Abimin Sigortasından Yararlanabilir miyim ?

Sgk Abimin Sigortasından Yararlanabilir Miyim..

Kunduracı göğsü sahibiyim.. :) '' GÖĞÜS DEFORMİTESİ '' İÇE ÇÖKÜK..

NAKİT 4.500 TL TUTUYOR AMA BEN ÇALIŞMADIĞIM İÇİN BU ÜCRETİ ÖDEYEMİYORUM..

O yüzden ameliyat olmam lazım ama sgk sigortam yok ve abimin sigortasından yararlanabiliyor muyum..

böyle bişey var mı yardımlarınızı bekliyorum ..

Arkadaşlar bu konu benim için çook önemli lütfen yardımlarınızı bekliyorum ..

Abi üzerinden olmuyor diye biliyorum.Sadece anne veya baba üzerinden oluyor.Tabiki burada konuyla ilgili bilgisi olanlar vardır ancak böyle önemli bir konu için buradan cevap beklemeyin bence.En yakın Sosyal Güvenlik Merkezine gidip oradaki memurlar ile görüşün bu konuyu.

Abiniz medeni kanuna göre size bakmakla yükümlü değil.O nedenle sizi kendi sağlık yardımından faydalandıramaz. Herkesi sosyal güvenlik çerçevesi diye bir uygulama başlatıldı kimse boşta kalamıyor faydalanmasada sağlık primi ödemek zorunda gelir tesbiti yaptırmayanlara cezalandırırı gibi 2 askari ücret kadar kazanıyordur 212 tl prim ödesin denilebiliyor.Geliri olmayanların ve 300 tlden az olanların sigortası yeşil kart uygulaması gibi sistem tarafından ödeniyor.Daha önce yapmadı iseniz ilçedeki Kaymakamlık uhdesinde bulunan fona müracaat edin gelir tesbiti yaptırın geliriniz ayda 300 tlde az ise
devlet ödeyecek sağlıktan yararlanacaksınız fazla ile 42 tl aylık prim ödeyerek faydalanacaksınız.Gelir tesbitinde beraber oturduğunuz aile fertlerinini geliri kişi sayısına bölünerek basitçe hesaplanıyor ve daha sonraki işlemler gelir tesbit belgesi ile sosyal güvenlik ilçe merkezlerince yapılıyor.Geçmiş olsun.

HASAN ER : Kendi sigortamı kendim yatırma durumundan mı bahsediyorsun ..Kendi sigortamı kendim yatırsam 4.500 tl lik bir ameliyatı olabilir miyim para ödemeden .Çünkü bu parayı sittin sene ödeyemem..
Kunduracı göğsü ameliyatı için marmara pendik üniverstesinde olucak mustafa yüksel tarafından ..

Yeşil kart gibi olan sigorta sisteminde geliri olmayanın primini devlet ödüyor ve sağlık yardımlarından faydalanıyor.Biraz geliri olan aylık 42 tl veriyor ve faydalanıyor.Sağlık sistemi sigortalıların tüm sağlık harcamalarını karşılıyor.Yani kimse sistem dışında kalamıyor çalışanlar zaten 4A-4B-4C diye sigortalı olmak zorunda bunların dışında kalanlar çalışmıyanların primleri yerine göre devlet tarafından gelirleri varsa kendilerince ödenip sağlık kapsamında olmak zorundalar.Belki sen şimdi fona gidince sistemde birikmiş 3 yıllık prim borcu ile karşılaşacaksın belli sürede kayıt olmayanlar resen kayıt yapıldı borçlandırıldı yeni bir torba yasa ile bu borçların silinmesi beklentisi var.Genç çocuklar sağlık yardımına ihtiyaç duymuyor prim ödemek istemiyorlar beklenti içindeler. Geçmiş olsun.

Yeni bir torba yasa ile bu borçların silinmesi beklentisi var. Dedin ya ne yapim bekliyim mi yasayı .. :) yoksa fona gideyim mi.. :)

18 yaşından küçüklerde herhangi bir şey aramadan tedavileri devletçe yapılıyor.Torba kanun beklemektense en yakın sosyal güvenlik ilçe müdürlüğüne müracaatla kayıt ve borç varsa öğrenmekte yarar var.18 i bitenler babasınca bakılan 25 yaşından küçük bekar kızlar ve erkek öğrenciler hariç otomatik olarak genel sağlık sistemine kayıt edilmiştir.Yoksul sağlık sorunları olan ve muhtaç olanlara idarenin sağlık yardımı her zaman var ayrıca her konuda bazı hastalıklara yardımcı olan dernekler var.Uzak durmadan bir an evvel haraket etmekte fayda var ameliyatada geç kalmamak lazım.Geçmiş olsun.