fonradar

Adres değişikliği vergi levha onayı bildirimi yapılırmı.?

SERAY

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar,1.1.2011 tarihinde adres değişikliği yapan bir mükellefin vergi levhasını değişiklikden dolayı 1 aylık süre içinde onayladım ama vergi dairesine bildirmeyi unutmuşum.

Bununla ilgili olarak bir tebliğ vardı.Ama bulamıyorum.Onaylnan vergi levhasını (30 gün içinde) bitim tarihinden itibaren 25 gün içinde smmm kendi dosyasına bildirebilir şeklindeydi tebliğ.
Bu tebliği bulabilirsem sanırım süreyi geçirmemiş olurum.Kendi dosyama dilekçe ile bildireyim.

Bu tebliği bilen varsa yardımcı olabilirmi?

Ynt: Adres değişikliği vergi levha onayı

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/user_upload/yayinlar/kurumlar_vergisi.pdf

İlgili bölümü

? Adres Değişikliklerinin Bildirilmesi
Adres değişikliği bir yerden diğer bir yere nakil suretiyle olabileceği
gibi aynı yerdeki cadde, sokak veya kapı numarasının değişmesi şeklinde
de olabilir.
Adres değişikliği vergi dairesi değişikliğini de gerektiriyor ise
mükelleflerin yeni vergi dairesine veya ayrıldıkları vergi dairesine 1 aylık
süre içerisinde, başvurmaları gerekmektedir.
Farklı vergi daireleri yetki alanı içinde ilave işyeri açılması veya adres
değişikliği nedeniyle yeni mükellefiyet tesisi halinde ilk işe başlamada
ibraz edilen belgeler ile tüzel kişilerde adres değişikliğine ilişkin yönetim
kurulu kararı yeni vergi dairesine ibraz edilmelidir.
Adres değişikliğinde vergi levhası eski vergi dairesince geri alınmaz.
Değişen bilgilerin üzeri okunacak şekilde çizilmek ve yenisi yazılmak
suretiyle yeni vergi levhası, onaylatma dönemine kadar kullanılmaya
devam edilir.

Vergi dairesi değişse bile üstü çizilip değiştirilebileceğine göre, aynı vergi dairesi içinde adres değişikliğinde haydi haydi değiştirilebilir diye düşünüyorum.
?

turkasia ' Alıntı:
Adres değişikliğinde vergi levhası eski vergi dairesince geri alınmaz.
Değişen bilgilerin üzeri okunacak şekilde çizilmek ve yenisi yazılmak
suretiyle yeni vergi levhası, onaylatma dönemine kadar kullanılmaya
devam edilir.

+1

Yenisini yapmamanız gerekirdi, yaptıysanız bile kullanmamanızı tavsiye ederim.Eskisinden düzelterek devam edin, ancak bazen bizde yenisini yapıyoruz, öyle oluyorki, adres çizilip, yenisi yazılınca, çok çirkin duruyor, yada yeni adresi yazacak yer olmadığı için yazamıyoruz.Bu durumda yenisinin de yapılabileceğini düşünüyorum.

Aşağıdaki konuları incelerseniz sorunuzun cevabını da bulabilirsiniz.
http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,41282.0.html
http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,20158.0.html
http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,18224.0.html
http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,12856.0.html
http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,24895.0.html

Arkadaşlar vergi dairesi değişmedi.Eskisinin üzerini çizip yeni adresi yazdım.Mükellefe verdim.

Benim sorunum asıl şu:

1.1.2011 adres değişikliği tarihi

28.1.2011 vergi levhasını onayladığım tarih

Onayladığımı kendi vergi daireme yarın dilekçe ile bildirecem.Sorun varmı süreyi geçirmiş oluyormuyum?

İyi de adres değişikliğini eskisinin üzerinde yaptıysanız, bu yeterlidir.Siz başka neyi onayladınızki, bildirimini yapıyorsunuz.?

işte yeterli değilmiş.sn zindan değişikliğin yapıldığı tarihden itibaren 1 ay içinde vd bildirilmeli imiş.

1 ayı geçdiği içnde 25 gün olan hakkı değerlendirebilirmiyiz diye araştırıyorum.Ancak bu konu ile alakalı Ankara vd başkanlığından şifaen bilgi istedim.Bana 15.30 da aramamı,araştırıp bilgi vereceklerini söylediler. Bilgiyi alınca burda paylaşacam.

Seray hanım, alacağınız bilgiyi paylaşırsanız gerçekten sevinirim.Çünkü iyice merak etmeye başladım.
Ben vergi levhasına kaşe/mühür+imza atıyorsam bunu v.d.' ne bildirim, onun haricinde eski adresin üzerini çizip, yeni adresi yazdım diye bunun neyini bildireyimki.?
Seray hanım, eğer bildirilecek felan derse Ankara V.D., dayanağını da sorarmısınız.?

Teşekkürler.

Ynt: Adres değişikliği vergi levha onayı bildirimi yapılırmı.?

vuk 142 nolu tebliğden alıntı:

V _ Vergi Levhalarının Tasdik ve Asılma Süreleri :

Levha asmak zorunda olan tüm mükellefler vergi levhalarının mükellefiyetle ilgili kısımlarını doldurup en geç 31/5/1981 tarihine kadar bağlı oldukları vergi dairesine tasdik ettirerek devamlı olarak asacaklardır.

Bu yıldan başlamak üzere, üç yıllık olarak ve gelecek iki yıla ait sütunlar boş bırakılacak şekilde tesbit edilmiş olan levhaların tasdik işleminin, beyanname verilirken yaptırılmasında gerek mükelleflere gerekse vergi dairelerine kolaylık sağlaması ve zaman kazandırması açısından yararlı olacağı gözönüne alınarak gerekli tedbirlerin alınması icap etmektedir.

Özel hesap dönemine tabi mükellefler ise, vergi levhalarını en geç beyanname verme sürelerini takibeden bir ay içinde asacaklardır.

Mükellefin iş nevi, iş veri adresi veya bağlı olduğu vergi dairesinin değişmesi halinde bu değişiklik, değişikliğin husule geldiği tarihten itibaren bir ay içinde bağlı bulunulan vergi dairesine tasdik ettirilecektir. Her ne şekilde olursa olsun yıl içinde mükellefiyet tesis ettirenler, mükellefiyetlerinin tesis edildiği tarihten itibaren bir ay içinde vergi levhası tasdik ettirmek ve asmak zorundadırlar.

sn zindan yasal dayanak bu.
benim çözemediğim biz bildirecezmi smmm olarak.
cevap alınca buraya aktaracam.

O uygulama vergi dairesinin işi olabilir, Vergi levhası için bizlere yüklenen sorumluluklar aşağıda vereceğim yasalarla düzenlenmiş sadece, harici bir sorumluluk yok diye biliyorum.

[V.U.K. Madde: 5 | V.U.K. Madde: 149 | (V.U.K. Genel Tebliği Seri No:142, 143, 146, 177, 272) | (Gel.Gen.Müdl. Özelgesi 2000/8551)]

Aslında Şu vergi levhasını temelli kaldırsalarda kurtulsakk....

17256

19/02/1981

142 SIRA NO'LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ

Tebliğ epey yaşlanmış. Zira o zamanda meslek yasası da, meslek mensubu vergi levhası onayı da yoktu. Dolayısıyla vergi dairesine onayı bildirme zorunluluğu da yokmuştur.

Vergi levhasının adres kısmının üzerini çizmiş ve yeni adresi yazmışsanız bence sıkıntı yoktur. Dolayısıyla vergi dairesine bildirim yapmanıza da gerek yoktur.

Ama karar sizin tabi. Kolay gelsin

arkadaşlar şimdi ankara vd başk.usul mdr.ile görüştüm.adresin üzerini çiz,yeniyi yaz.bildirmene gerek yoktur dediler.herkese iyi çalışmalar
ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

Ara dönemlerde onaylanan vergi levhaları onaylandığı ayı takip eden ayın 25'ine kadar bağlı olunan vergi dairesine bildirilmelidir. Bundan sonraki kısım açıklığa kavuşmuş zaten ama gene de yazayım. Adres değişikliklerinde vergi levhasındaki adresin çizilip yeni adres yazılması yeniden vergi levhası onaylama olmadığından bildirimi gerekmez.