6353 sayılı kanun yürürlüğe girmiştir.

MADDE 64 ? 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun geçici 6 ncı maddesinin dördüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

Ynt: 6353 sayılı kanun yürürlüğe girmiştir.

Maddenin eksi hali;

4) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, 1/6/1989 tarihli ve 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre yeminli mali müşavirlik hakkını kazanmış olan meslek mensupları ile mülga 3143 sayılı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile 6762 sayılı Kanun hükümlerine göre ticaret şirketleri nezdinde denetim yetkisine en az on yıldır sahip olanlar, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca öngörülen eğitimi tamamlamış olmaları hâlinde sınav veya başkaca bir şart aranmaksızın bağımsız denetçi olarak yetkilendirilir.?

Maddenin eski halinde kgk tarafından öngörülen eğitimi tamamlamış olmaları halinde sınav veya başka bir şart aranmayacağı belirtilmiştir.
Bu gün itibari ile kaldırılmış olan bu maddeye istinaden ymm'lerin sınavsız bağımsız denetçi olabilmeleri mümkün değildir. Zira 30/06/2012 - 12/07/2012 tarihleri arasında KGK tarafından ymm'lere verilen bir eğitim olmamıştır. Sınavsız belge şartı olan eğitim süreci tamamlanmadığı için ymm lerin böyle bir hakkı da doğmamıştır.

Ben bu işin sonunu iyi görmüyorum. Bunlar verilecek eğitimleri tamamladıklarında "işte eğitimleri de tamamladık verin belgemizi" demesinler?

KGK'nun bagımsız denetçinin seçimi konusundaki tek seçici olması işin ciddiyetini ortaya koysa da,böyle bir kurumun tarafsız bir şeçim yapabilmesi mümkün görünmüyor.
Öncelik ile Meslek mensuplarının tutarlılığı ve uzlaşması gerekmektedir.Yeni oluşturulan bu meslek,muhasebe ve mali müşavirliğin üst seviyesidir.En az 10 yıllık bir tecrübenin yanı sıra en az altı aylık bir eğitim ve sonrasında sınav ile verilmelidir.Bu şartların birlikte olması halinde zaten ciddi bir ayıklama oluşacaktır.
1-3568 yasa kıyağı ile şu anda gözleri bile zor gören YMM ve SMMM'ler bu zorlu maratonda döküleceklerdir.
2-Kaldı ki bu tip bir eğitimin takibi bile birçok insanı ürkütecektir.Hem ekonomik olarak da sıkıntılı olacaktır.
Dolayısı ile 85 bin meslektaş içinde bu şartlara uyan ve bu koşulları yerine getirebilecek kişilerin pek fazla olduğuna da inanmıyorum.
KGK,büyük bir olasılıkla akademisyenlere ve kamu görevi yapmış olanlara öncelik verecektir.Meslek camiasının bu konuda tutarlı bir davranış sergilemesi ve bu mesleğe sahip çıkması,sınav ve tecrübe unsurunun tek yumruk olarak savunulması gerekmektedir. Aksi takdirde muafiyetlerin oluşması kaçınılmaz olacaktır.
Konuya ilişkin hassas kararların Mali tatil çerçevesi içerisinde kotarılması,sahsen benim akıl sınırlarımı zorluyor.En azından 8 aydır hiçbir şey üretemiyen KGK'nün yönetmeliğinin temmuz ayı içinde yayınlanması,13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun geçici 6 ncı maddesinin dördüncü fıkrası'nın iptalinin mali tatile denk gelmesi düşündürücüdür.

saygılarımla,

10 yıllık tecrübe şartına katılmıyorum. (TURMOB'un yaptığı ayrımcılıktan farkı kalmaz)
Genç Müşavirlerin veya 9 yıl, 11 aylık Müşavirlerin önünü kesmek fikrinden öteye gitmez.

Ama istisnasız herkes için zorlayıcı bir sınav fikrini savunurum. Biz SPK lisanslılar bile yeniden yapılacak bir sınava girmeye razıyız. Yeter ki adil olsun, kayırma olmasın.

Tecrübe daha önce yapılan bir iş/işlem için olabilir. Yeni uygulamaya konulacak bir işin tecrübesinin eski tecrübelerle birebir aynı olduğunu/olacağını düşünmüyorum. Benzerlikler olabilir ancak uygulama yenidir. Birebir değildir.
Tam tasdik yapan YMM'lerden bazılarının realist bakış açısıyla dile getirdikleri itiraflarında olduğu gibi; uluslararası standartlara uyum için yola çıkılan bu iş yenidir ve YMM'ler de dahil kimse nasıl yapılacağını tam olarak bilmemektedir. Ama öğrenilecektir.

Sınav ve sınavı geçenlere de eğitim (veya sınavdan önce de eğitim olabilir) en makul seçenek bence.

Tabi buraya yazdıklarımız temenni boyutunda şu anda. Son sözü (araya başka birşeyler sıkışmazsa yine)
KGK söyleyecek. Umarım adil olurlar.

gokhanuy ' Alıntı:
KGK'nun bagımsız denetçinin seçimi konusundaki tek seçici olması işin ciddiyetini ortaya koysa da,böyle bir kurumun tarafsız bir şeçim yapabilmesi mümkün görünmüyor.
Öncelik ile Meslek mensuplarının tutarlılığı ve uzlaşması gerekmektedir.Yeni oluşturulan bu meslek,muhasebe ve mali müşavirliğin üst seviyesidir.En az 10 yıllık bir tecrübenin yanı sıra en az altı aylık bir eğitim ve sonrasında sınav ile verilmelidir.Bu şartların birlikte olması halinde zaten ciddi bir ayıklama oluşacaktır.
1-3568 yasa kıyağı ile şu anda gözleri bile zor gören YMM ve SMMM'ler bu zorlu maratonda döküleceklerdir.
2-Kaldı ki bu tip bir eğitimin takibi bile birçok insanı ürkütecektir.Hem ekonomik olarak da sıkıntılı olacaktır.
Dolayısı ile 85 bin meslektaş içinde bu şartlara uyan ve bu koşulları yerine getirebilecek kişilerin pek fazla olduğuna da inanmıyorum.
KGK,büyük bir olasılıkla akademisyenlere ve kamu görevi yapmış olanlara öncelik verecektir.Meslek camiasının bu konuda tutarlı bir davranış sergilemesi ve bu mesleğe sahip çıkması,sınav ve tecrübe unsurunun tek yumruk olarak savunulması gerekmektedir. Aksi takdirde muafiyetlerin oluşması kaçınılmaz olacaktır.
Konuya ilişkin hassas kararların Mali tatil çerçevesi içerisinde kotarılması,sahsen benim akıl sınırlarımı zorluyor.En azından 8 aydır hiçbir şey üretemiyen KGK'nün yönetmeliğinin temmuz ayı içinde yayınlanması,13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun geçici 6 ncı maddesinin dördüncü fıkrası'nın iptalinin mali tatile denk gelmesi düşündürücüdür.

saygılarımla,

Arkadaşlar bu 10 yıl meselesi nereden çıktı anlamıyorum. Dünyanın neresinde 10 yıl tecrübe şartı var? 3 yıl deseniz anlarım, ama 10 yıl... Deseniz bu meslek kaç yılda öğrenilir bana göre 20 yıl da yetmez 30 yıl da yetmez. O zaman 20 yıl şartını getirelim. . Bu 10 yılı nereden buluyorsunuz?

vedatd ' Alıntı:
gokhanuy ' Alıntı:

saygılarımla,

Arkadaşlar bu 10 yıl meselesi nereden çıktı anlamıyorum. Dünyanın neresinde 10 yıl tecrübe şartı var? 3 yıl deseniz anlarım, ama 10 yıl... Deseniz bu meslek kaç yılda öğrenilir bana göre 20 yıl da yetmez 30 yıl da yetmez. O zaman 20 yıl şartını getirelim. . Bu 10 yılı nereden buluyorsunuz?

10 yıl nereden geldi kısaca yazayım.
TURMOB un sitesindeki basın açıklamalarını okuyunuz. Sayın YMM. Nail Sanlı bey bu açıklamaları Türmob adına yapmıştır.Önce odaların ve birliğin yönetim kurulları ve yapısı, Birlik Başkanının Ymm olması değiştirilmelidir.Ayrıca TTK da ki Ymm ve Bakanlık çalışanlarının sınavsız denetçi olması muafiyeti taslağını Chp li bir Millet vekili vermesine rağmen neden Odalarımız ve Turmob(eski turmob başkanı da dahil ) hala siyaset yapar anlamadım gitti(AKp den de bir Ymm millet vekili+Chp den bir m.vekili ile birlikte bu önergeyi yasalaştırmak istemiştir.) Yazımda siyaset tartışmak istemiyorum ama bunları bilmek herkesin hakkı diye düşünüyorum.

10 yıllık smmm lerin %85 i zaten staj sınavlarına bile girmedi ayrıca gençler daha donanımlı ve yenilikçi yani bağımsız denetim için daha ideal..

DOKUZEYLÜL ' Alıntı:
vedatd ' Alıntı:
gokhanuy ' Alıntı:

saygılarımla,

10 yıl nereden geldi kısaca yazayım.
TURMOB un sitesindeki basın açıklamalarını okuyunuz. Sayın YMM. Nail Sanlı bey bu açıklamaları Türmob adına yapmıştır.Önce odaların ve birliğin yönetim kurulları ve yapısı, Birlik Başkanının Ymm olması değiştirilmelidir.Ayrıca TTK da ki Ymm ve Bakanlık çalışanlarının sınavsız denetçi olması muafiyeti taslağını Chp li bir Millet vekili vermesine rağmen neden Odalarımız ve Turmob(eski turmob başkanı da dahil ) hala siyaset yapar anlamadım gitti(AKp den de bir Ymm millet vekili+Chp den bir m.vekili ile birlikte bu önergeyi yasalaştırmak istemiştir.) Yazımda siyaset tartışmak istemiyorum ama bunları bilmek herkesin hakkı diye düşünüyorum.

Sn. DOKUZEYLÜL siz beni yanlış anlamışsınız. Ben 10 yılın nerden çıktığını iyi biliyorum. Süreci takip ediyorum. Onlar bu 10 yılı YMM sınavına girmek için gerekli kıdemden buluyorlar. Asıl Sayın gokhanuy bu 10 yılı nereden buldu. Hangi denkelemleri çözerek bu sonuca ulaştı? Benim sorum Sn.gokhanuy'a.

Ama sanırım gokhanuy'un vereceği cevap da aynı. O yüzden cevap vermiyor. Biz asla 10 yıllık bir kıdemi desteklemeyeceğiz Sn. meslektaşım. Bu forumda kimseyi kendine inandıramazsın. Bu forumdaki arkadaşlar 10 yıllık kıdemleri olmadan da bu işin altından kalkabilecek seviyededir.

Değerli arkadaşlar,

En iyi formül sınavdır. Kıdem boş laftan ibarettir, hak eden insan yok mu elbette vardır ama artık bir meslek olarak sayılacağı için sınav olmalıdır.

SPK belgeliler zaten sınavı verdiğinden muaf tutulmalı ve diğer herkes sınava girmelidir. Gençlerinde önü kesilmemelidir.

Saygılar

Arkadaşlar Aslında gerek mesleki camiada gerekse iş camiasında YMMlerin itibarı gerçekten düşüyor, bunu gözlemleyebiliyoruz. Dolayısıyla toptan mesleğin itibarı düşüyor. Geçen gün bir bürokrat aynen şunları ifade etti:
Eğer YMMler TÜRMOBu muafiyetler yönünde değil Muhasebe ve Denetim Standartlarının geliştirlmesi yönünde teşvik etselerdi . Belki de bu karmaşa olmayabilirdi.
Gerçekten de Ünal Tekinalp hoca daha sonra Nejat Bozkurt ve diğer hocalardan sonra standartlar çalışmalar 2. plana atıldı.
Bir diaspora gibi lobi faaliyetleri ön plana çıktı. İmtiyaz için Milletvekili peşinde koşmalar KGK üyelerini ablukaya almalar vs
TOBBun TTKyı kolaylaştırma adı altında standartları sulandırması küçük orta ölçekli şirketlerin denetim dışı bırakılmaları, denetimde YMMlerin başlattığı muafiyet furyası mesleği ve dolayısıyla denetimi itibarzılaştırdı.
Oysaki bir YMMOdası başkanı yada bir SMMMOdası Başkanı sınav konusu gelince ne demeliydi:
Cevabı basit: Denetim Standartlar AB 8. Direktifi nasılsa o olsun derdi. Üyelerine dönerdi ki şu söylerdi: Arkadaşlar bu işi sulandırırsak denetim kalitesizleşir ve kimse verim sağlayamaz Arkadaşlar standartlara hep beraber sahip çıkamalıyız gelecek kuşaklar için demeleri gerekirdi.
İşte popilzm dedikleri bu olsa gerek
Sonuç olarak Meslek camisı olarak resmen ''akıl tutulması'' yaşıyoruz