Ah Şu Çekler

Mükellef Ticari Alım Satım İlişkisi olmayan HATIR ÇEKİ kapsamında bir başkasının çekine kendi şirket kaşe ve imzasını koyarak ciranta oluyor.Arada başka cirantalarda olabilir, bu çeki başka bir gerçek şahıs veya şirket (orasını bilemiyoruz) Bankaya kredi karşılığı teminat olarak veriyor ve bankaca takas yoluyla tahsil olunup, aldığı kredi hesabından düşülüyor.
Tabiatıyla çekin arkasını cirolayan Mükellefin defterinde görünmüyor çünki ticari bir ilişkisi yok.Başkaca bir kayıt şekli (Örn.900'lü hesaplarda bilgi mahiyetinde) ne olabilir.Bunun ne sakıncaları olabilir, ileride maliyeye izahı sizce ne olabilir.Bu konuyla ilgili yorum ve bilgisi olan hatta inceleme de geçirmiş olanlar görüş ve önerilerini belirtirse çok memnun olurum.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Saygılarımla[/b]

incelemede fark edilir ve siz HATIR ÇEKİ kapsamında bir başkasının çekine kendi şirket kaşe ve imzanızı koyarak ciranta olduğunuzu ispat edemez iseniz kayıt dışı işlem olarak kabul edilerek ceza ödersiniz.

Sayın nane

Size profilden baktım ama bir şey göremedim. :lol:

Yalnız şu kadarını söyeyim eski tabirle çek illetten beridir.

şahsi görüşüm defterlere kardının yapılması yönünde
Hatır çeki verildiğinde
--- ---
136 diğer çeşitli alacaklar
136 05 Hatır Çeki
103 verilen Çekler
--- ---
Tahsilinde
--- ---
103 verilen çekler
136 05
--- ---
Şeklinde bir kayıt tek düzene uygundur diye düşünüyorum .
Hayırlı işler dilerim

Kod:
Sayın ÖZBEK demişki 
Hatır çeki verildiğinde 
--- --- 
136 diğer çeşitli alacaklar 
136 05 Hatır Çeki 
103 verilen Çekler 
--- --- 
Tahsilinde 
--- --- 
103 verilen çekler 
136 05
Sayın ÖZBEK;

Yapmış olduğunuz yevmiye kaydında çekin tahsilinde kaydı hariç diğer kaydınıza katılıyorum.
Verilen çeklerin tahsili bizim hatır olarak verdiğimiz firmanın bankasında hesabında veya almış olduğu kredi için bizden aldığı hatır çeklerini, teminat olarak verip bu kredi hesabında tahsil olabilmekte. Dolayısıyla tahsilatı hatır çekini verdiğimiz firma tarafından yapılmaktadır.

Hatır çeki veren firma tahsilatı hatır çeki alan tarafından nasıl ödeme yaptıysa o şekilde tahsili gerçekleşmekte.

yani 100/102 gibi...(B)
136 (A)

Hatır çeki alan firma açısından,

Hatır çeki alımında;
101 05 Hatır Çekleri (B)
336 (A)

Hatır çeki ödemesinde
336 (B)
100/102 gibi...(A)
Saygılarımla,

hatır çeki

Günaydın,
Hatır çeki günlük hayatımızda çok kullanılmasına rağmen . yasal olarak gerçek çekten hiç farkı yoktur.
Bu nedenle eğer yazan firma ise ve defter tutuyorsa normal çek gibi kayıtlarına alacaktır. Şahıs ise gerek yok tabi.
İyi çalışmalar