vergisi mükelleflerinin sermaye yapılarını sıfır veya negatif durumlara düşürebileceğinden" diyerek bir tahminde bulunulmuştur.
Bu tahmin sonucunda sayın krizantem'in yaklaşımı tabiki doğrudur.
özetle böyle bir zorunluluk olmamakla birlikte özkaynak durumuna bakılarak artırıma ihtiyaç var mı yok mu şeklinde bir irdeleme yapılabilir.Buna da ancak ilgili mizanın genel kontrolü sonucunda karar verilebilir.
Saygılar

çok çok teşekkür ederim ,çok aydınlatıcı oldu acıklamanız.
saygılar...

tekrar sormak istediğim birşey var ;yapılandırma sonunda kkeg öz sermayeyi tdhp'nındaki hangi kalem sebebi ile etkiliyor acaba ?yapılandırmada beyan edilen tutar dönem net karını beyan tutarı kadar düşürmez mi?
yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...