fonradar

900 Nazım Hesaplar

Ynt: 900 Nazım Hesaplar

900 lü hesaplar bakiye vermezler. Doğrudan bilanço ve gelir tablosunu etkilemezler.

Nazım hesabın yapılmasına sebeb olan işlem devam ediyorsa (örneğin verilen teminat mektubu). Bir sonraki yıla devir ederler.

nguroy ' Alıntı:
900 lü hesaplar bakiye vermezler.

Bu nazım hesaplar bakiye vermezler sözünden nazım hesaplar toplamının sıfır olması gerektiği anlaşılabilir mi?

Yani bir teminat mektubum 2008 yılından 2009 yılına devir etmişse, 2008 yıl sonu mizanımda
Kod:
910-Teminat Mektubundan Borçlular     1,000 TL
 910.01 A kurumu   1,000 TL
          911-Teminat Mektubundan Alacaklılar        1,000 TL
           911.01 B Bankası    1,000 TL
şeklinde bir bakiye görünmesinde sakınca var mıdır?

Sayın Yurdanur, Nazım Hesaplar Bilgi Mahiyetinde olduğu için Bilanço ve Gelir Gideri Etkilemez işlem devam ediyorsa sonraki yıllardada devrede bilirsiniz. Ben Genelde Kanunen Kabul edilmeyen Giderleri Beyannameyi yaparken hatırlamak için bilgi mahiyetinde yazıyor ve Kurlar Verg. veya Gelir Verg. Beyn. Verildiğinde ters kayıtla kapatıyorum

ya arkadaşlar hep söylüyorum yine tekrar edeceğim.Teminat alma yada verme gibi hadiselerde bilgi amaçlı takip edilebilir ancak, nazım hesapları KKEG yaparken neden kullanma mecburiyeti hissediyorsunuz.özellikle KKEG diyorum.KKEG leri zaten 740-750-760-770-780 hsp.larının özel alt hesaplarında takip edebilirsiniz.Özel bir hesap kodu açarsınız o bölümle ilgili bir KKEG olduğunda yalnızca o özel hesabı kullanırsanız zaten geçici vergi beyannamesinde yada gelir yada kurumlar vergisi beyannamesinde bahsetmiş olduğum özel alt hesabı kullanarak matraha ilave yapabilirsiniz.Bu özel alt hesabın muavini ni çekersiniz tutarı da matraha beyanname üzerinde ilave yaparsınız KKEG için 900/901/950/951 gibi hesapları kullanmak yerine özel alt hesap kullanın sakıncasımı varki KKEG de illede nazım hesap kullanılacak.Pratik olmak çözüme bir adım daha yaklaştırır.
saygılarımla,

Firmanın ticari karı ile mali karı farklıdır. Bu nedenle kkeg kapsamında olan giderler ilgili gider grubu altında izlenir.
Ancak aynı zamanda beyannamede matraha eklenmesi için de nazım hesaplarda izlenir. Hem TDHP hem de yerleşmiş uygulama bu şekildedir.

Merhaba

Eğer bir firmanın hesap planı baştan oluşturulacaksa KKEG konusundaki açılımı şu şekilde yapıyorum;

770 Genel Yönetim Giderleri
770-50 Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler
770-50-001 Özel İletişim Vergisi
770-50-002 Diğer KKEG
770-50-003 ...

Şeklinde oluşturulması hem kaydeden açısından hem de muhasebe yöneticisi açısından daha derli toplu olarak durmasını sağlar.

Nazım Hesapların devri konusunda da gerekli bilgiler verilmiş, artı birşey söylemeye gerek yok.

Saygılar.

Bravo ozdgn bende aynen kayıtlarımda senin gibi yapıyorum.Asla nazım hesap kullanmıyorum.İsteyen kullansın zararı yok.