Ağustos E-bildirgesinde Nace Kodu Seçilecek!

bugün dilekçe ile nace kodu güncellemesini yaptırdım.
Dilekçe ile yaptırmaktan başka şuanda çözüm görünmüyor.

evet arkadaşlar sistemden çıkan kodlar çok alakasız oluyor bu durumda hangisini seçeçecez onaylamak için başka nasıl yapacaz iş kolunu düzeltip sonra mı verecez bildirgeyi

merhaba,

tahakkuku alabilmek için uygun olmayan kodu seçip, tahakkuku aldıktan sonra doğru kodu güncelleyip o şekilde yapabilirmiyim acaba :(
bir mükellefin kodu halen değişmemiş sistemde... dilekçe vermeme rağmen; fakat 15 ine kadar tahakkuk almam lazım kdv iadesinin prim borcuna mahsup için cari ayın tahakkuku isteniyor :(
herşey üstüste geldi.

Sizin iş kolunuz ne ise hatalı olan yerdekini düzelttirmelisiniz.

Ben bu yazışmadan "gerekli düzenlemeleri yaptı" sonucu çıkaramıyorum.

Ağustos 2012 ebildirgelerini onaylarken ebildirge sayfasında karşımıza çıkan kodlardan birini seçip (uygun olmasa bile) güncelleme yapıp ebildirgeyi ona göre mi göndereceğiz.

Bizim firmamız 1981 yılında kurulmuş ve o günden bu yana elektrik pano imalatı yapıyor. Yani ana faaliyet konumuz elektrik panosu imalatı.

Pano sacdan imal edildiği için SGK zamanında bunu uygun görmüş. Ama bu aslında mutfak eşyası, bakır kap falan.

SGK
25.99 Başka yerde sınıflandırılmamış diğer fabrikasyon metal ürünlerin imalatı ( Tehlike sınıfı - V / Prim nispeti - 3 )

Vergi dairesi ise bunu.
Vergi Dairesi
46.43 Elektrikli ev aletleri toptan ticareti ( Tehlike sınıfı - I / Prim nispeti - 1 )

Ticaret Odası'nda ise bu gözüküyor ki, olması gereken doğru iş bu.
İstanbul Ticaret Odası
27.12 Elektrik dağıtım ve kontrol cihazları imalatı ( Tehlike sınıfı - III / Prim nispeti - 2 )

Şimdi dilekçe verip değiştirirsem tehlike sınıfı ve prim nispeti düşüyor. Acaba düşükten ödeyenler için geriye yönelik tahakkuk yapılabilir deniyor, ben 31 yıldır fazla ödediğimiz primleri geri alabilir miyim :)

Bir de öğrenmek istediğim bir konu var. Bizim firmada bu panolar elektrik taahhüt işlerini yaptığımız fabrikalarda kullanılıyor ve mühendislik-proje hizmetimiz de var, yani yan faaliyetlerimizde var. Bu işlerde hep kendi daimi personelimiz çalışıyor, yani taşeron kullanmıyoruz ama bazen kendimiz taşeron oluyoruz.

43.2 Elektrik tesisatı, sıhhi tesisat ve diğer inşaat tesisatı faaliyetleri ( Tehlike sınıfı - V / Prim nispeti - 3 )
71.12 Mühendislik faaliyetleri ve ilgili teknik danışmanlık ( Tehlike sınıfı - II / Prim nispeti - 1,5 )

Firmamıza gelecek SGK denetçisi pano imalatını görecek ve firmada ana faaliyet pano imalatı diye rapor hazırlayacak.

Faaliyet kodumuz düzeldikten sonra ileride örneğin girdiğimiz bir elektrik taahhüt işinde bu sefer tehlike sınıfı düşük oldu diye başımıza iş açılır mı? Bu iş prim nispeti 3 iken sen bu işte çalışan işçilerin primlerini niye 2'den yatırdın derler mi?

Çık bakalım işin içinden :)

Ben bu yazışmadan "gerekli düzenlemeleri yaptı" sonucu çıkaramıyorum.

Ağustos 2012 ebildirgelerini onaylarken ebildirge sayfasında karşımıza çıkan kodlardan birini seçip (uygun olmasa bile) güncelleme yapıp ebildirgeyi ona göre mi göndereceğiz.

Bazılarını düzeltti diyelim ozaman.
Kimse dilekçe vermek istemiyordu, eski aphb içinde prim farkı isterler, işyerine gelir, kontrol ederler diye.
Şimdi geçmişe dönük prim farkı istenmeyeceğini söylüyorlar.

Ben ağustosları doğru/yanlış onayladım.
31 Ekime kadar dilekçe yazıp doğrularını kodların atanmasını sağlamayı düşünüyorum.

Bizim firmamız 1981 yılında kurulmuş ve o günden bu yana elektrik pano imalatı yapıyor. Yani ana faaliyet konumuz elektrik panosu imalatı.

Pano sacdan imal edildiği için SGK zamanında bunu uygun görmüş. Ama bu aslında mutfak eşyası, bakır kap falan.

SGK
25.99 Başka yerde sınıflandırılmamış diğer fabrikasyon metal ürünlerin imalatı ( Tehlike sınıfı - V / Prim nispeti - 3 )

Vergi dairesi ise bunu.
Vergi Dairesi
46.43 Elektrikli ev aletleri toptan ticareti ( Tehlike sınıfı - I / Prim nispeti - 1 )

Ticaret Odası'nda ise bu gözüküyor ki, olması gereken doğru iş bu.
İstanbul Ticaret Odası
27.12 Elektrik dağıtım ve kontrol cihazları imalatı ( Tehlike sınıfı - III / Prim nispeti - 2 )

Şimdi dilekçe verip değiştirirsem tehlike sınıfı ve prim nispeti düşüyor. Acaba düşükten ödeyenler için geriye yönelik tahakkuk yapılabilir deniyor, ben 31 yıldır fazla ödediğimiz primleri geri alabilir miyim :)

Bir de öğrenmek istediğim bir konu var. Bizim firmada bu panolar elektrik taahhüt işlerini yaptığımız fabrikalarda kullanılıyor ve mühendislik-proje hizmetimiz de var, yani yan faaliyetlerimizde var. Bu işlerde hep kendi daimi personelimiz çalışıyor, yani taşeron kullanmıyoruz ama bazen kendimiz taşeron oluyoruz.

43.2 Elektrik tesisatı, sıhhi tesisat ve diğer inşaat tesisatı faaliyetleri ( Tehlike sınıfı - V / Prim nispeti - 3 )
71.12 Mühendislik faaliyetleri ve ilgili teknik danışmanlık ( Tehlike sınıfı - II / Prim nispeti - 1,5 )

Firmamıza gelecek SGK denetçisi pano imalatını görecek ve firmada ana faaliyet pano imalatı diye rapor hazırlayacak.

Faaliyet kodumuz düzeldikten sonra ileride örneğin girdiğimiz bir elektrik taahhüt işinde bu sefer tehlike sınıfı düşük oldu diye başımıza iş açılır mı? Bu iş prim nispeti 3 iken sen bu işte çalışan işçilerin primlerini niye 2'den yatırdın derler mi?

Çık bakalım işin içinden :)

- Eskiden ödediklerinizi geri alabileceğinizi sanmıyorum.
- Size tavsiyem işyerinde iki dosya açtırın ve normal çalışanları %1 ile, tehlikeli işlerde çalışanı da gerçek % oranı üzerinden gösterin.
- Evet, imalata başladığınız da prim oranını tekrar yükseltmek zorunda kalırsınız.

Ssk' nın uyguladığı nace kodlarının listesini buluyorum.
Ancak orada 4 haneden sonra gelen 2 haneyi gösteren bir liste daha olması gerekiyor.Toplamda 6 haneli liste olması gerekiyor.
Bu liste elinde olan varmıdır?

Merhaba,
Benim firmamın da 1 gemisi var. Gemi Beyoğlu sgk'da ve işkolu kodu 502018. E-bildirge açtığımızda doğru veriyor. Yalnız aynı ünvan altında pendik sgk'da da büro işlerinin yönetildiği yer var, onun işkolu kodu muhasebe bürosu 6920 diye geçiyor. Oradaki memur dilekçe ekinde faaliyet belgesi ya da vergi levhası istiyor. Ama benim vergi levhamda genel olarak yük taşımacılığı olduğu için 5020 var. Ofis işlerinin yürütüldüğü 821101 olmalı. Bu dilekçeyi sadece büro işi yapılan yerin kayıtlı olduğu sgk'ya versem ve 821101 olarak düzeltilmesi desem acaba ne derler?

Masliyenin bildirimdeki nace kodları aynen sgk ve diğer kurumlar içinde geçerlidir.

Bazılarını düzeltti diyelim ozaman.
Kimse dilekçe vermek istemiyordu, eski aphb içinde prim farkı isterler, işyerine gelir, kontrol ederler diye.
Şimdi geçmişe dönük prim farkı istenmeyeceğini söylüyorlar.

Ben ağustosları doğru/yanlış onayladım.
31 Ekime kadar dilekçe yazıp doğrularını kodların atanmasını sağlamayı düşünüyorum.

sn zindan yanlış olarak kaydedip, tahakkuk aldınız mı yani ?
benimde başka çarem yokta, bi sıkıntı yaratır mı diye korktum :(

Aldık, mecburen.Birşey olacağını sanmıyorum.
Şunu da tavsiye ederim, bu şekilde onaylamadan almak istiyorsanız son 3 günü bekleyin.
O zaman onaylama aşamasında karşınıza çıkarmıyorlar.
Yani 1-20' si arasında onaylamak istediğiniz de ekrana geliyor.21-23 arasında sormuyor!

son gün sıkışıklıklarından dolayı ve kendi işlerini bizlere yapdırtmalarından (ortada bizim yapmamız gerektiğine dair yasal bir düzenleme yok) cezai sorumluluklarını üzerlerinden atmak için.
Olmaz olmaz demeyin yanlış kod onayından sonra siz "x işini yapıyormuşsunuz şimdi y işini yapmaya başlamışsınız ve bize zamanında bildirmemişsiniz" deyip ceza kesmeye hata ve hatta sıfından işyeri bildirgesi istemeye kadar gidebilirler. (Bu bir olasılıktır, illa böyle yapacaklar sanmayın.)

Mükellef Bilgileri Bildirimi'nde zaten nace kollarını bildirmiştik. Gelir İdaresi Başkanlığı bu bildirimi isteme gerekçesinde tüm kurumlarla uyumlu hale getirmek olduğunu söylemişti.
SGK, şu an istediği işkolu bildirimine niçin Mükellef Bilgileri Bildirimi'nden ulaşmıyor!!!! biz niye halen ayrı kurumlara aynı bilgileri bildirmek durumundayız...