fonradar

Alacaklarım Hk.

kolay gelsin öğrenmek istediğim önceden çalıştığım bi firma vardı bu firmadan 6000,00 tl alacağımı alamadım yani kalan maaşlarım ve bu firma kapanmış firmanın bi kamyoneti vardı şimdi ben bu kamyoneti alayım dedim ama kamyonete ssk dahasorada adamın başka alacaklısı haciz koydurmuş şimdi ben mahkemeye verip alacağımı ispatlarsam kamyonetteki öncelik hakkı benim olurmu zaten kamyonet şu anda ortalarda yok ama bi tanıdık ben bulurum diyor ne yapayım bu şekilde alacağımı tahsil edebilirmiyim sonuçta öncelik hakkı benim olduğunu biliyorum ama bi danışayım dedim...

Ynt: alcaklarım hk.

HACİZDE SIRAYA GİRECEKSİNİZ
sıranız gelirse yani kalan tutar olursa alabilirsiniz
öncelik hakkınız yoktue

Bildiğim devlet öncelik hakkına sahiptir.

HACİZ İŞLEMLERİNDE kim önce haczetmişse o alır öncelik yoktur

Tasfiye masası olursa alacakların öncelik sırası geçerlidir. Yani devlet, personel vb gider.
Haciz işleminde öncelik sırası tarihledir.

HACZE İŞTİRAK DERECELERİNİN TEŞKİLİ:

Madde 100 - İlk haciz üzerine satılan malın tutarı vezneye girinceye kadar aynı derecede hacze iştirak edebilecek alacaklılar:

1 - İlk haciz ilamsız takibe müstenitse takip talebinden ve ilama istinat ediyorsa dava ikamesinden mukaddem yapılmış bir takip üzerine alınan aciz vesikasına,

2 - Yukarki fıkrada yazılı tarihlerden önce açılmış bir dava üzerine alınan ilama,

3 - Aynı tarihlerden mukaddem tarihli resmi veya tarih ve imzası tasdikli bir senede,

4 - Aynı tarihlerden mukaddem tarihli resmi dairelerin veya salahiyetli makamların salahiyetleri dahilinde ve usulüne göre verdikleri makbuz veya vesikaya istinat eden alacaklılardır.

Bu suretle iştirak halinde icra dairesi müracaat üzerine aynı derecedeki alacaklıların bütün alacaklarına yetecek nispette ilave suretiyle hacizler yapar.

Bunların haricindeki alacaklılar ancak, evvelki dereceden artacak bedeller için hacze iştirak edebilirler

Dayanak bu mudur Nizam Bey.

HACİZ DE sıra biraz karışıktır zaten personel sıraya uymak zorunda
fakat devlet alacakları önceki hacizlere iştirak edebiliyor öncelik alamaz (paylaşılır yani)