fonradar

Aktifdeki gayrimenkulün ssk tarafından haciz edilmesi

Aktifimizde bulunan gayrimenkulümüz ssk prim dolayı sosyal güvenlik kurumu tarafından haciz edildi ve satıldı. Bu satışa ait fatura kesmemiz gerekirmi.Gerekirse bu satışa ait muhasebe kaydı nasıl yapmam gerekir. Böyle bir durumla karşılaşan üstadlar yardımınızı bekliyorum.

Ynt: Aktifdeki gayrimenkulün ssk tarafından haciz edilmesi

hasanak_34 ' Alıntı:
Aktifimizde bulunan gayrimenkulümüz ssk prim dolayı sosyal güvenlik kurumu tarafından haciz edildi ve satıldı. Bu satışa ait fatura kesmemiz gerekirmi.Gerekirse bu satışa ait muhasebe kaydı nasıl yapmam gerekir. Böyle bir durumla karşılaşan üstadlar yardımınızı bekliyorum.

Sevgili formdaş

*Aktifimizde bulunan gayrimenkulümüz ssk prim dolayı sosyal güvenlik kurumu tarafından haciz edildi ve satıldı.

-Size satıldığına dair KDV'nin de açıkça gösterildiği bir haciz ve satış kağıdı verirler.
Buna göre çıkışınızı yaparsınız (muh.Kaydını göstereceğim)

*Bu satışa ait fatura kesmemiz gerekirmi.
Fatura kesman gerekmez.Çünkü elinde yukarıda belirttiğim haciz ve satış veya hacizli satış kağıdı olacak.oda resmi bir evraktır

Yanlız burda KDV yönünden KDV mükellefi sen değilsin oda tahsilatı yapan kurum.bu önemli KDV'yi onlar yatıracak.

Ayrıca bu bilgiler doğrultusunda yanılmıyorsam 48 nolu tebliğ idi onu bir oku (bende tekrar okuyup sana dönerim yemekten sonra)

Muh.Kaydı

_____________________/___________________
136
257

254
_____________________/_____________________

Şimdi yukarıda 679 ve 689 hesapları koymadım.Çünkü Aktifteki binanın defter değeri ile hacizdeki satış miktarının arasındaki rakam Kar yada zarardır onuda duruma göre Kar ise 679 hesaba yazıp gelir Zarar ise 689 hesaba Gider hes.kaydet

Daha sonra büyük bir ihtimalle ödenmeyen sigortaların 368 hesaptadır veya 361 hesapta beklediğini varsayalım

____________________/_____________________
361/368

136-

______________________/______________________

Tabi bu hesapların alt kısmını istediğin gibi detaylandırabilirsin

Kolay gelsin

FERHAT

Evet üstad 48 nolu tebliği okudum.ve cevabınızda çok faydalı oldu üstad

Ferhat bey, gayrimenkulün maliyet bedeli ile satış bedeli arasında fark var yani karlı satış sözkonusu. Halen tasfiye sürecinde bulunmaktayız. kurumlar vergisi kanunu gereği gayrimenkul satış kazancı istisnasından yararlanabilirmiyiz. ne dersiniz..