7.8. ve 9. aylara ait boş ba ve bs formlarını vermeyi unutmuşum cezası nedir

kendime ait mükellf listeme eklemeyi unutmuşum bu mükellefin ismini ve bu aylara ait ba ve bs formlarını hiç vermemişim

bildirimler boştur

Ynt: 7.8. ve 9. aylara ait boş ba ve bs formlarını vermeyi unutmuşum cezası nedir

Boş veya dolu olaması bir şey değiştirmiyor. Her ay için 1.000 TL ceza kesilecektir.

Ynt: 7.8. ve 9. aylara ait boş ba ve bs formlarını vermeyi unutmuşum cezası nedir

7 ve 8 aylar için 1000 'er TL
9.Ay İçin ise

Süresinden sonraki 15 gün içerisinde gönderirsen 1000/4=250 TL
Süresinden sonraki ilk 15 günden sonraki 15 günde gönderirsen 1000/2 =500 TL ceza var.
yani 9.ay babs yi şimdi gönderirsen 250 tl ödersin geçikmeden göndermeni tavsiye ederim.

Ayrıca indirim de talep ettiğinde cezalar 1/3 oranında düşer !

Doktor hasta öldürür.ceza almaz.avukat hata yapar ceza almaz.
Bizim meslekte cezalar hammurabi kanunları gibi... sehven unut ...bildirgeyi beyanları formları .......vs dünya kadar sorumluluk...mükelleften almak için akla karayı seçtiğin 3 kuruşuda ceza olarak yatır...

nurullahhacilar ' Alıntı:
Doktor hasta öldürür.ceza almaz.avukat hata yapar ceza almaz.
...
Kılıfına uydururda ondan. Maalesef bizim bulabileceğimiz kılıf minareye baya bir ufak kalıyor. ;D

yani toplam ceza 1500 tl mi olur (ceza indirim talepli hali)

olursa ben 450 tl ile çalışan biriyimm muh bürosunda nasıl öderim

vergi mahkemesine dava açılsa bişi tutturulabilir mi patronunda diger çalışanlarında haberi yok benimde mükellef listemle oynamışlar ismi silinmiş o sebepten unuttum

maliyeye beyana çağrı göndermedği için dava açabilirmi mükellef bu arada sigortasız çalışıyorum beni mahkemeye verebilirlermi

son olarak ne zamana kadar bu para ödenmeli

ve uzlaşma sözkonusu olur mu bu durumda

Mali müşavir kontrol edecekti hata senin değil öyle düşünme ofisinizde kontrol sistemini kurmamış demekki ayrıca hata olur canın sağolsun sana ödetirmemesi gerekir bence

Yeni kanuni düzenleme ile artık vd sizden talep etme zorunluluğu kalktı.

ANT Z
kardeşim dediğin gibi kontrol sistemi yok olsa bu olmazdı

ben zaten ödemem işten çıkıyorum zaten ben bi hesap yaptım doğrumu bakarmısın

9. ayın beyan süresi 05.11.2009 te bitti.

yani benim ilk ek sürem (9. aya 1000 tl kesilmemesi için) 20.11.2009 bu tarihe kadar verirsem ba bs beyannamesini 9. ay için 250 tl ceza kesilecek doğrumu

1000+1000+250=2250 tl toplam ceza kesilecek bunun 1/3 ü affedilecek mükellefe 1500 tl ceza ödemesi kalacak

bunun ardından beyannameyi verdğimiz günden sonra 15 gün içinde öderse ( yani ayın 20 sinden sonra 15 gün 05.12.2009 a tekabül ediyor doğrumu) 1/3 lük indirimden faydalanabilecek aksi takdirde bu süre geçerse 2250 tl olacak

bu yazdıklarım tam olarak doğrumu özelikle cezanın miktarı ve tarihler

bu yazdıklarım doğrumu

@TURKO

tam olarak anlayamadım açarmısın biraz

bu arada cevap yazan yol gösteren tüm arkadaşlardan allah razı olsun

bide bundan bir önceki yorumumdaki yazdıklarım en az zararla kapatmanın yolu değil mi

kantay ' Alıntı:
ANT Z
kardeşim dediğin gibi kontrol sistemi yok olsa bu olmazdı

ben zaten ödemem işten çıkıyorum zaten ben bi hesap yaptım doğrumu bakarmısın

9. ayın beyan süresi 05.11.2009 te bitti.

yani benim ilk ek sürem (9. aya 1000 tl kesilmemesi için) 20.11.2009 bu tarihe kadar verirsem ba bs beyannamesini 9. ay için 250 tl ceza kesilecek doğrumu

1000+1000+250=2250 tl toplam ceza kesilecek bunun 1/3 ü affedilecek mükellefe 1500 tl ceza ödemesi kalacak

bunun ardından beyannameyi verdğimiz günden sonra 15 gün içinde öderse ( yani ayın 20 sinden sonra 15 gün 05.12.2009 a tekabül ediyor doğrumu) 1/3 lük indirimden faydalanabilecek aksi takdirde bu süre geçerse 2250 tl olacak

bu yazdıklarım tam olarak doğrumu özelikle cezanın miktarı ve tarihler

bu yazdıklarım doğrumu

cezalar daha sonra sana tebliğ edilecek o tebliğde ödeme tarihi yazacak yazdığın gibi ceza toplama 1500 TL yapıyor fakat X 2 olacak yani 3000 TL ? BA ve BS için ayrı ayrı keser büyük ihtimalle.
Dava açsan sonuç ne olur bir fikrim yok araştırmanda fayda var.

ysnacar ' Alıntı:
... fakat X 2 olacak yani 3000 TL ? BA ve BS için ayrı ayrı keser büyük ihtimalle.
...
Hatalı bilgi. Daha öncede yazdığım ve başka bir forumdaşın eklediği bakanlık yazısında da belirtildiği üzere aynı ay için Ba veya Bs birini vermemek ile ikisinide vermemek arasında fark yok.

T U R K O ' Alıntı:
ysnacar ' Alıntı:
... fakat X 2 olacak yani 3000 TL ? BA ve BS için ayrı ayrı keser büyük ihtimalle.
...
Hatalı bilgi. Daha öncede yazdığım ve başka bir forumdaşın eklediği bakanlık yazısında da belirtildiği üzere aynı ay için Ba veya Bs birini vermemek ile ikisinide vermemek arasında fark yok.

Peki maliye aynı aya ait BA-BS için tek cezamı kesiyor yoksa iki ceza kesiyorlarda bi ititraz edince teke mi iniyor ?

Bakanlığın yazısı forumda mevcut.

@TURKO
yardımların için teşekkürler

yurarıda" Yeni kanuni düzenleme ile artık vd sizden talep etme zorunluluğu kalktı." demişsin biraz açarmısın tam anlayamadım

bide hesap doğrumu

peki hiç vermesem bundan sonra 10. ayı vererek devam etsem nolur beyana çağrı gönderilirmi mükellefe

verirsem ceza ihbarnamelerini internetten mi alacam yoksa mükellefemi gönderilecek

Ynt: 7.8. ve 9. aylara ait boş ba ve bs formlarını vermeyi unutmuşum cezası nedi

(5398 sayılı Kanunun 23'üncü maddesiyle eklenen fıkra Yürürlük; 21.07.2005) Elektronik ortamda beyanname verilmesi mecburiyetine uyulmaması halinde kesilmesi gereken özel usûlsüzlük cezası, beyannamenin kanuni süresinin sonundan başlayarak elektronik ortamda 15 gün içinde verilmesi halinde 1/4 oranında, bu sürenin dolmasını takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise 1/2 oranında uygulanır. Ancak, bu ödevlerin yerine getirilmesine ilişkin usul ve esasların Maliye Bakanlığınca yapılan düzenleyici idari işlemlerle duyurulması halinde, ilgililere ayrıca yazılı olarak bildirilme şartı aranmaz. [4]
Sayın TURKO'nun belirttiği sanırım koyu renkle belirtilen kısım.

vermeyi unuttuğum Ba ve Bs formlarını 20.11.2009 yani 3 gün sonra verceğim 7. 8. ve 9. aylar için hangi şıkları işaretlemeliyim

ve mümkünse bi önceki yorumda sorduğum soruları cevaplarmısınız