Agi Alan Bir Personel Bireysel Emeklilik Gv Teşviğinden Nasıl Yararlanır ?

H.E

Arkadaşlar merhaba
asgari geçim indirimindende yararlanan bir personelin bireysel emeklilik primi ödemelerinden kaynaklanan gv teşviği nasıl hesaplanır?
Çünkü agi sonrası gelir vergisi 45,63 ytl düşüyor kalan üzerinden mi kaykı payını düşeriz.
Veya agiden yararlanan bir personel diğer teşviklerden yararlanamazmı ?
Forumda arattım bulamadım
Teşk.

Ynt: Agi Alan Bir Personel Bireysel Emeklilik Gv Teşviğinden Nasıl Yararlanır ?

kMİSE CEVAPLIYAMIYORMU

(Forum Kuralları . Küçük harf lütfen N:G)

AGİ'den yararlanan bir personel bireysel emeklilik payındanda yararlanabilir.
Bireysel emeklilik payı Gelir Vergisi matrahından düşülüyor.Kalan üzerinden G.V hesaplayıp daha sonra AGİ indirimi yapılıyor.Ben kendi firmam için örnek verecek olursam;
Ücret 655,97
6,56 İşsizlik
91,84 %14
65,60 Bireysel emeklilik payı
-------------------
491,97 GV Matrahı
73,80 Gelir vergisi
68,45 AGİ
--------------------------
5,35 Ödenecek GV

Merhaba

serzenişin yaptığı uygulama şeklinde yapmanız gerekecektir,fakat bir ekleme yapmak istedim.
Bildiğiniz üzere Bireysel emeklilik sisteminde ödenecek katkı payları o ay ki brüt ücretin %10'undan fazla olmamalıdır.Fazlası bildiğiniz üzere indirilemeyecektir.Aynı zamanda ytıllık tutarıda asgari ücretin yıllık tutarından fazla olamayacaktır.

Hesaplanacak AGİ tutarı içinde

Eğer Eski asgari ücret (608.40 YTL) üzerinden hesaplanan AGİ tutarı bireysel emeklilik katkı payı düştükten sonraki matrah üzerinden hesaplanacak GV tutarından daha düşükse AGİ'den kalan GV'si pek tabi ki ödenecektir.Şayet bireysel emeklilik katkı payı düştükten sonraki matrah üzerinden hesaplanacak GV tutarından daha yüksekse bildiğiniz üzere AGİ tutarıda sadece bu GV tutarı kadar olabilecektir.

iyi günler