Adi Ortaklıkta Ortaklardan Birinin Vefatı

Merhaba,

Adi ortaklık olan bir firmanın ortaklarından biri 2014 yılında vefaat etmiş.Bununla ilgili vergi dairesine bildirim yapılmış fakat SGK ya bildirim olmamış.Ortaklık adına e bildirgeler gönderilmeye devam edilmiş.Bu konuyla ilgili ne yapabiliriz?Yeni bir işyeri numarası alıp eski işyerine işçi çalıştırmaya ara verme bildirimi yapsak işçiyi de yeni işyeri sicil numarasından giriş yapsak problem yaşar mıyız?Nasıl bir yol izlemeliyiz bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

E-sigorta şifre sözleşmesi düzenleyerek dilekçe ve ekleri de koyarak bulunduğunuz SGK dan tekrar şifre talep edin.Dilekçeye ortağın ölümünden dolayı kaynaklandığını belirtin.Ortaklıkta değişiklik var ise adi ortaklık sözleşmesini de eklemeyi unutmayın.Fakat şahıs şirketine dönüştü ise ona göre işlem yapın.Saygılarımla.

Adi ortaklıklarda ortaklık değişimi durumunda 10 gün içinde, ortağın ölümü halinde 1 ay içinde (3 ayda olabilir tam emin değilim) bildirim yapmak gerekiyor yoksa ceza kesiyorlar.

2015 te vefat eden bir ortak için 2017 temmuz da yeni şifre talebi vermiştim.Fakat herhangi bir ceza tahakkuk etmedi.Saygılarımla.

Ben de o şekilde yaptım mecburen umarım sorun yaşamam.Umarım siz de sorun yaşamazsınız gerçi yeni henüz durumunuz ama bekleyip göreceğiz.

Bu arada bir soru daha sormak istiyorum.Muhtasar ile aylık prim birleştirme Ek 8 i yaparken mecburen daha önceki ortaklık numarasıyla eşleştirdim.Onu şuan yeni açtığım sicil numarasıyla güncelleme yaparak eşleştirebilir miyim acaba?Cezai bir durum söz konusu olur mu?Tabi aynı zamanda yeni işyeri sicil numarasını alma işlemini aralık ortalarına doğru yaptığım için aralık ayında çalışan eski sicil numarasıyla da yeni sicil numarasıyla da olacak o herhangi bir problem yaratacak mı beyan yaparken güncellersem?

Son düzenleme: