7326 Sayılı Kanun Yeniden Değerleme Ve İnşaat Şirketleri

asuri33

Katkı Sunan Üye
Üyelik
19 Tem 2008
Mesajlar
146
Konum
İSTANBUL
Arkadaşlar merhaba

Gayrimenkul inşaa işleri ve alım satımı ile iştigal eden bir firmayız

Son çıkan tebliğde bizim gibi firmaların yeniden değerlemeden yararlanamayacağı yazmaktadır. Malumunuz geçmiş tarihte düşük tutarda aldığımız gayrimenkuller inşaat yapımında veya gayrimenkullerin satışında yüksek kârlara sebebiyet veriyor.

Bu konuda görüşlerinizi paylaşabilir misiniz?
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
4,019
Konum
ADANA
Arkadaşlar merhaba

Gayrimenkul inşaa işleri ve alım satımı ile iştigal eden bir firmayız

Son çıkan tebliğde bizim gibi firmaların yeniden değerlemeden yararlanamayacağı yazmaktadır. Malumunuz geçmiş tarihte düşük tutarda aldığımız gayrimenkuller inşaat yapımında veya gayrimenkullerin satışında yüksek kârlara sebebiyet veriyor.

Bu konuda görüşlerinizi paylaşabilir misiniz?
530 sayılı vuk.tebliğinin 4. maddesinde YD yapamayacaklar belirtilmiş. İnşaat şirketlerinden bahsedilmemiş... Tebliğinin 5. maddesine göre ise alım satıma konu olan emtia niteliğindeki değerler yeniden değerlemeye tabi tutulamazlar. Bunun dışında amortismana tabi diğer kıymetler (iş makinaları vs.) değerleme yapılabilir. Ayrıca aktifte kayıtlı satışa konu olmayan, atıyorum şirketin genel müdürlük binası gibi taşınmazların YD tabi tutulabileceğini düşünüyorum...
 

asuri33

Katkı Sunan Üye
Üyelik
19 Tem 2008
Mesajlar
146
Konum
İSTANBUL
530 sayılı vuk.tebliğinin 4. maddesinde YD yapamayacaklar belirtilmiş. İnşaat şirketlerinden bahsedilmemiş... Tebliğinin 5. maddesine göre ise alım satıma konu olan emtia niteliğindeki değerler yeniden değerlemeye tabi tutulamazlar. Bunun dışında amortismana tabi diğer kıymetler (iş makinaları vs.) değerleme yapılabilir. Ayrıca aktifte kayıtlı satışa konu olmayan, atıyorum şirketin genel müdürlük binası gibi taşınmazların YD tabi tutulabileceğini düşünüyorum...
530 Tebliğde aşağıdaki ibareler geçmektedir.Firmamız da aşağıda belirtilen nitelikte bir firmadır.Aktifte arsalarımız mevcut bunlar için yeniden değerleme yapmayı düşünüyoruz

Yeniden değerlemeye tabi tutulabilecek iktisadi kıymetler

MADDE 5 –
(1) 213 sayılı Kanunun geçici 31 inci maddesinin yedinci fıkrasının yürürlüğe girdiği 9/6/2021 tarihi itibarıyla aktife kayıtlı bulunan iktisadi kıymetler bakımından söz konusu fıkra uygulamasından yararlanılabilir.

(2) Sat-kirala-geri al işlemine veya kira sertifikası ihracına konu edilen iktisadi kıymetler ile iktisadi kıymetlerin alım, satım ve inşa işleri ile devamlı olarak uğraşanların bu amaçla aktiflerinde kayıtlı bulunan emtia niteliğindeki kıymetler, bahse konu fıkra kapsamında yeniden değerlemeye tabi tutulamaz. Kapsama giren işletmelerin kiralamaya konu ettikleri iktisadi kıymetler emtia niteliğinde bulunmadığından, yeniden değerlemeye tabi tutulabilir.
 
Üst