A.Ş. Genel Kurul

Değerli Arkadaşlar;

Anonim Şirketlerde her yıl Genel Kurul yapma zorunluluğu var mıdır ?

Bununla ilgili örneğin her yıl ya da 3 yılda bir yapılır denilen bir kanun var mıdır?

TTK.nın 409. maddesine göre olağan toplantı "her faaliyet dönemi sonundan itibaren üç ay içinde yapılır" der.
Yapılmaması durumunda bir yaptırım yok. Faaliyet konusu değişikliği ve sermaye artırımı olmayan toplantılarda bakanlık temsilcisinin bulunması zorunlu değil bu nedenle her yıl yapılıp, tescil-ilan edilmesinde fayda var.
Şablonları bir kez hazırladığınızda tarihleri değiştirip, kullanabilirsiniz.

TTK.nın 409. maddesine göre olağan toplantı "her faaliyet dönemi sonundan itibaren üç ay içinde yapılır" der.
Yapılmaması durumunda bir yaptırım yok. Faaliyet konusu değişikliği ve sermaye artırımı olmayan toplantılarda bakanlık temsilcisinin bulunması zorunlu değil bu nedenle her yıl yapılıp, tescil-ilan edilmesinde fayda var.
Şablonları bir kez hazırladığınızda tarihleri değiştirip, kullanabilirsiniz.

Bulent249 Üstadım Merhaba,

Sermaye arttrımı için genel kurulda temsilci bulundurulmazsa tescil olmaz mı ? Olmaz ise temsilci islemleri hakkında kısa bilgi verebilir misiniz ?

Bakanlık Temsilcisinin raporu olmadan ticaret odanızda tescil ve ilan yaptıramazsınız..

-Bakanlık Temsilcisi talep dilekçesini verip ücretini bankaya yatırıyorsunuz..
Talep dilekçe örnekleri var..

Son düzenleme:
Bakanlık temsilcisinden önce toplantının ilanlı mı, yoksa TTK.nın 416. maddesine göre ilansız mı yapılacak bunun kararının verilmesi gerekir. Aile şirketi ise ve ortakların tamamı asaleten veya vekaleten toplantıda bulunacaklarsa, toplantı 416.maddeye göre ilansız yapılabilir. İlansız yapılacağını farz ederek yapılacak işlemler;
1-Yönetim kurulu, toplantının tarihi, yeri ve gündemi içeren bir karar alır. Toplantı gününden en az 15 gün önce ticaret müdürlüğüne müracaat edilmelidir. Karar alırken süreyi uzun tutmakta fayda var. Atıyorum bugün karar alırsın toplantıyı 20-25 gün sonra yaparsınız.
Ticaret müdürlüğüne dilekçe ekinde, yönetim kurulu kararı, imza sirküleri, yönetim kurulunun seçildiğini gösteren ticaret sicil gazetesi ve toplantı ücreti ödeme dekontu (sanırım 2015 yılı için 129 TL.) verilir.