687 KHK İlave İstihdam

İlave eleman istihdam teşviği konusunda aralık ayına ilave olması , primlerin düzenli ödenmesi , 01.02.2017 tarihinden itibaren işe alınmış olması vs şartları bilinmektedir.
Ben aralık ayına ilave 1 personel için prim hizmet belgesi hazırladım. Belgede sadece damga vergisi ödemesi çıkıyor diğer bütün ödemeler teşvik kapsamında kalıyor.

Benim sorum şu olacak değerli arkadaşlar. Aralık ayı ortalamasına ilave deyince 1 den fazla personeli de kapsama alıyor mu.
Bir örnekle netleştireyim sorumu.
Örn: Aralık ayı personel ortalaması ''1''. 01.02.2017 tarihinden sonra işe alınan tüm personellerin prim hizmet bildirgeleri 687 kapsamında mı gönderilecek.

687 için geçerli sgk tahakkuku geç ödenirse bir sonraki ay (6486 da olduğu gibi) tekrar faydalanılabilir mi?

Teşekkürler şimdiden.

Eğer aralık 2016 döneminde 1 kişi varsa 01.02.2017 tarihinden sonra aldığınız 2 ve üzeri tüm kişiler diğer şartları da sağlıyorsa teşvikten yararlanır. Eğer sgkya borcunuz varsa yararlanamazsınız. Ancak borcu ödedikten sonra tekrar 00687 den yararlanmaya devam edebilirsiniz.

687 khk ilave istihdam ile ilgili olarak,

aralık ayı işçi hesaplamasında aynı işverene ait birden fazla sgk işyeri dosyası var ise hesaplama dosya dosyamı değerlendirilecek yoksa toplam sgk işyeri dosyalarında çalışan işçilerin ortalaması olarak mı değerlendirilecek?

birde benim bir sorum olacak.
işe alınan kişinin işkura kayıtlı olması için süre var mı ?
örneğin; işe alınmadan 3 ay öncesinde işkura kaydının bulunmasının gerektiği gibi.

yoksa dün işkura kayıt yaptırıp bugün gelip bende işe başlarsa , teşvikten faydalanabiliyor muyum ?
:D

bir sorum daha olacak,konu hakkında deneyimi olan arkadaşlarım,
İstanbul ilinde merkez fabrika ve satış mağazalarım var.
hepsi istanbul da , sicil numaraları farklı.
fabrikama 8 yeni personel alacağım. toplam sayıyı hesap ederken sadece fabrika sayımamı bakacağım ?
mağazalar ve fabrika toplamlarıma mı bakacağım ?

tşk...

Aynı adreste farklı birimler için ayrı ayrı dosyalar açılarak iş yapılsa dahi her işv no diğerlerinden bağımsız olarak sadece o dosya no bazında değerlendireceksiniz.

Arkadaşlar, 687 SGK teşviğinden borcu olanlar yararlanamıyor.
Peki 687 teşviği ile gelir vergisi ve damga vergisi terkininden yararlanırken, vergi borcu olmaması gibi bir şart varmı?

Genelgede vergi borcu olup olmamasından hiç bahsedilmiyor. SGK borcu olmaması gerekir diyor. Yani sgk borcu varsa hem sgk hem vergi teşviklerinden yararlanamaz olarak anlıyorum ben.

Üstad yanıt için teşekkürler, bende sizin anladığınız gibi anlamıştım.
Bu arada iyi ki varsınız yaa. Siz ve bir kaç arkadaş mutlaka sorularımıza cevap veriyor.
Allah razı olsun hepinizden...