Agi Alamıyorum

Agi hakkında bilgi

Merhaba yaklaşik 9 yıldır bir yerde özel bir işletmede çalişmaktayım maaşimi almakta sorun yasamıyorum fakat AGİ alamıyorum muhasebeye sordugumda maaşin içince oldugunu söylüyor maaşim 2000 tl civarında maaşlar bankaya yatıyor maaş ayrıntısında banka dekontunda aylık ödeme olarak belirtiliyor.Aylık olarak muhasebeden verilen ücret hesap pusulasında AGİ 0 tl olarak belirtiliyor.
Biz çalişanlar olarak potronun üzerine görünüyoruz yani şahıs üzerine sigortalıyız. sizlere sormak istedigim bankaya yatan maaş +agi belirtilmelimi yoksa maaş olarak hepsi içindemi güsterilmelimi bu radan biz çalişanlara dogan bir hak varmıdır bu konuda bilgi verirseniz sevinirim..

Son düzenleme:
Netleştirmek adına bordroya da bakmak lazım ama ifade edildiği üzere ücret hesap pusulasında sütun açılmış ve " AGİ 0 tl."gözüküyor vede sehven belirtilmemiş ise bu noktada durmak ve konuyu araştırmak gerekir.Agi konusu brüt ücret alanlarda farklı mı uygulanır,bu noktayı bilmiyorum ama bu durumda uygulama açısından anlaşılır olmalıdır,zira agi işciye ödenen ücretin bir parçasıdır,dolayısyla bu ödenmesi gereken tutar işveren lehine uygulanamaz diye düşünüyorum.olayın bu yönüne ilgili arkadaşlar açıklık getireceklerdir.
Ben iş kanunu yönünden açıklı getireyim ki,agi nin ödenmesi bir zorunluluk,bu zorunluluk da ilgili mevzuatça sağlanmış bir hak.yukarıda da belirttiğim gibi agi ücretin parçası olmakla, ödenmiyor/ödenmemiş olması durumu,ispatının mümkün olması halinde, bu durum işciye haklı nedene dayalı fesih imkanı verir ki İş Kanunu M.24/II-e bendi doğrultusunda mümkündür düşüncesindeyim.

Konu ile alakalı başka bilgi verebilecek arkdaslarvarmi

agi her çalışan için bazı işletmeler maaş içinde dahil ederek bazı işletmeler net üzerine ilave olarak ödemektedir.
agi işçinin kazancı karşılığında hesaplanan ve devlete ödenecek gelir vergisi tutarından mahsup edilerek çalışana ödenir.

örnek
net :2000
brüt :2797,59
Gelir vergisi Matrahı : 2377,95
Hesaplanan G.vergisi: 356,69
agi : 123,53
devlete ödenecek ver: 253,16

örnek de olduğu gibi hesaplanan vergi üzerinden düşülerek çalışana ödenir.bordro da 0 olarak gösterilerek ödenmemiş agi tutarları gelir idaresinden geri mahsup edilir mi araştırmak gerekiyor. agi işverene bir yük değil devlete ödenecek vergiden düşülerek çalışanın maaşına ilave edilen bir haktır.

Evet agi işverene yük değil,böyle olmasına rağmen burada işveren tabiri caizse " alicengiz oyunu" oynuyor!..işçiye senin maaşın net 2.000 diyor ama bunun içinde agi de var demiyor,işci başlangıçta bunu bilemez,sorgulayamaz,dolayısıyla 2.000 + 123 şeklinde anlar ki bu anlayış işci tarafından doğrudur.

Merhaba bilgiler için teşekkürederiz sormak istediğim bir konuda şöyle işyerinden ayrıldığım zaman kanuni yönden hakkını arayabilirmiyim işveren agi belirtmemiş maaş + agi die 1900 maaş 100 agi die belirtmesi gerekir is verende zor duruma düşmesin kanuni yönden bu sorularim fırsatçılık olarak algılanmasını istemiyorum sadece hakkın olanı almak istiyorum be fazlasını ne eksiğini devlet bunu bana veriyorsa işveren bunu belirtmesi gerekirki çalışan nin aklında soru işareti kalmasın bu devirde hakkini aradigin zaman suçlu oluyorsun ve işveren seni türlü bahanelerle tazminatsız isten çıkartıyor korkuyorsunuz hakkınızı arayamiyorsunuz

Haklısınız.
Sizin işyerimizin yapısını bilemem ( ama sanki bu konularda biraz menfi gibi !..) bazı işyerleri/işletmelerde çalışırken hak aramak suç!..bu durum işveren tarafından suç olarak kabül edilirse bu defa iş ilişkisi zedelenir,zedelenme de çekişmeye sebebiyet verir ki bu işin/yolun sonu feshe kadar varabilir.
Tavsiyem şu an sabır içinde çalışmaya devam ve olayı öğrenmeye çalışmanız,hala şüpheniz kalırsa ayrıldıktan sonra elbette Hakkı'nızı hukuk çerçevesinde arayabilirsiniz,buna engel yok.

Arkadaşın belirttiği ; "Biz çalişanlar olarak potronun üzerine görünüyoruz yani şahıs üzerine sigortalıyız" diyor. Belkide gelir vergisine tabi değildir ve agi yoktur.