A.Ş. lerde Huzur Hakkı Kararı Nasıl? Ne Zaman Alınır?

Üyelik
2 Tem 2005
Mesajlar
73
Merhaba Sayın Meslektaşlar..
Bir A.Ş. şirketimiz var. Ortaklara huzur hakkı bordrosu düzenlemek istiyorum.A.Ş.lerde genel kuruldamı karar almam gerekir yoksa ltd.şti. gibi bir karar alıp hemen huzur hakkı bordrosu hazırlayabilirmiyim?
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: A.Ş.lerde huzur hakkı kararı nasıl?nezaman alınır?

Yönetim Kurulu huzur haklarını Genel Kurul belirler.
 
Üyelik
30 Haz 2005
Mesajlar
287
Konum
izmir
Ynt: A.Ş. lerde Huzur Hakkı Kararı Nasıl? Ne Zaman Alınır?

"Huzur hakkı:
Madde 333 ? Aksine esas mukavelede hüküm olmadığı takdirde idare meclisi azalarına her toplantı günü için bir ücret verilir. Ücret miktarı esas mukavelede tayin edilmemişse umumi heyetçe tayin olunur."

sn mercanfikri,
eğer yanlış ifade etmedi iseniz, yukarıda da görüldüğü gibi huzur hakkı ortaklara verilemez. aksi taktirde yönetimde olmayan bir ortağa huzur hakkı vermeniz kar dağıtımı ya da ücret olarak nitelendirilip başınızı ağrıtabilir.

saygılarımla
 
Üyelik
2 Tem 2005
Mesajlar
73
Ynt: A.Ş. lerde Huzur Hakkı Kararı Nasıl? Ne Zaman Alınır?

Evet.Kişiler hem ortak hemde yönetim kurulu üyeleri..

Ancak 2005 yılında tescil yaptırılmadan yönetim kurulu kararı yapılıp yönetim kurulu üyelerinden 2 kişiye huzur hakkı verilmiş.ve bordro düzenlenmiş.? bu nasıl bi sorun yaratır.??
 
Üst