Alacak Borç Mahsubu

Day-Dream

Tanınmış Üye
Arkadaşlar

A firmasına borcumuz var , A firmasınında bizim alacaklı olduğumuz b firmasına borcu var.

B firması alacağını bizim borcumuza saydırdı nasıl muhasebeleştireceğiz ?

teşekkür ederim

Virman fişi kesebilirsiniz.Bu gibi durumlarda 3.lü alacağın/borcun temliki sözleşmesi gerekli.En azından B firmasından alacağınızı borcunuza saydırdığınıza dair bir yazılı belge isteyin.
Muhasebeleştirmesi için iç muhasebede cari hesaplar arasında virman yaparsınız.Genel muhasebede ise A-firması alacaklı B firması borçlu şekilde kayıt yapabilirsiniz.

Selamlar
Muhasebe kaydını yapmak çözüm değil..Mevzuatta böyle bir uygulama yapılabilir mi,ona bakmak lazım...Yoksa,kayıt işi kolay,ekstra bir hesap açar,kaydı yaparsınız.fakat mevzuatı incelemek lazım.
B firmasının sizin firma ile ticari ilişkisi yok..Tamamen farklı bir 3.kişi...Ortada bir ticaret yokken kayıtlara virman sebebiyle eklenmesi ve bir anda alacaklı olması ne kadar doğru ondan emin değilim...Şayet devir temlik sözleşmesi ile bu mümkünse ve A-B VE SİZ OLARAK 3 firma tarafından da benzer kayıtlar yapılması şartıyla muhasebeleştirmek mümkün olabilir.Birde bu arada B'nin A daki alacağını silip,onun yerine sizi alacaklı göstermesini de öncelikle sizin firmanızın kabul etmesi lazım.. bana göre böyle bir zorunluluğunuzda yok.Ola ki onuda kabul ettiniz ve aranızda 3'lü bir devir sözleşmesi düzenlendi..o zaman bana göre şöyle bir madde yapabilmeniz mümkün olabilir.

varsayıyorum;
A firmasına borcunuz var..A firması 320 hesabınızda
A firmasının da B firmasına borcu var.B firması A'nın borcunu size sayıyor..
o halde 320 hesabı altına B firması ile ilgili bir hesap daha açarsınız..Yapılan devir temlik tarihi itibariyle;
320 A firması Borçlu
320 B firması Alacaklı
Açıklama ....... tarihli devir temlik sözleşmesi gereği
şeklinde bir kayıt oluşturarak muhasebeleştirebilirsiniz.
Tabiki benzer kayıtları diğer firmalarda yapmalıdır.
Yine belirtmek isterim mevzuatta böyle bir şey mümkün mü emin değilim.....Ama tüm firmalar kabul ettikten sonra mümkün olmaması için bir sebep göremiyorum..
Saygılar..

Sayın twolf'un dediği gibi yazılı olarak firmalar birbirlerine borcun kapatılmasını beyan ederlerse herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Ancak söz konusu bedeller üzerinden yazılı beyan temlikname yerine geçeceğinden Damga Vergisine tabi olacaktır.

işlem 2013 yılında gerçekleştiyse % 15 zamlı olarak binde 9,48 TL damga vergisine tabi olacaktır.

Örneğin işlem bedeli 100.000,00.-TL ise yazılı temlik tarihi itibariyle 948,00.-TL damga vergisine tabi olacak ve süresi içinde beyan edilip ödenmelidir.

İyi çalışmalar.

(1) SAYILI TABLO
Damga Vergisine Tabi Kağıtlar

I. Akitlerle ilgili kağıtlar

A. Belli parayı ihtiva eden kağıtlar:

1. Mukavelenameler, taahhütnameler ve temliknameler
(Binde 9,48)

Sizin borcunuzu ödeyene sizin borcunuzun olmadığı anlaşılıyorYorumum 3 lü ilişki üzerinedir.
Yorumum geçerlidir.İlişkilerin ticari olduğunu varsaydım.Eğer ticari değilse sayın twolfun çekincelerine katılıyorum.
Ama ne olursa olsun tarafların imza altına aldıkları yazılı bir anlaşmanın olması gerektiğini düşünüyorum.

Değerli üstadlarım fikirleriniz için çok teşekkür ederim Türkiye'deki firmanın borcunu yurtdışından ana firması yada kardeş firması ödedi aslında
debit note gönderseler olur mu? Protokolde rakam yazmasak damga vergisi doğar mı?
Saygılarımla

Ancak söz konusu bedeller üzerinden yazılı beyan temlikname yerine geçeceğinden Damga Vergisine tabi olacaktır.

kv.gif

Sayın day-dream, neden bunlardan soruyu ilk sorarken bahsetmediniz.? Neden 3-4 yorumdan sonra sorunun içeriği farklılaşıyor ben bunu anlayamıyorum kusura bakmayın..
Debit not'la olurda hazırlanacak temlikname ıslak kaşe ve imzalı olacak. Yoksa debit note dediğiniz evrakı ben oturur bilgisayarda yazarım..
Protokol dediğiniz, bahsettiğimiz temlikname ise buna rakam belirtilir,ucu açık bırakılmaz.

Debit notun/temliknamenin yurtdışı firma tarafından yazılması,yurtdışında hazırlanması durumunda Türkiyede resmi makamlara ibraz edilmediği sürece D.V ne tabi olmayacağı görüşündeyim

Üstadım kusura bakmayın bizde sordukça çıkıyor, ben ödeyen firmanın niteliğini yeni öğrendim,
Yurtdışından gönderilen debit note a istinaden borçlandırma yapılması mümkün ise ve de Tr deki firma ile mutabakat yapılır ise bu işlem yeterli olur mu ?
Saygılarımla