Adi ortaklık

merhaba
şu anda faal olan gelir vergisi mükellefiyetimi bir ortak alarak adi ortaklığa dönüştürmek istiyorum
bunu yapabilmek için şu anda faal olan gelir vergisi mükellefiyetimi kapatmammı gerekiyo yoksa kapatmadan bununla birleştirebilirmiyim eğer birleştirebiliyosam ne tür işlemler yapmam gerekli
saygılar

Ynt: Adi ortaklık

Şahıs firmasını kapatıp adi ort. işlemleri yaptırmanız gerekir.

peki defter ve muhasebe kayıtları şahıs firmalarında olduğu gibimi olcak

Merhaba ;

Kdv ,muhtasar beyanları ortaklık adına , geçici vergi ve buna bağlı olarak da gelir vergisi beyanları her ortağın kendi adına beyan edilecek.

Muhasebe kayıtları derken özellikle takıldığınız kısmı sorunuz.

yani mal alış satış, giderler gibi kayıtlar gerçek kişi mükelleflerin kayıtları şeklindemi olacak
yani tekdüzen hesap planını kullanmadanmı yapıcaz

Merhaba ;

Benim yazdığımdan böyle bir anlam mı çıkıyor ?

Bu arada
omarak ' Alıntı:
............... gerçek kişi mükelleflerin kayıtları şeklindemi olacak ,yani tekdüzen hesap planını kullanmadanmı yapıcaz

siz gerçek kişilerde TDHP kullanmıyor musunuz ?

Sanırım ya siz soruyu tam soramadınız ya da yazılanı tam anlayamadınız .

şöyle söylim şahıslarda kayıt yaparken mal alış satış gider demirbaş vs. bu şekilde kayıt yapıyoruz yani
her birine bir numara verip kayır yapıyorum
001 mal alış
002 gider
003 mal satış gibi
şirketlerde ise bildiğiniz gibihesap planı kullanıyoruz yani 100 kasa 153 tic mallr gibi
bunu öğrenmek istedim

Merhaba ;

Anladığım ; bahsettiğiniz sahış işletmesi 1.sınıf mükellef olmasına rağmen siz kendi oluşturduğunuz bir sistemle kayıt yapıyorsunuz ,

Doğru mudur ?

Eğer doğru diyor iseniz , kendi adıma " YORUM YOK "

özür dilerim ben yanlış anlattım baştan 1. sınıf olmadığını desydim daha ii anlaşılacaktı
2. sınıf mükelleften bahsetmiştim
yani ben kayıt işlemlerini 1. sınıf kayıtlarına göremi yoksa 2. sınıf mükellef kaytlarına göremi yapcam
onu öğrenmek istedim ama yanlış anlattım çok özür dilerim