Alacak Devir Hızı Nedir?

Ertann

Tanınmış Üye
Alacak devir hızının ne anlama geldiğini bir türlü anlayamıyorum
Örnek vermek gerekirse firmamız alacak devir hızı 3,41 şimdi bu durumda
alacaklar yılda 3,41 kere tahsil oluyormuş
bu nedemektir hangi tutarlı alacak 3,41 kere tahsil oluyor bunu tam olarak anlayamadım
Açıklayabilirseniz sevinirim Saygılar

Net Satışlarımız 20.016.711,22
Ortalama Alacaklar 5.872.390,99

Alacak devir hızı 3,41

Ynt: Alacak Devir Hızı Nedir?

360/3,41= 105 günde bir bütün alacaklarını tahsil ediyorsun

tek başına çok anlam ifade etmez

asıl bu oranlardan sana lazım olan cash cycle conversion denilen nakit çevrim hızı yani kaç gün fona ihtiyacın kalıyor kaç gün açıktasın

ccc= stokda durma süresi+alacak devir hızı- borç devir hızı

Ynt: Alacak Devir Hızı Nedir?

Ertann ' Alıntı:
Alacak devir hızının ne anlama geldiğini bir türlü anlayamıyorum
Örnek vermek gerekirse firmamız alacak devir hızı 3,41 şimdi bu durumda
alacaklar yılda 3,41 kere tahsil oluyormuş
bu nedemektir hangi tutarlı alacak 3,41 kere tahsil oluyor bunu tam olarak anlayamadım
Açıklayabilirseniz sevinirim Saygılar

Net Satışlarımız 20.016.711,22
Ortalama Alacaklar 5.872.390,99

Alacak devir hızı 3,41

Alacak devir hızı olan 3,41 rakamı, alacakların yılda kaç defa tahsil edildiğini gösterir. Yani örnekten gidersek, şirket yılda 3 defa alacaklarını tahsil edebiliyormuş.

Yılda 3 defa tahsil edilebilen alacaklar; senetli ve senetsiz tüm alacaklarınızdan oluşmalıdır..
yıllara göre karşılaştırma yaparak bu rakam konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.. Yani 2010 da 3,41 iken örneğin 2011 de bu oran 2,89 a düştü. Bunu karşılştırma yaparak daha iyi anlayabilirsiniz. Buradan hareketle oranın 2,89 a düşmesi; alacaklarınızın tahsilatlarında problem olduğu, alacak politikasının iyi işlemediği sonucuna ulaşabilirsiniz. Alacak devir hızı Oranı, geçmiş yılın oranına göre ne kadar artış gösterirse o kadar düşük cari oranla işletmenin çalışmasını sağlar. Buda net işletme sermayesinin artmasına neden olur.

Alacak devir hızı oranı defa ile ifade edilir.
Sayın Ant z nin bulduğu rakam olan 105 gün ise ortalama tahsil sürenizdir.