fonradar

Aktife Kayıtlı Olmayan Araç Gideri

Ynt: Aktife Kayıtlı Olmayan Araç Gideri

zeki ' Alıntı:
merhabalar

http://www.malihaber.com/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=45068
Kira sözleşmesi olmadan taşıtlar adına alınan tüm masralar gecersizdir
Merhaba,
İlgi Danıştay kararının verildiği dönemde kiralanan araçlara ait giderleride matrahtan indiremiyordunuz. Şu andaki mevzuata göre gerekli vergi kesintilerini (kira sözleşmesinde GV stopajı veya ücret olarak dikkate alırsanız ücret üzerinden stopajı) yaparak gider yazabilirsiniz.

Tamer Başkan ' Alıntı:
Merhaba,
Aslında Danıştay'ın aldığı karar şaşırmamak lazım. Karar 1992 yılında alınmış ama, dava 1984 yılına ait bir ihtilaf ve 40. maddenin taşıt giderleri ile ilgili fıkrasının 1984 yılında geçerli olan şekli;

5. İşletmeye dahil olup sadece işte kullanılan taşıtların amortismanları ile giderlerinin tamamı;

Bu maddeye göre Danıştay'ın aldığı karar doğrudur. Fakat maddenin şu anda uygulamadaki şekli

5. Kiralama yoluyla edinilen veya işletmeye dahil olan ve işte kullanılan taşıtların giderleri

olarak değişmiştir.

Yani Danıştay'ın referans verilen kararına göre üçüncü şahıslara ait araçların giderleri matrahtan indirilemez şeklinde yorum yapamayız.

Sayın Şükrü Ergül'ün yaptığı yorum ve kayıt düzeni ile ilgili önerilerine katılıyorum.

Tamer başkan
baştan beri benim söylemek isteğim bu zaten kira kontratı olmadan bunun olmayacağını fakat acık acık söylemdim .
burda bu gayri menkul sermaye iradına girmekte fakat 2 nolu kdv verip vermeyeceğini bilmiyorum
teşekkür ederim

zeki ' Alıntı:
Tamer başkan
baştan beri benim söylemek isteğim bu zaten kira kontratı olmadan bunun olmayacağını fakat acık acık söylemdim .
burda bu gayri menkul sermaye iradına girmekte fakat 2 nolu kdv verip vermeyeceğini bilmiyorum
teşekkür ederim
Merhaba,
Eğer bu süreklilik arzeden bir durumsa (sanırım kiralama olarak düşünüyorsunuz) en iyisi kirlamadır. Bunun için bir kira sözleşmesi düzenlemeli ve stopaj dışında 2 no'lu KDV ile kira bedeline ait KDV beyan edilerek beyanın ait olduğu dönemde aynı zamanda indirim konusu yapılmalıdır.

Tamer başkan
Benimde söylenmesini istediğim bu hem stopaj ödenecek 2 nolu kdv beyanı verilecek
bunlar birlikte tabiki indirim konusu yapılacak
Kira sözleşmesi yok ise bunların hepsi gecersiz sayılır
2 nolu kdv için aydınlatmış oldunuz beni teşekkür ederim
iyi akşamlar

Ben cevapları okuyana kadar bayağı çok yorum gelmiş,teşekkürler.. Benim dediğim tam olarak şu: Çalışanın kendi arabası için alınmış benzin faturaları var örneğin.. O ödüyor, şirketten de bunun parasını alıyor.. Bir nevi harcırah veriyorlar ve bu masrafları belgeliyor..

günaydın sayın fugenç;
sizin dediğiniz benim yazdığım şekilde giderleşmeli.
ne 2 nolu kdv si ben de anlamadım.
çok açık ve net. personelin biri kendi arabasıyla şirket işi için Kadıköy'den Beylikdüzü'ne gidiyor.
ve yakıt fatura ya da fişi getiriyor.siz de bu parayı ona verip faturayı alıyorsunuz.
şimdi hangi firma ya da hangi kim bu işlem için 2 nolu kdv verir.
bu konudaki son durum ve cevap şu;
parayı önceden vermişseniz
195b
100a
masraf listesini getirdi mi
770b
191b
195a
önceden vermediyseniz masrafı getirdiği gün verdiyseniz
770b
191b
100a (açıklama: ahmet....12.04.2007 tar.mas.liste ödemesi)

saygılar.

merhaba
fugenc
aracın ruhsatı çalışanın adına kayıtlı olduğundan araçla ilgili tümmasraflar araca aittir
1 Kira sözleşmesi yapmanız gerekir
2 taşıt kiralandığı için gmsi girmekte bunun için 2 olu kdv verilmesi gerekir vede stopaj

bunlar yapılırsa alınan araç adına tümmasrafları giderleştirebilirsiniz
diğer yorumlara katılmıyorum

merhaba,
Bu durumda, işletmenin aktifine kayıtlı olmayıp, işletme sahibinin şahsına kayıtlı cep telefonuna ilişkin haberleşme ücretinin gider olarak kayıt edilmesi mümkün değildir.

sayın zeki bey, bu telefonlar otomatik ödemede olsa bile biz bunu zaten ortaklara yazıyoruz ve gider yazmıyoruz.
konuyla bir ilgisi yok.

merhabalar
benim düşencem veya fikrim önemli deyil herkes bildiğini yapsın bilgi paylaşımı olsun 2 tane yargı kararı var onlarada uyulması gerekmezmi

Bakın sevgili forumdaşlarım;
Hepimiz bir hataya çok sıklıkla düşüyoruz.Bu da soruyu okumadan , ne sorulduğunu tam anlamadan acele ile, (belkide biraz kendimizi göstermek amacıyla) hemen klavyeye sarılıp birşeyler yazmayı istiyoruz. Bunun sonucunda da konular gereksiz yere uzuyor. Aynı şu anda politik yaşamda gördüğümüz gibi bir dezenformasyon (bilgi kirliliği-bilgi bozma) oluşuyor.
Özet:
1- Şirket aktifine kayıt olmayan araç için fatura alsanız dahi yaptığınız giderleri indiremezsiniz. KDV sini de indiremezsiniz.
2-Şahıs kendi aracını kullanıyorsa . Kira sözleşmesi yapılacak. Stopaj ve 2 nolu kdv yapılacak. (Yasal ve uygulanan yöntem budur)
3-Bu yöntem tercih edilmiyorsa verilen yakıt paraları ücret olarak mütalaa edilecektir. (Sn. Ergül net şekilde açıklamıştır.)
4-Sn. Başkan 'da yüksek mahkeme kararını açıklığa kavuşturmuştur.

Bütün bunlardan sonra ben yine kendi bildiğimi okurum diyen varsa buyursun ne istiyorsa yapsın. Kimse engel olmaz, sonuçlarına da kendi katlanacak nasılsa.

merhaba Sayın nguroy;
öcellikle bu sözlerinizi kınıyorum ve forumu önemseyen tüm insanlara da bir özür borçlusunuz.
burda kimsenin kendi gösterdiği falan yok.ve ayrıca kime gösterecek kendini insanlar.
iyi valla kurumları düzenlerken şeytan dürttü ya git kendini göster bu insanlara, görsün seni mi dedi.
lütfen yapmayın ya yakışık kalmaz bu sözler.

soru anlaşılmamıştır ve yorumlar farklılaşmıştır.
soruda firma, kendi personelinin kendi aracıyla firma için yaptığı masrafların giderleştirmesi soruldu.
eğer personelin eve gidiş gelişi için araç masrafları ödenseydi ücret olurdu,
eğer masraflar harici ödeme yapılsaydı kira sözleşmesi olurdu. dediğiniz gibi stopaj ve 2 nolu kdv.
ancak firma personeli kendi aracı ile firmanın çekini tahsil etmeye gitmişse ve yakıt masrafı varsa bunu da şirket için kullanmışsa farklı bir yol izlenmez.taksi parası gibi düşünün.
personeliniz uçakla ankara'dan istanbul'a geldiğinde firmanızın işi için, THY uçağı sizin firmanıza kayıtlı mı ki siz biletini giderleştiriyorsunuz.
ayrıca bu bir bilgi paylaşımıdır ve bilgi kirliliği veya bilgi bozma değildir.

saygılar.

Sn Obalioğlu ;
Ben bu forumda ilk kurulduğundan beri yazarım. Kimseyi kişisel olarak muhatap almam. Benim anlayamdığım siz neden yazdıklarımı kendi üzerinize alındınız.??
Bu cevabınızdan sonra foruma yazmış olduğunuz tüm yazıları da okudum. Siz bildiğiniz gibi devam edin ne diyeyim.Burayı bir chat odasına çevirmeyin de