Akü Giderleri

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan beyza
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

beyza

Katkı Sunan Üye
firmamızdaki ups e ait akülerin tümü değişmiştir. 1 adet akü fiyatı 176 lira olup toplam 64 adet akü değişmiş ve toplamda 11.264 TL tarafımıza fatura edilmiştir. Bu akü giderlerini ne şekilde girmeliyim. Bunları demirbaşa mı almalıyız yoksa gider olarak mı yazmalıyız.

Ynt: Akü Giderleri

tamam demirbaş sınırı 680 TL ona bi lafım yok. ama bu aldığımı tek tek mi değerlendirmem lazım yoksa toplu olarak mı. Mesela toplu olarak değerlendirip demirbaşa aldım diyelim. aynı aküden 5 tane falan alsaydım bu sefer demirbaşa almıcakmıydım. Nasıl olacak onu soruyorum ?

Selamlar.Demirbaş kayıt ölçüsü birim fiyatları dikkate alınarak yapılır.(mütemmim cüz olanların dışında)
Bu durumda birim fiyatlarını dikkate alarak gider kaydedebilirsiniz.Kimse size niye gidere yazdınız demez.İsterseniz 1500 tane akü alın.Birim fiyatları sınırın altında kalanlarda demirbaşa veya gidere kaydetmek mükellefin isteğine bırakılmıştır.Saygılar.

Bunu kullanım durumuna göre belirlemek lazım. Aküler ayrı ayrı ise yani örneğin birini başka yere birini başka ups ye koyuyorsanız o zaman demirbaş sınırı geçerlidir.
Yok hepsini bir aparatın içine koyup genel ups olarak kullanıyoanız iktisadi bütünlük söz konusudur. Sabit kıymete atılır.

İnşallah doğru kelime kullanmışımdır ama (hukukçu değilim sonuçta :) ) mütemmim cüz'den kastettiğimde buydu..
İktisadi bütünlük lafı aklıma gelmedi :)

nguroy ' Alıntı:
Mütemmim cüz "tammmlayıcı parça " demek
üstad ;
alışda tamamlayıcı parça özelliğini doğrudur da sonrdan alınan akülerin bu anlmada demirbaşa atılması doğru gelmiyor bana.
çünkü bu masraf demirbaşın değerini arttırmıyor.
yanılıyormuyum ?

Akülerin tamamı bir arada bir bütünün parçası olarak kullanılıyorsa demirbaştır. Yok eğer ufak ups ler var ve ayrı ayrı aküler ise masraftır.