A.Ş. de Sermaye Artırım Taahhüdünün Yerine Getirilememesi

bir a.ş. de %5 hisse karşılığı ortağım.şirket kuruluşunda yoktum daha sonradan hisse satın alarak girdim. 2 yıl öncesine kadar yönetim kurulu üyeliği yaptım(toplam 5 yıl),fakat daha sonra şirketin büyük hissedarıyla(%81 paya sahip) aramız kötü olunca ,onun aldırmış olduğu karar ile görevden alındım(kendisi aynı zamanda yönetim kurulu başkanı).çalıştığım bu süre zarfında hiçbir ücret almadığım gibi ,şirketin hiçbir karından da pay almadım -hep şirket içinde bırakıldı karlar.şimdiye kadar şirkete ödemiş olduğum para 400 milyar civarı,ama sermaye taahhüdüyle beraber ödemem gereken toplam 600 milyar t.l . burdan kalan 200 milyar borcumu ekonomik krizden dolayı ödeme şansım olmadığını 1 sene önceki yapılan genel kurulda avukatım aracılığıyla bildirdim. benim üzerimde bugüne kadar hiçbir tapu(hep kiracıyım) olmadığı gibi banka hareketlerime bakıldığında da toplu param olmadığı görünebilir.ben çalışıp iş döndüğü sürece borçlarımı ödeyebilen bir insanım-ama maalesef ekonomik kriz yüzünden artık öyle bir şansım kalmadı.kendi geçimimi de 10 sene önce 2 ortaklı olarak kurduğumuz bir ltd. şirketinde g.müdür (ortak) olarak çalışarak sağlıyorum.
son yapılan bu genel kurulda şirket karının bana düşen payının, benim ödemek zorunda olduğum borçtan mahsup edilmesini istedim-ya da benim hissemi öediğim tutar miktarınca düşürün dedim, ama oy çokluğuyla reddettiler.bende şerh koydurtup ödeme gücüm olmadığını söyledimve karara yazdırttım. :'(
şirket hisselerimi kimsenin alacağını zannetmiyorum,şu anda benim tek düşüncem verdiğim -paralardan da geçtim- (yönetiminde olmadığım - nereye dğru gittiğini bilmediğim ) şirketten dolayı bana kalabilecek borçlar...
lütfen neler yapabileceğim hakkında ya da ne yapmam gerektiği hakkında bana bilgi verirseniz çok sevinirim....
kendi isteğim ile ben artık çıkmak istiyorum (iskat istiyorum) deyip para istemeden çıkabilirmiyim,,,çünkü bırakın borcumu ödemeyi ben şu an kendimi zor geçindiriyorum.Aksi bir durumda borcumu da ödeyemiyeceğim için haciz(sadece kirada kaldığım evdeki eşyalarım var)ve hapis le mi karşı karşıya kalıcağım.
burda bir adaletsizlik yok mu , okadar para ödemişim ,karşılığında hiç bir menfaatim olmamış(hiç para almamışım) ama genede vermiş olduğum bir sermaye arttırımına katılma sözümden dolayı ,ve kesinlikle önceden öngörülemeyen bir ekonomik krizden dolayı bütün harcadığım emekler ve hayatım bitmiş olacak.
bu ekonomik krizden dolayı bu hale gelmiş birisi olarak başka nasıl kendimi ve varise hakkımı nasıl ve nerede arıyabilirim(artık kendimi değil 2 küçük çocuğumu düşünüyorum)-insanlar nasıl intihar ediyorlar sorusunun belki de yanıtı benim bu hikayemde gizlidir.
lütfen gerçekten bana bir yol gösterebilecek arkadaşlardan yardım istiyorum!!!

Ynt: a.ş. de sermaye arttırım taahhüdünün yerine getirilememesi

Şimdi öncelikle bir anonim şirketten söz ettiğimiz için. Sizin şu anda tek borcunuz sermaye tahhüdü borcunuzdur. Onu da ödemekten imtina ederseniz. Sizin payınızı yasal yolla azaltmanın hukuki prosedürleri vardır. İnceleriz.

Yönetim kurulunda olduğunuz dönemden dolayı kamu borçlarına karşı şahsi sorumluluğunuz vardır.

Bunun dışında düz hisseder olarak başka hiç bir sorumluluğunuz yoktur.
Eğer Yönetim Kurlu üyesi bulunduğunuz dönemlerden dolayı şirketin devlete borcu yoksa korkacak birşey yok demektir.

Ynt: a.ş. de sermaye arttırım taahhüdünün yerine getirilememesi

öncelikle acil ve anlaşılır cevabınızdan dolayı çok teşekkür ederim.
benim yönetim kurulunda münferiden imza yetkili olduğum dönem ve hatta daha öncesinde dahi şirketin hiçbir devlet kurumuna (maliye ,sss, v.b) gecikmiş ödemesi dahi (borcu) olmamıştır.sadece alınmış olan 1 - 2 tane yeni makina, banka kredisi kullanılarak (fabrika ipotek gösterilerk ) alınmıştı.ama tahmin ediyorum onların borç vadesi kısa idi-ödenmişdir.Benim korkum benden sonra bilgim olmadığı için yapılacak olumsuz işlerden dolayı benim ileride etkilenmem ,sonuçta bir taahhüt borcum var. ya da şirketin benden bu borcumu isteme olasılığı...
bu payımı azaltmamın yollarını ve azaltıktan sonraki -hala benim nelerden (şirketin ne zamanki tarihten sonraki borçlarından) sorumlu tutulabileceğimi de anlatabilirseniz beni çok sevindirirsiniz.
saygılarımla

Ynt: A.Ş. de Sermaye Artırım Taahhüdünün Yerine Getirilememesi

AŞ lerde imza yetkisi değil Yönetim Kurulu üyesi olmak kamu borcundan dolayı sorumluluk getirir. Eğer yönetimde bulunduğunuz dönemlerde doğmuş , veya sizden önceki dönemde doğmuş ancak vadesi sizin dönemize gelmiş bir kamu borcu yoksa , borç açısından korkacak birşey yok demektir.
Bunu şirket kayıtlarından öğrenme imkanınız ve hakkınız vardır.

Sermaye tahhüdü ile ilgili olrak birkaç alternatif söz konsudur. Yasal yollar biraz karmaşık ve uzundur.Anladığım kadarı ile şirket kar etmiş ama dağıtım yapmamış. Bu durumda olağanüstü yedek olarak ayrılmış bir payınız da var.
Tabi kağıt üstünde inceleme yapmak lazım. Burdan ezbere yorum yapmak pek doğru olmaz.
Bence eğer ödediğiniz tutarlardan da vaz geçiyorsanız en iyisi devretmektir.

Türk Ticaret Yasası?nın, anonim şirketlerde sorumluluk 317, 319 ve 321. maddelerde belirtilmiştir.

Bu hükümlerden de anlaşılacağı üzere, Anonim şirketler yönetim kurulu tarafından temsil ve idare olunmaktadır, diğer bir hükme göre ise (Md: 319) anasözleşme ile idare ve temsil görevinin yönetim kurulu üyeleri arasında paylaştırılıp paylaştırılmayacağı ve paylaştırılacaksa bunun ne şekilde yapılacağı tespit olunur.

Anasözleşme ile şirketin temsil yetkisi ile idare işlerinin hepsinin veya bir kısmının yönetim kurulu üyesi olan murahhaslara veya pay sahibi olmaları zorunlu bulunmayan müdürlere bırakılabilmesi için genel kurula veya yönetim kuruluna yetki verilebilir.

Ancak anasözleşme de şirketin temsil yetkisi ile ilgili yukarıda sözü edilen açıklamalar yoksa yani şirketin temsil yetkisi yönetim kurulu dışında ki kimseye verilmemiş ise Türk Ticaret Yasası?nın 317. maddesi hükümlerine göre şirket, yönetim kurulu tarafında idare ve temsil olunacaktır.

Burada da 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkındaki Kanun?un Mükerrer 35. Maddesine getirilen Amme alacağının doğduğu ve ödenmesi gerektiği zamanlarda kanuni temsilci veya teşekkülü idare edenlerin farklı şahıslar olmaları halinde bu şahıslar, amme alacağının ödenmesinden müteselsilen sorumlu tutulur. Hükmüne dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü burada kanuni temsilcinin yanında şirketi idare edenlere de sorumluluk yüklenmektedir.

şirketin karından payıma düşen miktar yaklaşık 45 milyar gibiydi -yani mahsup edilse bile hala borçlu kalıyordum.
hisseleri devir etmek olabilir demişsiniz ama kime devir edeceğim? ,kimse artık yetkisi olmayan(sahibini tanımadığı) bir a.ş. girmek istemiyor(sorumluluktan çoğu korkuyor).
1-)beni çıkarın payımdan da vazgeçtim diyebiliyormuyum(böyle dersem bile çıkarmama ihtimalleri varmı?).
2-)ya da hissemi yasal olarak düşürtebilmemin yollarını bana anlatabilirmisiniz(daha önce danıştığım kişiler böyle bir yoldan bahsetmediler bana)
teşekkür ederim

Yasal azaltma yolunuz malesef yok. Neden diğer ortaklar devir almıyorlar?

diğer ortaklar hepsi çok düşük hissedarlar ve hepsi kendi adamları(yakınları-akrabaları ve müdürleri),kendi ne karar isterse onu çıkartabiliyor zaten büyük hissedar ve kurucu da kendi.
biz teklif edersek onların kabul etmeme durumu varmıdır,(para istemesek bile ),
yani sırf bana inat,yok olmaz illa borcunu öde diyebilirler mi?

bir de başka bir sorum daha var: a.ş.ler de,ben hissemi dışarıdan birisine satarsam eğer,yönetim kurulu bu satış kararını kabul etmeyebilir mi? yani satış işlemi için nasıl bir prosedür vardır?
teşekkürler

Evet Yönetim kurulu onaylaması lazım . Nama yazılı ise hisse senedi. Yöentim kurulu onaylamzsa deftere yazılmaz.

Ancak şöyle bir yol var. sermaye borcunuz ödemezseniz hissenizi satabilirler. Oda sizin için uygun olur.

Türk Ticaret Kanunu?nun 407. maddesinin ikinci fıkrasına göre; ?pay sahibi belirlenen tarihte ser-maye koyma borcunu yerine getirmeyip, temerrüde düşerse, şirket yönetim kurulu mütemerrit pay sahibini kısmi ödemelerden doğan haklardan mahrum etmeye ve şirketten çıkarmaya yetki-lidir.?
İskat işleminin yapılabilmesi için hisse senetlerinin çıkarılmış olması şart olmadığı gibi, payın hamile veya nama yazılı olmasının da önemi yoktur
İskat işleminin uygulanabilmesi için izlenecek yol Türk Ticaret Kanunu?nun 408. maddesinde göste-rilmiş bulunmaktadır. Buna göre şirket yönetim kurulu, mütemerrit duruma düşen yani sermaye koy-ma borcunu zamanında yerine getirmeyen ortağa, bu borcunu ifa etmesi için çağrıda bulunur. Bu çağ-rının Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi?nde yayımlanacak ilan ve anasözleşmede bu çağrı için başkaca yollar düzenlenmişse, söz konusu hükümlere uygun olarak gerçekleştirilmesi gerekir.

Nama yazılı hisse senedi sahiplerine taahhütlü mektupla çağrı yapılması gerekir.
Söz konusu çağrıda ortak bir ay içinde ödeme yapmaya davet edilir ve aksi halde haklarından mah-rum edileceği ve şirketten çıkarılacağı kendisine ihtar edilir. Bu süre içinde de ortak taahhüdünü yerine getirmezse, o zamana kadar yaptığı ödemelerden doğan haklarından mahrum edilerek şirketten çıkarılır.

vermiş olduğunuz bütün bilgilerden dolayı teşekkür ederim,
anlamadığım tek birşey kaldı,bana ödeme çağrısı geldiği zaman -ben ödeyemiyorum dedikten sonra ,direkt olarak icra takipi yaparlar mı yoksa tamam sen ödeyemiyorsun biz seni şirketten çıkarttık mı derler...
yoksa hem icra takibi yapıp ödenecek birşey olmadığını gördükten ve bizi herkese rezil ettikten sonra mı seni şirketten çıkarttık derler...
bütün bu tasarruflar yönetim kurulunun alacağı kararlara mı bağlıdır yoksa hukuki bir bağlayıcı prosedür varmıdır?

nguroy ' Alıntı:
.

Nama yazılı hisse senedi sahiplerine taahhütlü mektupla çağrı yapılması gerekir.
Söz konusu çağrıda ortak bir ay içinde ödeme yapmaya davet edilir ve aksi halde haklarından mah-rum edileceği ve şirketten çıkarılacağı kendisine ihtar edilir. Bu süre içinde de ortak taahhüdünü yerine getirmezse, o zamana kadar yaptığı ödemelerden doğan haklarından mahrum edilerek şirketten çıkarılır.

İcra söz konusu değil. Süreç tamamlanınca ortaklık payı geri alınıyor.

vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.
çok faydalı bir site yapmışsınız bütün emeği geçenlerden Allah razı olsun,başarılar dilerim.