fonradar

801 Yatırım Fonu

asiye780

Katkı Sunan Üye
801 yatırım fonun da stopaj oranı 0 a inidirlmiş ve KVK5/1-d maddesine göre istisna kapsamına alınmış o halde 801 fonundan elde edilen karları Kurumlar vergisi beyannamesine dahil etmiyorum.doğru mu anlamışım teyit etmek istiyorum.artık hepsi öyle arapsaçı gibi ki okuduğumuzdan bile emin olamıyoruz.Fikirleriniz nedir acaba

801 yatırım fonun da stopaj oranı 0 a inidirlmiş ve KVK5/1-d maddesine göre istisna kapsamına alınmış o halde 801 fonundan elde edilen karları Kurumlar vergisi beyannamesine dahil etmiyorum.doğru mu anlamışım teyit etmek istiyorum.artık hepsi öyle arapsaçı gibi ki okuduğumuzdan bile emin olamıyoruz.Fikirleriniz nedir acaba
ama banka mevduat faiz geliri beyannameye dahil ve stopajını mahsup edebiliyoruz.

yine kimseden cevap yok.kimsenin karşılaşmadığı durum kimse cevabını bilmiyor mu acaba yoksa cevap vermeye gerek mi görülmüyor anlamadım

Sayin asiye

23.12.2020 - 31.03.2021 tarihleri arasında (bu tarihler dahil) iktisap edilen (değişken, karma, Eurobond, dış borçlanma, yabancı, serbest fonlar ile unvanında “döviz” ifadesi geçen yatırım fonları hariç) yatırım fonlarında elde edilen gelir ve kazançlar için stopaj oranı %0 olarak güncellenmiştir.

Fonun stopaj oranin 0 indirilmis olmasi demek o fondan elde edilen karin istisna anlamina gelmez bu tip fonlardan elde edilen kazanclar beyan edilir

ama banka mevduat faiz geliri beyannameye dahil ve stopajını mahsup edebiliyoruz.
Banka mevduat hesabindan banka yaptigi stopaj kesintilerini bagli oldugu vergi dairesine odediginden bizde iadesini isteyebiliyoruz. Sonucta mevduat faizinin de stopaji 0 olsa biz bu sefer sadece faiz geliri olarak beyan edip vergisini odeyecektik