A.Ş mi Ltd. mi?

5 ortak şirket kuracak, AŞ mi ltd demi kurulsun karar verilemiyor?
AŞ nin avantajları ve dezavantajları nelerdir? cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler

Kardeş Sakın A.Ş.Kurup Kafanı ağrıtma Ltd.Daha pratik
Ama Şirket Ortakları Eğer Kalıcı değilse yani 1 2 sene sonra ayrılma ihtimali varsa veya yeni ortak giriş çıkışının yoğunlukla yaşanacağı bir durum söz konusu olursa o zaman A.Ş. olusa iyi olur
Saygılar

aş mi ltd mi

şirket olacaksa anonim şirket olmalı. yada adi ortaklık.
sebepleri ise saymakla bitmez.

aş mi ltd mi

bu kişiler neden şirket kuracaklar, paraları ne kadar, iş hacimleri ne, samimiyetleri nekadar, ne iş yapacaklar, yönetim kime ait olacak, kuruluş masraflarını ve yıllık masrafları(smmm/sm ücreti dahil) karşılayabileceklermi. vs. vs. vs

Sn.Hüseyin Ölmez,,

O saymakla bitmeyen nedenler hakkında birkaç örnek verebilirmisiniz.? Yani neden AŞ veya neden LTD değil?.
Kuruluş prosedürleri AŞ lerin biraz daha fazla. Bir de genel kurul, yöenetim kurulu vb biraz daha şekilsel farklılık var. Başka ne var peki?

bende merak ettim. neden aş yada adi ortaklık. limited neden bu kadar kötü.

aş mi ktd mi

evvela şirket kurulacak olan şahısların(tüzel kişiler de olabilir) tahlilinin yapılması gerekir. Bu hem maddi hem de soyut unsurlar bakımından olmalıdır. Sonra, yapacakları iş ve bunun hacmi, çalışan sayısı, ortak sayısı, birbirlerine güvenleri, yöneticiler ve yetkileri, ve nihayet paraları incelenmeli ve şirket kurmaya layık olup olmadıklarına kara verilmelidir.
Eğer layıklarsa anonim şirket olmalı, değilse adi ortaklık yeter.
Neden ltd olmamalı: 1- yönetim bakımından a ş daha serbesttir. 2- pay devri bakımından, aş daha serbesttir. Bunun burada yazılamayacak bir faydası da vardır. 3- Özel ve kamu boçlarına karşı sorumluluk bakımından aş daha avantajlıdır. 4- Hava bakımından a ş daha iyidir.
Burada yazlabilecekler ancak bukadardır.
iyi geceler

öncelikle takıldığım "saymakla bitmez" ifadenizdi. çünki, bu a.ş.nin ciddi olarak bir fayda farkı var gibi ortaya bir anlam çıkartıyor ki bu da türkiye de kurulan en fazla şirket sayısı olan limited şirket ortak ve muhasebecilerinin çok ciddi hata yaptığı yada işi iyi bilmedikleri anlamını çıkartıyor.
şirketlerin kuruluş şekil ve şartlarından yola çıkarak bir birinden mutlaka iyi yada kötü yanları olduğu tartışılmaz ama bu nereden baktığınıza bağlı.

mesela verdiğiniz örnekler de;
yönetim bakımından daha serbesttir demişsiniz, aş lerde azami 3 yılda bir yönetim seçmek zorundasınız, limitedlerde bu sınırsız olabilir. yetkilendirmede a.ş. lerde görev bölüşümü yaparsınız, limited de de bunu müdürün vekalet vermesi ile aşarsınız. a.ş. de asgari 3 kişi yönetime seçmeniz gerekir ve asgari 3 kişi üzerinden tescil harcı ödersiniz, limited de 1 kişi
pay devir konusunda haklısınız, ancak pay devir hariç tüm konularda (adres nakli, müdür tayini, anasözleşme tadili vb) ltd daha kolaydır.
kamu borçları konusunda da size katılmıyorum çünki, ltd de ortaklar kamu borçlarından hisseleri oranında sorumlu iken, aş lerde yönetim kurulu üyeleri (ki bunlar ortaklar arasından seçilmek zorunda) borçların tamamından sorumludur.

burada bunları yazarken tabii ki a.ş ler ltd den daha iyi yada daha kötü diye bir yorum yapmayacağım ama baktığınız yer önemli diye düşünüyorum.

saygılar

Sn Kalyon

Görüşlerinize katılıyorum. Güzel özetlemişiniz.
Sn Ölmez arkadaşım; siz biraz işin meslek dışı felsefik tarafına kaçmışınız. Bu söylediğiniz

"evvela şirket kurulacak olan şahısların(tüzel kişiler de olabilir) tahlilinin yapılması gerekir. Bu hem maddi hem de soyut unsurlar bakımından olmalıdır. Sonra, yapacakları iş ve bunun hacmi, çalışan sayısı, ortak sayısı, birbirlerine güvenleri, yöneticiler ve yetkileri, ve nihayet paraları incelenmeli ve şirket kurmaya layık olup olmadıklarına kara verilmelidir"

Cümlelerinin tamamı aş veya ltd için ayırıcı unsur değildir. Ayrıca bu değerlendirmeyi yapmak mali müşavirlerin görevi değildir. İkisi de şahış şirketi değil sermaye şirketidir.
Ayrıca anglosakson hukukunda AŞ diye bir kavram yoktur. ABD ve Birleşik Krallıkta sermaye şirketleri limited olarak kurulurlar.
Kara avrupasında Alman hukukunda AŞ benzeri yapılanma mevcuttur. Fakat tam tamına bizimki gibi değildir.

Ynt: A.Ş mi Ltd. mi?

kalyon ' Alıntı:
öncelikle takıldığım "saymakla bitmez" ifadenizdi. çünki, bu a.ş.nin ciddi olarak bir fayda farkı var gibi ortaya bir anlam çıkartıyor ki bu da türkiye de kurulan en fazla şirket sayısı olan limited şirket ortak ve muhasebecilerinin çok ciddi hata yaptığı yada işi iyi bilmedikleri anlamını çıkartıyor.
şirketlerin kuruluş şekil ve şartlarından yola çıkarak bir birinden mutlaka iyi yada kötü yanları olduğu tartışılmaz ama bu nereden baktığınıza bağlı.

mesela verdiğiniz örnekler de;
yönetim bakımından daha serbesttir demişsiniz, aş lerde azami 3 yılda bir yönetim seçmek zorundasınız, limitedlerde bu sınırsız olabilir. yetkilendirmede a.ş. lerde görev bölüşümü yaparsınız, limited de de bunu müdürün vekalet vermesi ile aşarsınız. a.ş. de asgari 3 kişi yönetime seçmeniz gerekir ve asgari 3 kişi üzerinden tescil harcı ödersiniz, limited de 1 kişi
pay devir konusunda haklısınız, ancak pay devir hariç tüm konularda (adres nakli, müdür tayini, anasözleşme tadili vb) ltd daha kolaydır.
kamu borçları konusunda da size katılmıyorum çünki, ltd de ortaklar kamu borçlarından hisseleri oranında sorumlu iken, aş lerde yönetim kurulu üyeleri (ki bunlar ortaklar arasından seçilmek zorunda) borçların tamamından sorumludur.

burada bunları yazarken tabii ki a.ş ler ltd den daha iyi yada daha kötü diye bir yorum yapmayacağım ama baktığınız yer önemli diye düşünüyorum.

saygılar
Sayın kalyon, anonim şirketlerde de ortaklar kamu borçlarından dolayı sermayeleri tutarında sorumlu diye biliyorum.Yanlış mı biliyorum acaba?
Saygılar

1- Anonim Şirket Ortaklarının Kamu Borçlarına Sorumluluğu

Anonim şirket ortaklarının kamu borçlarına karşı sorumluluğu, özel hukuk borçlarına sorumluluğu ile aynı şekilde düzenlenmiş olup sermaye tutarı ile sınırlıdır.

2- Limited Şirket Ortaklarının Kamu Borçlarına Sorumluluğu

Limited şirket ortakları şirketin varlığı ile karşılanamayan kamu borçlarından ?vergi borcu, SSK borcu ?? sermaye payları oranında doğrudan doğruya sorumludurlar.

Ortaklar 29.07.1998 tarihinden önceki kamu borçları için sermayeleri tutarında sorumluluk taşırlar.
SMMM Ozan USLU

sn uslu,

anonim şirket ortaklarının yönetim kuruluna girmedikten sonra kamu borçlarına karşı hiç bir sorumlulukları yoktur. sadece taahhüt edip ödenmeyen sermaye borçları kadar sorumlu tutulabilirler.

yani yazınızı,

"Anonim şirket ortaklarının kamu borçlarına karşı sorumluluğu, özel hukuk borçlarına sorumluluğu ile aynı şekilde düzenlenmiş olup ödenmemiş sermaye tutarı ile sınırlıdır."

şeklinde düzeltsek uygun olacaktır diye düşünüyorum.

saygılarımla