Adisyon kullanma zorunluluğu olan yerler

Ertann

Tanınmış Üye
Adisyon kullanımı hakkında tam bilgi alamadım
1- Yemek ve alkolsüz içecek (çay,meşrubat vb.) veren yerlerin adisyon kullanması zorunlumu dur?
2- Sadece yemek veren yerler adisyon kullanmalımıdır?
3- Yemek verilmeyen sadece alkolsüz içki (çay, meşrubat vb.) verilen yerlerde kullanılmalı mıdır?
4- Yemek verilmeyen alkollü ve alkolsüz içki verilen yerlerde kullanılması zorunlumudur?
5- Yemek ve alkollü ve alkolsüz içecek verilen yerlerde adisyon kullanılması zorunlumudur?
Saygılar

Ynt: Adisyon kullanma zorunluluğu olan yerler

Aşağıdaki tebliğe göre benim anladığım içki servisi olmayan hiçbir lokanta, resteurant vs.nin adisyon kullanma zorunluluğu kalmamıştır ve sadece içki servisi olan yerlerde adisyon zorunluluğu kalmıştır
Doğru mudur?

VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ

RESMİ GAZETE TARİHİ: 18.08.2001 RESMİ GAZETE SAYISI: 24497 SERİ NO: 299

Bilindiği gibi, 298(1) sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak adisyon kullanmak zorunda olan hizmet işletmeleri yeniden belirlenmiştir.

Söz konusu Genel Tebliğde adisyon kullanmak zorunda olduğu açıklanan hizmet işletmelerinin alkollü içki servisi yapmaları halinde adisyon düzenleme mecburiyetleri bulunmaktadır. Alkollü içki servisi yapmayan hizmet işletmelerinin ise adisyon düzenleme zorunlulukları söz konusu değildir.

Bu tebliğ hükmü 20/8/2001 tarihinde yürürlüğe girer.

Tebliğ olunur.
------------------------------------------------------------------
(1) 5/8/2001 tarih ve 24484 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

Doğrudur, neden bilmiyorum ama alkollü içki sevisi yapılmıyorsa adisyon düzenleme zorunluluğu yok, alkol yoksa isterse adam başı 200.-TL hesap gelsin adisyon yok, alkollü içki servisi varsa 5.-TL'lik hesap bile gelse adisyon zorunluluğu var.

Bu arada alkollü içki servisi yapılan yerlerde, akollü içki servisi yapılmayan müşteriler için de adisyon düzenlemek gerekiyor. Kısacası alkollü içki satış ruhsatı varsa, adisyon var da diyebiliriz.