7143 Varlık Barışı Hakkında

Merhabalar;

Yurtdışında şirketim var ve türkiye’ye hiç temettü dağıtmadım.

Bu şirketten türkiye’deki banka hesabıma (şirket>şahıs) şeklinde temettü transferi yaparsam bu da varlık barışı kapsamında sayılır mı?

Çünkü yastık altı parası bile alınıyor vergisiz konulabiliyor, temettü gelirinin de buna dahil olduğunu düşünüyorum.

Teşekkürler

Sayın Aliakçe

KVK'nın 5/1-b maddesi ve 1 Nolu Kurumlar Vergisi Tebliğ'inin 5.2. bölümündeki açıklamalara göre, kurumların yurtdışı iştiraklerinden elde ettikleri iştirak kazançları, aşağıdaki şartların tamamının sağlanması koşuluyla kurumlar vergisinden istisna edilmiştir;

İştirak edilen kurumun anonim veya limited şirket niteliğinde bir kurum olması,

İştirak edilen kurumun kanuni ve iş merkezinin Türkiye'de bulunmaması,

İştirak payını elinde tutan kurumun, yurt dışı iştirakin ödenmiş sermayesinin en az %10'una sahip olması,

İştirak kazancının elde edildiği tarih itibarıyla, iştirak payının kesintisiz olarak en az bir yıl süre ile elde tutulması,

İştirak kazancının (kâr payı dağıtımına kaynak olan kazançlar üzerinden ödenen vergiler de dâhil olmak üzere) iştirak edilen kurumun faaliyette bulunduğu ülke vergi kanunları uyarınca en az %15 oranında; iştirak edilen yabancı kurumun esas faaliyet konusunun finansman temini veya sigorta hizmetlerinin sunulması ya da menkul kıymet yatırımı olması durumunda, iştirak edilen kurumun faaliyette bulunduğu ülke vergi kanunları uyarınca en az Türkiye'de uygulanan kurumlar vergisi oranında, gelir ve kurumlar vergisi benzeri toplam vergi yükü taşıması,

İştirak kazancının, elde edildiği hesap dönemine ilişkin kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gereken tarihe kadar Türkiye'ye transfer edilmesi gerekmektedir.

İştirak payını elinde tutan kurumun, iştirak kazancını elde ettiği tarih itibarıyla yurt dışı iştirakin ödenmiş sermayesinin en az %10'una sahip olması gerekmektedir. %10 iştirak oranının, kazancın elde edildiği tarihten geriye doğru kesintisiz olarak bir yıl süreyle devam ettirilmiş olması da şarttır.

Bu açıklamalar çerçevesinde, Türkiye'deki ortak kurumun yurtdışı iştirakine en az %10 oranında iştirak etmediği durumlarda - diğer şartların tamamı sağlansa bile - yurtdışı iştirak kazancı istisnası uygulanmayacaktır.

Varlık Barışı 2018’den Türkiye’de yaşayan ticaret vb işlerle uğraşmayan sade bir vatandaş yastık altı parasını yatırarak faydalanabilir mi?

Nasıl?

Ben 2017 yılında şahıs mükellefiyetim vardı, kapattım, vergi dairesi diyorki kanun çıktığı tarihin öncesini kapsar. o tarihlerde mükellefiyetin yoksa varlık barışından faydalanamazsın diyor.

2018 yılı 30 kasım mükellefiyet açtım, Yurt içi varlık beyanı verdim. Bu kabul olmayacak mı? olacakmı? Yani kanundan sonra açılan mükellefiyetlerde beyan verilirse kabul olmuyor mu?

Eğer olmuyorsa 2017 yılındaki mükellefiyetim için başvuru yapabilirmiyim? nasıl?

Teşekkür ederim.

Kanunun 8/5/2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini dikkate alırsak, yurtiçinde olup işletme kayıtlarında olmayan varlıklarınızı beyan ederek kanuni defterlere kaydedebilmeniz için defter tutan gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmanız gerektiği aşikar.
Yani kanunun yayınlandığı tarihte gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyetiniz yoksa yurt içi varlıklar için beyanda bulunamazsınız.

Öte yandan, ticaret vb işlerle uğraşmayan, mükellef olmayan, sade bir vatandaş neden "varlık barışından" yararlanmak ister.

İlla da yararlanacağım derseniz yurt dışı varlık olarak banka ve aracı kurumlara bildirin, onlar almamazlık etmezler, %2 vergiyi de ödersiniz. Hem yastık altındaki para kayıtlı ekonomiye dahil olur hem de Devlet hazinesine katkı sağlamış olursunuz.

Kanunun 8/5/2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini dikkate alırsak, yurtiçinde olup işletme kayıtlarında olmayan varlıklarınızı beyan ederek kanuni defterlere kaydedebilmeniz için defter tutan gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmanız gerektiği aşikar.
Yani kanunun yayınlandığı tarihte gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyetiniz yoksa yurt içi varlıklar için beyanda bulunamazsınız.

Öte yandan, ticaret vb işlerle uğraşmayan, mükellef olmayan, sade bir vatandaş neden "varlık barışından" yararlanmak ister.

İlla da yararlanacağım derseniz yurt dışı varlık olarak banka ve aracı kurumlara bildirin, onlar almamazlık etmezler, %2 vergiyi de ödersiniz. Hem yastık altındaki para kayıtlı ekonomiye dahil olur hem de Devlet hazinesine katkı sağlamış olursunuz.

Peki 2017 yılında terk edilen şahıs işletmem için yurt içi varlık beyanı verebilir miyim?

Ortada bir işletmenin olmadığı durumda işletmede kayıtlı olmayan bir varlık nasıl beyan edilebilir.