fonradar

770 Ve 632 Genel Yönetim Giderleri Hesaplarına Hangi Tür Giderler Yazılır

Arkadaşlar Merhaba;

770 Genel Yönetim Giderleri Hesabına hangi giderler, 632 Genel Yönetim Giderlerine Hangi Gİderler yazılır? Harcama kalemlerinden örnekler vererek açıklarsanız çok iyi olur.
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

632 hesabına direk gider kayıtları yapılmaz. 700 lü hesaplar yansıtma hesapları çalıştırılarak 600 lü hesaplara dağılım sağlanır.

Alp-Er arkadaşım bilmemek ayıp değil. Ancak meslektaş olacaksak biraz defter-kitap karıştırmak, hesap planı ve kodlama mantığını,bilanço-gelir tablosu hesaplarını öğrenmekte fayda var. Temel bilgilerinizde biraz eksiklik var gibi.

bulent249 arkadaşımın bahsettiği tek düzen hesap planı okuyarak daha kalıcı bilgiler verir neyse soyadlarımız benzer galiba ben biraz torpil yapayım ip ucu vereyim.770 hesaplar işletmenin normal yönetim giderleri ile ilgili hesapların takip edildiği bir hesaptır.İşletme giderleri içinde tüm giderlere oranı %20 yi geçen bir gider bölümü varsa alt hesapta ayrı bölümler açılılarak takip edilir.Örneğin 770.01
hesap telefon,internet noter elektrik su gibi giderleri takip ederiz.770.02 de s.meslek giderleri.770.03 de işyeri kira giderleri,
770.04 işçi ücretleri 770.05 sigorta işveren hissesi,770.06 Sigorta işveren hissesi işsizlik primi,770.07 Aydınlatma giderleri,770.08 taşıt bakım yakıt giderleri,770.09 damga vergisi giderleri,770.10 amortisman giderleri diye ayrılabilir.Şüphesiz her işletmeye göre değişir örnekler işçi çalıştıran taşıtı olan kiralık yeri olan bir işletme örnek verilmiştir.632 nolu hesap eksi çalışan bir hesaptır.770 li hesaplar 771 nolu hesap aracılığı760-761 aracılığı ile 780 ler 781 nolu yansıtma hesabı aracılığı ile lke bu hesaba aktarılır ve kar zararla irtibatlandırılır.Bu kadar ip ucu yeter gerisi okuyarak öğrenilir.Kolay gelsin.

Bu işi öğrenmek istiyosan reklamda olsa Nalan Akdoğan Hocanın yazmış olduğu Tek düzen Muhasebe kitabı var ordan en doğrusunu öğrenebilirsin. Eski bir kitap olduğundan dolayı bulmak zordur ama

Arkadaşlar Merhaba;

770 Genel Yönetim Giderleri Hesabına hangi giderler, 632 Genel Yönetim Giderlerine Hangi Gİderler yazılır? Harcama kalemlerinden örnekler vererek açıklarsanız çok iyi olur.
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

"234. Türmob Yayınları" pdf formatını internetten araştırırsan bulabilirsin. Eminim ki gerekli yanıtlarını orada bulacaksın ve diğer hesap planları içinde yardımcı olacaktır.