fonradar

Aciz Vesakası

tanca

Katkı Sunan Üye
3 yıl önce bir mükellef iflas etti.25 senelik bağkurlu ama tek kuruş dahi ödememiş şu ana kadar bankaya 20 şer biin tl den toplam 80.000 tl borcu var.tane cep telefonu operatörüne 10.000 tl borcu var.Bu kişinin üzerine kayıtlı hiç bir şeyi kalmamış herşeyini satmış başka borçlarını ödemiş.Eli kolu bağlı oturuyor borçları ödeyecek ne durumu ne işi ne de malı var.Bu durumda ne yapması lazım teslim bayrağını nasıl çekebilir,aciz vesikası nedir ne işe yarar bir faydası olur mu çok karışık geldi bu aciz vesikası bana pek borçlunun yararına birşey göremedim yada ben anlayamadım.Devletin bankası halkbank ve ziaatbank bu kişiye kredi verir mi bağkur borcuna karşılık en azından 10-15 sene maaşına el koyar ama bana da pek mantıklı gelmiyor devlete hiç bağkur ödeme devlet kendi bankasından ödesin seni emekli yapsın ne güzel iş.Sizce en mantıklı çözüm yolu nedir ne yapabilir bu kişi.

Aciz vesikası borçlunun talebiyle alınabilen, borcunu ödemekten kurtulabileceği bir belge değil,
takibe başlamış, haciz yoluyla alacağını almaya çalışan ancak tüm haczedilenlerin elden çıkarılmasına rağmen alacağının tamamını alamamış olanlara icra dairesi tarafından düzenlenen , o kişiden alacaklı olduğunu gösteren bir belge, bir çeşit borç senedidir.
Yani bir borçlunun aciz vesikası alabilmesi gibi bir durum yoktur.

Yurdumuzda bireysel iflas diye bir şey olmadığından, kişi iflas bayrağını çekemez yasal olarak, yani ömür yettiği sürece kendisi borçlu, hak baki olduğunda kalan mirasçıları borçlu sıfatıyla sorumlukları devam edecektir.

Kredi konusunda,
emekli maaşının tamamına el koyabilmek te yasal olarak mümkün olmadığından, hiç bir bankanın bu tür bir kredi kullandırımına sıcak bakacağını sanmıyorum.