fonradar

A.Ş. hisse devri ve yönetim kurulu seçimi

muku82

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

1)A.Ş. Hisse Devri yapılacak tüm ortaklar ve yönetim kurlu değişecek. Yeni Yönetim Kurulu Kararı hisse devri karaı ile birlikte almamız uygun mudur? ( Bu durumda yeni Yönetim Kurulu kararını eski ortaklar imzalamış olacak ; Yoksa hisse devri işlemleri tamamlandıktan sonra yeni ortaklar karar alıp imzalamalı mı? )

2) Limited Şirket , Anonim Şirkete ortak olabilir mi ? Bir sakıncası var mıdır?

Teşekkürler...

Ynt: A.Ş. hisse devri ve yönetim kurulu seçimi

"1)A.Ş. Hisse Devri yapılacak tüm ortaklar ve yönetim kurlu değişecek. Yeni Yönetim Kurulu Kararı hisse devri karaı ile birlikte almamız uygun mudur? ( Bu durumda yeni Yönetim Kurulu kararını eski ortaklar imzalamış olacak ; Yoksa hisse devri işlemleri tamamlandıktan sonra yeni ortaklar karar alıp imzalamalı mı? )

"
Burda anlamadığım birşey var. Hisse devirlerinin onay kararını eski yönetim kurulu verecek.
Yeni yönetim kurulu seçimi ise genel kurul ile olur. Eski yönetim ayrılmadan genek kurul kararı alır. Genel kurul yeni yönetimi seçer. Yeni yönetim iş bölümü yapar.

Limited şirket AŞ ye ortak olabilir. sakınca yoktur.

Teşekkürler..

Öncelikle hisse devri yapılıyor.

Hisse Devir İşlemlerinden sonra Genel Kurul yeni Yönetim Kurlunu seçiyor değil mi?

İşlemler sıra ile bu şekilde mi gerçekleşiyor?

Evet
1-Eski yönetim genel kurul kararı alır
2-devir işlemleri yapılır, Yönetim kurulunda onaylanır.
3-Genel kurul yapılır Yeni yönetim kurulu seçilir, Karar tescil ilan edilir
4-Yeni yönetim kurulu görev bölümü ve yetkilendirme yapar
5-Sirküler hazırlanır

Çok teşekkürler...

Ayrıca bir detay ; Bu hisse devir İşlemlerinin Noter de olma zorunluluğu yokmuş. Fakat tüm yönetim ve hissedarlar değişiyor, İmza sirküleri değişeceği için biz bu işlemleri noterde yapmalımıyız diye düşünüyorum. İlk defe yapacağımız için tereddütte kaldık yardımcı olabilir misiniz?

Bize A.Ş. 'nin hisse devir işlemlerini noterde yapma zorunluluğunuz yok dendi ve ayrıca ilan zorunluluğu da yok dendi; fakat konunun karmaşıklığı nedeni ile ikilemde kaldık.

Yardımlarınız için teşekkürler...

AŞ hisselerinin noterde devir zorunluğu yok.
Ancak devirlerin yönetim kurulunda onaylanması şart.
Size daha önce yazdığım yolu sıra ile izleyiniz
Yeni genel kurul ve yönetim kurulun seçimin tescili şart

Bir ricada bulunmak istiyorum. Elinde A.Ş.'ye ait Genel Kurul ve Yönetim Kurulu örneği olan varsa; birer örnek gönderebilir misiniz?