fonradar

8.000 Ytl Üzeri Ödeme ve Tahsilatlar

• Konbuyu başlatan TAMER00
  • Başlangıç tarihi
T

TAMER00

Ziyaretçi
çeşitli tarihlerde 5,6,5 milyar tutarlı faturaların ödemesinin toplu olarak 16 milyar şeklinde nakit tahsilat makbuzu kesebileceğimizi düşünüyorum.yani benim bildiğim yalnızca faturanın 8.000 ytl üzeri olup olmadığı baz alınıyor. içinizde katılan ya da katılmayan var mı?
gerekçem 324 nolu vuk tebliğinin aşağıda belirtmiş olduğum kısmı

A) Vadeli Satışlarda:

Söz konusu tebliğlerle mükelleflerin ticari işlemleri ile nihai tüketicilerden mal veya hizmet bedeli olarak yapılacak tahsilat ve ödemelerin tevsik zorunluluğunda olduğu belirtilmiştir.

Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, tevsik kapsamında olan mal ve hizmet bedelinin 10.000.000.000 Türk Lirasını aşması yeterli olacaktır. Bir başka ifadeyle faturada gösterilen meblağın tevsik kapsamındaki tutarı aşması yeterlidir. Bu bedelin farklı tarihlerde ödenmesinde her bir ödemenin tahsilat ve ödemenin yapılacağı kurumlardan geçirilmesi gerekecektir.

Örnek: Mükellef A, 30.000.000.000 Türk Lirası bedelindeki bir malını satmış ve bunun faturasını düzenlemiştir. Ancak malın bedeli 5 taksit halinde ödenecektir. Fatura bedeli belirlenen limiti aştığından taksit tutarları banka, özel finans kurumları ve PTT aracılığıyla ödenecektir.

Ynt: 8.000 Ytl Üzeri Ödeme ve Tahsilatlar

16.000.00.-ytl tek kalemde ödenecek ise,banka aracılığıyla olmalıdır.
ama 8.000.00.ytl yi aşmayacak şekilde olacaksa,nakit işlem yapılabilir.

Ben olsam hepsini banka ile yaparım. Belki yasal olarak mümkün ama şüphe çekmek istemem.

sayın nguroy, aynı şeyi düşünüyoruz. benim tebliğden anladığım bu. ben de herhangi bir olumsuz eleştiri ile karşılaşmamak için farklı tarihlerde 8.000 ytl altında nakit tahsilat girdim. çünkü faturaların 8.000 ytl'nin altında.

Slm
Faturalar aynı günde 8.000 ytl ve üstü olursa banka kanalı ile fakat farklı günlerde isterse 7.500 ytl ve hergün olsun yani aylık 7.500*30=225.000 ytl olsun aynen nakit olarak tahsil veya ödemesi yapılınabilinir
Kolay gelsin