fonradar

A.Ş. devri ile ilgili

ben bir anonim şirketin %25 hissesine sahibim diğer ortaklar sırayla %65 , %5, %5, %5 şirket zarar ediyor.
bende paralı, bu işi yapmak isteyen ortak buldum. teklifim şuydu bütün borcu öde. %75 hisseye sahip ol beraber devam edelim.
fakat şöyle bir yol şeçti.

1- sen diğer ortaklardan %100 hisseyi devral
2- şirketin bütün finans kontrolünü bana ver. ben şirketin aktif-pasifini sıfırlayim sonra sen tasfiye yap diyor.
3- yeni bir ltd. şirket açalım %25-75 şeklinde yeni şirkette ortaklığa devam edelim.(tabi bütün kurulu düzeni taşıyarak işçiler makinalar vs.)

bu doğru bir yolmu? ve neden bu yolu istiyor. kendini garantiye mi almak istiyor. yoksa benimi garantilemeyi istiyor.
ben nasıl bir yol izlemeliyim?
not: işe yeni düzen kurulması ve devam edilmesi için benim olmam şart.
a.ş. nin borcu banka, ssk, maliye ve tazminatlar.

Ynt: A.Ş. devri ile ilgili

cbbrkr ' Alıntı:
a.ş. nin borcu banka, ssk, maliye ve tazminatlar.
ileride bu söylediklerinizden dolayı geçmişe yönelik herhangi bir borç çıkabilir düşüncesiyle hareket etmiş olabilir.

Ynt: A.Ş. devri ile ilgili

Sayın Mohicans'ın dediği gibi

''a.ş. nin borcu banka, ssk, maliye ve tazminatlar.'' olduğu için eğer bu durumda ortak olursa yürülükteki TTK'ya göre Geçmiş dönem borçlardanda hissesi oranında sorumlu olacak.onun için hisseleri sen al diyor.Fakat atlanılan bir şey var siz hisselerin tamamanı alamazsınız çünkü yürülükteki TTK'ya göre a.ş'lerde en az 3 kişi yönetim kurulunda 2 kişi'de ortak olarak 5 kişi olmak zorunda Fakat 01.07.2012 Yeni TTK'da bnu yapabilir.

''yeni bir ltd. şirket açalım %25-75 şeklinde yeni şirkette ortaklığa devam edelim.(tabi bütün kurulu düzeni taşıyarak işçiler makinalar vs.) .İşte bu önemli bunuda kesinlikle kurulu düzene borçsuz,harçsız sahip olmak istiyor.