acil acil!!! kiradaki stopaj

selam arkadaşlar,,

bizim şirket,şirket adına buro kiraladı.kira öncesi 3.000 usd depozito ödedik depozitoda %22 stopaja tabimii?

aylık kiralarda stopaj olduğunu biliyorum depozitodada bu konu geçerlimi

Sayın Huriye Hanım,

Depozitolardan stopaj kesintisi diye birşey yoktur.
Sadece kira ödemelerinizden ödediğiniz tarihlerde
Brüt üzerinden %22 kira stopajı ödeyeceksiniz.

İyi Çalışmalar

hayır öyle birşey söz konusu değil. Aman unakıtan amca duymasın hemen çıkarıverir falla.

ufak (belki de gereksiz) bir hatırlatma:
Gayrimenkulü gerçek kişiden kiralamışsanız stopaj kesintisi yapacaksınız.
Mülkün sahibi tüzel kişilikse size fatura kesecek. Fatura durumunda stopaj uygulaması yok.

Ynt: acil acil!!! kiradaki stopaj

Stopaj %22, faturalı olduğu durumda sadece kdv var ve %18 mi yani? Komedi...

Bazı kooperatifler sahibi olduğu işyerleri için kiracı adına, hem %18 li hemde %20 stopajlı fatura kesiyorlar.
Bu yeni uygulama hakkında bilgisi olan varmı arkadaşlar.?

Farketmez yine de arasa % 2 gibi bir rakam var. Aslında benim öğrenmek istediğim başka birşey var arkadaşlar. Çok baktım forum başlıklarına ama bulamadım.

Şirket olarak ev kiralandığı durumda, şirket stopaj mı öder yoksa kiracı gerçek kişiliğe kiraya vermiş gibi sayılıp stopaj ödenmez ve bunun yerine kiraya veren gelir vergisi mi öder?

ZİNDAN ' Alıntı:
Bazı kooperatifler sahibi olduğu işyerleri için kiracı adına, hem %18 li hemde %20 stopajlı fatura kesiyorlar.

Bu yeni bir uygulama değil epeydir var.

oneTR1981 ' Alıntı:
Farketmez yine de arasa % 2 gibi bir rakam var. Aslında benim öğrenmek istediğim başka birşey var arkadaşlar. Çok baktım forum başlıklarına ama bulamadım.

Şirket olarak ev kiralandığı durumda, şirket stopaj mı öder yoksa kiracı gerçek kişiliğe kiraya vermiş gibi sayılıp stopaj ödenmez ve bunun yerine kiraya veren gelir vergisi mi öder?

Şirket söz konusu yer için tevkifat yapmak zorunda.

aknsbs ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:

Bu yeni bir uygulama değil epeydir var.

oneTR1981 ' Alıntı:

Şirket söz konusu yer için tevkifat yapmak zorunda.

YANİ DAHA AÇIK ANLATABİLİR MİYİZ ACABA?

Büyük harf kullanmayınız lütfen

Kanun Ad GELİR VERGİSİ KANUNU
Madde No 94
Kapsam
(3946 sayılı Kanunun 22'nci maddesiyle değişen madde. Yürürlük; 1.1.1994) Kamu idare ve müesseseleri, iktisadî kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadî işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya ziraî işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.

5. a) 70'inci maddede yazılı mal ve hakların kiralanması karşılığı yapılan ödemelerden, (2006/11449 sayılı B.K.K. ile %20 Yürürlük:; 01.01.2007) (5)

Kanun Ad GELİR VERGİSİ KANUNU
Madde No 70
Kapsam

1. Arazi, bina (Döşeli olarak kiraya verilenlerde döşeme için alınan kira bedelleri dahildir), maden suları, menba suları, madenler, taş ocakları, kum ve çakıl istihsal yerleri, tuğla ve kiremit harmanları, tuzlalar ve bunların mütemmim cüzileri ve teferruatı;

Görüldüğü üzere "Bina" deniyor. Mesken yada işyeri olarak ayrılmamıştır.
Bu nedenle tevkifata tabidir.