7 Aydır Çalıştığım İşten Atıldım

daha oncede yazdıgım gıbı arkadasım acıklamamın ıyı olmadıgını soylemıs bende net bısekılde acıklama yazıyorum..

bakırkoy devlet hastanesınde temızlık fırmasından asgarı ucretle radyolojı teknısyenı olarak calısmaktayım.bundan 7 ay once yaklasık nısan ayına tekabulen ozel ensar saglık hızmetlerı ne baglı olan esenler ozel avıcenna hospıtalde radyolojı teknısyenı olarak goreve basladım.anlasmama gore 2 ay deneme surecı gecırecegımı 2 ayın sonunda ssk yapılacagı vardı.bu arada bakırkoy devlet hastanesınde halen calısmaktaydım ve haftada 1 gun bakırkoye gıdıyordum kalan zamanlarımıda ozal hastanede anlastıgım gıbı 204 saatımı tamamlıyordum.bu arada halen bakırkoyde ssk lı olarak calısıyordum.ozelde bashekım bana sacma gerekce sunarak ısıme son verdı.ve 7 ay boyunca ssk sız calısmıstım.aslında sıkayet etmek ıstemezdım ama sebepsız yere ısten cıkarılarak gururum kırıldı.bu konuda ne gerekırse yapmak ıstıyorum.elımde ora calıstıgıma daır delıl olarak hastanenın personelıne cıkardıgı plastık karta lazerle yazılmıs personel kımlık bılgısı kartı var.onun dısında halen orda calısan ve sahıtlık yapabılecek dostlarım var.bu hastaneyle ılgılı ne yapmam gerek ve ne kazanırım..yardımcı olanlar ıcın sımdıden teskkurler

Not: Bu konuyla ilgili zaten bir başlık önceden açmışsınız. Aynı konu olduğu için yeni bir başlık açmanıza gerek yoktur.

Öncelikle sizin adınıza üzüldüm.Sonuna kadar hakkınızı aramanızı tavsiye ediyorum. Söylediğinize göre elinizde orada çalıştığınızı kanıtlayan sağlam bir delil var.(personel kimlik kartı ) Çalışma bakanlığına ve ssk'ya gerekli bildirimlerinizi dilekçeyle yapın. kesinlikle kazanacağınıza inanıyorum. sonuçda 7 aylık bir ssk'sız çalıştırılma sözkonusu.durum sizin lehinize sonuçlanırsa,ssk sizi çalıştıran firma için geriye dönük işlem yapar.7 aylık ssk hakkınızı onlardan almış olursunuz.(ama 7 ay boyunca orda çalıştığınızı kesin delillerle ıspatlamalısınız)

ek olarak; bunları size söylerken, işten atılma nedeninizi tam olarak bilmiyorum.

sn. ozan3434,
size özensiz yazmışsınız diyen bendim. şimdi meramınızı çok güzel anlatmışsınız. derdini söylemeyen derman bulamaz demişler.

durumunuzu inceleyecek olursak:
2 ay deneme süresi sonunda sigortanı yapacağız demişler. böyle bir şey olamaz, zira deneme süreli çalışma süresi en fazl 2 aydır, bu toplu sözleşmelerle 4 aya kadar çıkartılabilir. ancak bu süreler için prim ödenilmesi şarttır. yani burada bir haksızlık yapılmış

ardından 7 ay ssk'sız çalışmışsın, üstüne üstlük sana geçerli bir neden bildirmeden iş akdin fesh edilmiş. firma senin sigortanı yapmadığı için, doğal olarak sana yazılı bir izahat vermekten imtina etmişler.

bizzat veya dilekçe ile unkapanı'ndaki bölge çalışma müdürlüğü'ne başvurursan, mağduriyetinin giderileceğine gönülden inanıyorum.

evet kardesım 7 ay ssk sız calıstım gereksız yere ısten cıkarıldım gerekcelerı sacmaydı amac ısten cıkarma oldugu ıcın sacma bı gerekce sundular karsıma 3 gerekce sundular hepsını acıkladım ama bashekım sonuc degısmeyecek dedı gerekceler snlar..
gerekce 1....gece nobetcıydım yogunbakımdan fılm ıstemıs hastanın dr u saglık memuruda bana soylemeyı unutmus benımde haberım olmadıgından dogal olarak fılmı cekmedım cunku bılgım yoktu acıklamasını yaptım ....
gerekce 2...kafama gore fılm sıparısı yapmısım..fılmler bıtıyordu az kalmıstı hastane yenı acıldıgı ıcın sstem tam oturmamıstı fılm sıparısını bastan berı ben yapıyordum sımdı ıse depocuya solemem gerekıyormus depocu yapması gerekıyormus sıparısı....
gerekce 3...ortapedı dr u bı hastaya fılm cekmemı ıstedı bende gıdıp cektım 2.defa yolladı gıttım cektım bı sey gordu tekrar cekmemı ıstedı yıne gıtım cektım dogal olarak asta sorunmu var neden tekrar tekrar cekıyorsunuz dedı bende dr unuza sırun bısey gormus olabılır onun ıcın ıstıyor olabılır dedım hasta dr gıtmıs bısey var dedı arkadas demıs halbkı ben b acıklama yapmadım ve acuıklama yapmıs gıbı gorundum gerekceysı buydu bunuda bu sekılde acıkladım ama yınede bu acıklamalarımı kabul etmeyıp benı kovdular nereye nasıl basvuru yapmalıyım....

ahmet balcı arkadasımın dedıgı gıbı unkapanındakı yere gıttım dılekcemı verdım.4 5 ay ıcınde bellı olur sonuc dedıler. ssk ıcınde mahkemeye basvurmam gerekıyormus..yanlız turkıyede mahkeme ıslerı cok zor dıye bılıyorum bu konuda bılgısı olan varmı..

dostum emin ol, sonuç çok büyük ölçüde senin lehine olacaktır. çünkü bu tarz davalarda gerek hakimler gerekse de müfettişler çok büyük ölçüde işçi lehine karar veriyorlar. müfettişten gelecek rapora göre uzlaşma yoluna gidebileceğiniz gibi, firmayı mahkemeye verme hakkınız da vardır. ama mümkünse uzlaşma yoluna giderek olayı çözmeye çalışın. sonuçları buraya da yazarsanız, ben ve diğer arkadaşlar bilgi sahibi oluruz.

gurel arkadasım konuyu ust dede acıkladım onun dısında bısey yok yanı.bashemsırenın benımle arası ıyı deıldı devamlı bu soyledıklerım konusunda bashekımı rahatsız ettı ve sonuc boyle oldu.neyse bu sıkayetımın sonucu acıklanınca buraya yazıcam.sızlerle paylasıcam hadı hayırlısı.ben para fılanda ıstemıyorum sadece bu kısıler madur duruma dussun ve dıger arkadaslarımıda benım durumuma dusurmesınler baska bısey ıstemıyorum.asgarı ucretle calıstıgım ıstende cıkmayı dusunuyordum yanı ortada kalacaktık resmen.

Ahmet BALCI' Alıntı:
sn. ozan3434,
size özensiz yazmışsınız diyen bendim. şimdi meramınızı çok güzel anlatmışsınız. derdini söylemeyen derman bulamaz demişler.

durumunuzu inceleyecek olursak:
2 ay deneme süresi sonunda sigortanı yapacağız demişler. böyle bir şey olamaz, zira deneme süreli çalışma süresi en fazl 2 aydır, bu toplu sözleşmelerle 4 aya kadar çıkartılabilir. ancak bu süreler için prim ödenilmesi şarttır. yani burada bir haksızlık yapılmış

ardından 7 ay ssk'sız çalışmışsın, üstüne üstlük sana geçerli bir neden bildirmeden iş akdin fesh edilmiş. firma senin sigortanı yapmadığı için, doğal olarak sana yazılı bir izahat vermekten imtina etmişler.

bizzat veya dilekçe ile unkapanı'ndaki bölge çalışma müdürlüğü'ne başvurursan, mağduriyetinin giderileceğine gönülden inanıyorum.

Benim bir yıl önce Bölge Çalışma' ya bir dilekçem vardı.
Unutuuulllduuum.
Kısacası pek de güvenmeyin. Daha iyisi tespit davası açın. En azından kesin sonuç alırsınız. Sürüncemede kalmaz.

Ynt: 7 Aydır Çalıştığım İşten Atıldım

SSK için hizmet tespit davası açmanızı tavsiye ederim.
İhbar tazminatınız için Unkapanı İş müfettişliğine zaten dilekçe vermişsiniz.
Mahkemeye somut sunabileceğiniz evraklar mahkeme neticesinde büyük önem taşıyacaktır.

işten çıkarıldım

slm öncelikle iyi bayramlar benim sorum şu 3 yıl 3 ay 10 gündür bi şirkette çalışıyorum ve 10 cu ayın 31 de bana haber vermeden iş çıkışımı verdiler ssk mı durdurdular ve bana 2500 tl tazminat teklif ettiler tabi ben kabul etmedim ve bana git mahkemeye ver hiç bişey alamassın ben sana kıyak yapıpta 2500 tl veriyorum isteseydim hiç vermezdim diyolar bende tamam mahkemede ararım hakkımı dedim ve hiç bir evrak imzalamadan çıktım benim korkum şu bu şirketin ortaklarından 1 tanesi muasebeci ve bu bana diyoki sen mahkemeye versen bile bişey yapamassın diyo ben bi yolunu bulur seni haksız çıkarırım diyor böle bi imkanı olabilirmi ( İŞTEN ÇIKARMA NEDENLERİDE ŞİRKETİ KAPATACAKLARMIŞ AMA SONRADAN ANLADIM NİYETLERİNİ BİZİ ÇIKARIP UCUZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMAK İÇİN BENİM ÇIKIŞIMI VERMİŞLER ŞİMDİ YENİ İŞÇİ ALMIŞLAR YANİ ŞİRKET ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYO ) ve 16 gündür işsizim (şimdiden teşekkür ederim )unkapanı işçi mahkemesine sunacagım dilekçeyi nasıl yazmama gerekiyo yardımcı olursanız minnettar olurum kolay gelsin

Unkapanında işçi mahkemesi değil bölge çalışma müdürlüğü var. giitiğinişz zaman danışmada duırna beye derdinizi anlatın. orada boş form var sora sora doldurursunuz. kimliğiniz ve işyerinde çalıştığınızı ispatlayacak elinizde ne kağıt varsa önceden fotokpisini çektirip öyle gidin. dilekçenizde kıdem, ihbar, fazla çalışma, hafta sonu ücreti, genel tatil ve bayram ücretleri ile yıllık izin ücretlerini tek tek ve ayrı ayrı yazmayı ve istemeyi unutmayın. dilekçelere üç - dört ay içinde sıra gelir. Gerçi bölge çalışma müdürlüğüne şikayet başvurusunda bulunmak yerine doğrudan İş Mahkemesi'nde dava açılınca da aynı süre içinde duruşma günü geliyor. hayırlısı olsun. keşke uzlaşmış olsaydılar. uzlaşma ile elden edilen en basit başarı kavga ile alınan en büyük ikramiyeden hayırldır. belki şikayet ve ya yargı sürecinde uzlaşılır.

Arkadaşım son aldığınız ücret 700 brüt civarında ise 2500 tl yi hemen kabul edin. Başka birşey pek alamazsınız.

hizmet tespit davalarında zamanaşımı kaç yıldır?
kaç yıl sonra işverene karşı dava açılamaz?